• Nasza wigilia Bożego Narodzenia
          • Nasza wigilia Bożego Narodzenia

          •   20 grudnia Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy Szkoły wraz z emerytowanymi pracownikami Ekonomika rozpoczęli świętowanie Bożego Narodzenia. Razem z zaproszonymi gośćmi czcigodnym księdzem Biskupem Romanem Marcinkowskim, proboszczem fary ks. Wiesławem Gutowskim, biskupem Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Markiem Babi oraz emerytowanym dyrektorem naszej szkoły Stanisławem Oleckim  rozpoczęliśmy świętowanie Bożego Narodzenia. Szkolna wigilia to czas pewnej zadumy, refleksji, ale i wspólnie spędzonego czasu, łamiąc się białym opłatkiem - symbolem jedności i pokoju. Młodzież pod kierunkiem  p. Marcina Wernera przygotowała wzruszający program  muzyczno- artystyczny zmuszający do zadumy i refleksji nad istotą nadchodzących Świąt. Było świątecznie, kolędowo, z przesłaniem i z najlepszymi życzeniami. Oby się wszystkie spełniły...

        • Maraton pisania listów
          • Maraton pisania listów

          •    10.12.2018 przypada 70 rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Na jej uchwaleniu zaważyły wydarzenia II wojny światowej. Kiedy zbrodnie nazistowskich Niemiec wyszły na jaw, uznano, że Karta Narodów Zjednoczonych jedynie ogólnie formułuje prawa człowieka, dlatego też na konferencji w San Francisco wysunięto propozycję utworzenia karty praw człowieka. Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji na całym świecie. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Iskra odwagi jest w każdym z nas. Możemy zabrać głos w słusznej sprawie. Możemy wysłać tweeta. Możemy protestować. Możemy napisać list. Możemy działać razem ramię w ramię z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. Podczas Maratonu 2018 pisaliśmy listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. W 854 miejscach w całej Polsce napisaliśmy 308 974 listy! Maraton Pisania Listów po raz  piąty w naszej szkole. W przygotowaniu akcji wzięła udział klasa 2 b wraz z panią Moniką Niedźwiecką, która jest opiekunką szkolnego koła Amnesty Internationale. Napisaliśmy 465 listów. W tym roku z okazji wywalczenia przez kobiety praw wyborczych pisaliśmy w obronie aktywistek m.in. z Ukrainy, Wenezueli ,Kirgistanu, Indii i Kenii.

        • Szlachetna paczka
          • Szlachetna paczka

          •    W tym roku po raz 13 braliśmy udział w akcji Szlachetna Paczka. Organizatorką akcji była pani Monika Niedźwiecka. Do akcji włączyły się klasy 1 a, 1d , 2a, 2b, 3a, 4f, 4c wraz z wychowawcami i nauczycielami. Przygotowaliśmy paczkę dla samotnej mamy z trójką dzieci. Adaś, Ania i Antosia otrzymali ciepłe buty, klocki, książki i wszystko, o czym marzyły. Udało nam się dać im trochę radości. Czasami tak niewiele trzeba, żeby odmienić czyjeś życie.

        • Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta
          • Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta

          • W dniu 14 grudnia odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Płocka. Startowało w nich dwóch  kandydatów:
               *Dominik Kwiatkowski – kl. II TH
               *Sebastian Stolarek – kl. II TE
            Skład Okręgowej Młodzieżowej Komisji Wyborczej był następujący:
            1.Oliwia Vu – Przewodniczący OMKW
            2.Natalia Lewandowska  - Wiceprzewodniczący OMKW
            3.Ewelina Sarwińska – członek OMKW
            4.Wiktoria Ostrowska – członek OMKW
               Uprawnionych do głosowania było-  476 uczniów, przystąpiło - 181. Oddano 180 ważnych głosów, 1 głos – nieważny. Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
               * Dominik Kwiatkowski zdobył  99 głosów,
               * Sebastian Stolarek zdobył 81  głosów.
            Wybory odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze. Według powyższych wyników radnym, który będzie reprezentował naszą szkołę w Młodzieżowej Radzie Miasta Płocka został Dominik Kwiatkowski. GRATULUJEMY!

        • 60-lecie PCK
          • 60-lecie PCK

          •    Z okazji 60-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża nasza szkoła otrzymała medal za szczególne zasługi w efektywnym działaniu wspierającym Ruch Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Zdobyliśmy również puchar za zajęcie III-go miejsca ufundowany przez Prezydenta Miasta Płocka w konkursie PCK p.h. "Młoda krew ratuje życie". Gratulujemy. 

        • Dzień kultury żydowskiej
          • Dzień kultury żydowskiej

          •    13 listopada był w naszej szkole dniem kultury żydowskiej. Uczniowie i uczennice z klas IIb i IIa pod kierunkiem Moniki Niedźwieckiej i Anny Chmury przygotowali/przygotowały program słowno - muzyczny będący opowieścią o żydowskich świętach, tradycjach, literaturze i zapomnianych polskich noblistach pochodzenia żydowskiego. W spotkaniu uczestniczyły klasy Ia i IIIa. Gościliśmy Panią Gabrielę Nowak i Piotra Nowaka z Fundacji Nobiscum oraz Pana Rafała Kowalskiego z Muzeum Żydów Mazowieckich .Spotkanie uatrakcyjnił poczęstunek złożony z potraw kuchni żydowskiej.

        • Dzieci holokaustu
          • Dzieci holokaustu

          •    26 listopada w naszej szkole gościliśmy Panią Joannę Sobolewską - Pyz ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu oraz Panią Annę Gałązkę autorkę wystawy ,,Moi żydowscy rodzice - moi polscy rodzice." Tematem spotkania były historie żydowskich dzieci, które przeżyły wojnę dzięki pomocy Polaków odznaczonych po wojnie medalami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Pani Joanna Sobolewska -Pyz opowiedziała historię swojego ocalenia i poszukiwania tożsamości. Rozmowa z naszymi gośćmi dotyczyła także różnych postaw Polaków wobec Zagłady oraz tematów współczesnych tj szacunek do inności .

        • Ciekawa lekcja
          • Ciekawa lekcja

          •    28.11.2018r. w klasie Ic na zajęciach z biologii p. Bożena Pietruszewska przeprowadziła bardzo ciekawą lekcję poświęconą czerniakowi: Znamię! Znam je? – co każdy powinien wiedzieć o czerniaku. W ten sposób Ekonomik przyłączył się do akcji poświęconej profilaktyce czerniaka zainicjowanej przez Studenckie koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. Przedsięwzięcie to ma na celu popularyzację wiedzy i wzrost świadomości uczniów w zakresie profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych. Jako wprowadzenie do tematu uczniom zadano pytanie o znajomości swojej skóry – znamion i pieprzyków a następnie dokonali obserwacji własnego ciał (ręce, nogi, twarz). W dalszej części lekcji młodzież wysłuchała wykładu aktywizującego – informacje nt. czerniaka (epidemiologii, profilaktyki oraz kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?” ). Dalsza część lekcji to praca w grupach – uczniowie na podstawie zdjęć znamion rozpoznawali czerniaka, czy też nie. Ich zadaniem było też przedstawienie złotych zasad ochrony przed czerniakiem i wymyślenie hasła zachęcającego do nie opalania się na solarium. Na zakończenie lekcji uczniowie wypełnili  ankietę n/t celowości przeprowadzania takiego przedsięwzięcia – młodzież jednogłośnie stwierdziła , iż temat był ważny i ciekawy.

        • Debata profilaktyczna
          • Debata profilaktyczna

          •    Uczniowie Ekonomika 26 listopada 2018 roku wzięli udział debacie profilaktycznej. Była to pierwsza tego typu inicjatywa działań profilaktycznych. Było inaczej niż zazwyczaj. To uczniowie byli tymi, którzy mówią najwięcej. Klasa 1d przekonywała klasę 3a, że „Sporadyczne picie piwa oraz palenie marihuany może prowadzić do uzależnienia”. Reprezentanci klasy 3a próbowali dyskutować tę kwestię wykorzystując wiele argumentów, nawet odwołujących się do badań medycznych. W końcu jednak wszyscy zasiedli po jednej stronie – picie piwa i palenie marihuany, nawet sporadyczne, może prowadzić do uzależnienia. Zgodziliśmy się z tym wszyscy. Na pewno jednym z elementów mocno przekonujących do zmiany zdania przez tych, którzy początkowo prezentowali postawę „mam silną wolę i mogę kontrolować swoje picie”, były dwa poruszające świadectwa. Dwie historie życia ludzi, którzy nigdy nie planowali, że się uzależnią…. Dziękujemy Panu Leszkowi Kopczyńskiemu i Chrześcijańskiej Misji Społecznej TEEN CHALLENGE oddział Płock za zaproszenie i możliwość udziału w takim doświadczeniu. Pani Katarzynie Korsak i uczniom klasy 1d oraz Pani Marcie Goleń i uczniom klasy 3a za merytoryczne przygotowanie się i udział w debacie. Pani Monice Gruszczyńskiej (psycholog szkolny) za zorganizowanie takiego spotkania. Każdego z Was zapraszamy do THE GATE – miejsca spotkań dla poszukujących czegoś i chcących robić coś … fajnego, dobrego, dla siebie… środy godz. 18.00 Tumska 5.

        • Próbna ewakuacja
          • Próbna ewakuacja

          •    26 listopada w Zespole Szkół Ekonomiczno Kupieckich odbyła się próbna ewakuacja. Jej celem było przygotowanie osób znajdujących się na terenie Ekonomika w przypadku wystąpienia potencjalnego zagrożenia pożarowego i utrwalanie zasad właściwego zachowania się w takich przypadkach. 340 uczniów, 26 nauczycieli oraz 10 pracowników obsługi sprawnie opuścili budynek szkoły oraz podjęli wszystkie niezbędne działania związane z zaistniałą sytuacją. Czas opuszczania budynku to 2 minuty i 52 sekundu. BRAWO. Bezpieczeństwo przede wszystkim....

        • Poezja młodych serc
          • Poezja młodych serc

          • Dnia 19 listopada2018 r. odbyła się XXIII Biesiada Literacka zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną. Wzięli w niej udział uczniowie z naszej szkoły dzieląc się swoją twórczością. Wiktoria Jagoda Kwasiborska i Hubert Wiktorzak wykazali się odwagą i talentem podczas prezentacji własnych utworów.

        • I’m proud to be Polish
          • I’m proud to be Polish

          •    „I’m proud to be Polish” to ogólnopolska inicjatywa, w której wzięły udział szkoły ze wszystkich stron Polski, aby uczcić 100-lecie odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich również wzięli czynny udział w przygotowaniu projektowych pocztówek oraz zrobieniu gazetki eksponującej nadesłane z innych placówek prace. Nad przebiegiem i realizacją projektu czuwały nauczycielki języka angielskiego: Martyna Żórawska, Wioletta Majcher-Nowacka, Anna Chmura, Joanna Czarnecka – Solka, Małgorzata Bielecka, Katarzyna Korsak. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w projekcie, szczególnie klasom IIA, IIB, IID i IIIA.

        • Stół dla Niepodległej-konkurs międzyszkolny
          • Stół dla Niepodległej-konkurs międzyszkolny

          •    W dniu 23 listopada w Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich odbyła się V edycja międzyszkolnego konkursu na aranżację stołów pod hasłem " Stół dla Niepodległej". Młodzież nakrywając stoły wykazała się umiejętnością zastosowania teorii w praktyce, wyobraźnią i ogromną  pomysłowością. Celem konkursu było upowszechnianie wzorców profesjonalnego, dekoracyjnego  i estetycznego nakrywania stołów, podniesienie poziomu kształcenia zawodowego i wymiana doświadczeń między szkołami.  
            W konkursie wzięły udział cztery  zespoły:  
            * I miejsce zajął Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku  z opiekunką Panią Małgorzatą Garlej 
            * II miejsce zajął Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie  z opiekunkami Panią Anną Cichocką oraz Panią Katarzyną Kroczewską 
            * III miejsce zajął  Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie wraz z opiekunkami Panią Ludmiłą Koprowicz oraz Panią Marią Olszewską 
            Wyróżnienie otrzymał Zespół Szkół Ekonomiczno- Kupieckich  z opiekunką Panią Iwoną Jezierską.
            Zespoły były oceniane przez pięcioosobowe  jury: 
            *  Przewodniczący  - dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku – Pan  Krzysztof Wiśniewski 
            *  Pan Marek Matusiak – Kierownik gastronomii Hotelu Herman 
            *  Pani  Jolanta Jankowska  – menadżer hotelu Starzyński  
            *  Pani Ariadna Dubińska – Kierownik Baru Mlecznego Tumska 
            *  Pan Ireneusz Szychowski- Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno - Kupieckich, gospodarz uroczystości.
               Było to piękne wydarzenie podniosłe, magiczne, pełne oryginalnych pomysłów. Zaangażowanie uczniów było ogromne,  a rywalizacja bardzo wyrównana. W tym roku z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości konkurs został połączony wraz z wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycnych wraz z krótkim przedstawieniem historii ich powstania. Nad tym pięknym wydarzeniem czuwali Pani profesor Marta Goleń oraz Pan profesor Marcin Werner.

        • VI edycja konkursu szkolnego na aranżację stołu.
          • VI edycja konkursu szkolnego na aranżację stołu.

          •    W dniu 19 listopada w Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich odbyła się VI edycja szkolnego konkursu na aranżację stołu pod hasłem „ Stół dla Niepodległej”. W konkursie wzięło udział sześć zespołów.

            I miejsce zajęła kl. 2 B
            II miejsce zajęła kl. 3 D
            III miejsce zajęła kl. 4 D

            Zespoły były oceniane przez pięcioosobowe  jury w składzie:
              - Ireneusz Szychowski – Dyrektor
              - Małgorzata Mikołajczyk – Wicedyrektor
              - Ewa Księżakowska – Wicedyrektor
              - Beata Zembrzycka – opiekun Samorządu Uczniowskiego
              - Aleksandra Jabłońska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

               Była to miła uroczystość, pełna oryginalnych pomysłów, zaangażowania uczniów i zaciętej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy, które wręczył pan dyrektor Ireneusz Szychowski.

                          Przedstawienie drużyn


                           Prezentacja stołów


                          Wyniki konkursu

             

             

        • Uroczystość uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
          • Uroczystość uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

          •    11 listopada 2018 roku Poczty Sztandarowe TPAK przy ZSEK i Zespołu Szkół   Ekonomiczno – Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego uczestniczyły w uroczystościach związanych z uczczeniem 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Corocznie poczty sztandarowe i delegacje różnych organizacji oraz urzędów i instytucji  spotykają się przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie składane są kwiaty. Następnie przemaszerowują na Mszę Świętą do katedry i asystują przy składaniu kwiatów przy Odwachu. Jest to dzień szczególny, Polska w listopadzie 1918 roku odrodziła się z zaborczej niewoli i uzyskała status suwerennego państwa. W tym roku po Mszy św. jej uczestnicy przeszli na Plac Narutowicza przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie została podniesiona flaga na maszt. Następnie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pomnika Obrońców Płocka 1920 roku przez biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego.

        • Dla niepodległej
          • Dla niepodległej

          •    W dniu 9 listopada 2018 roku, o godzinie 11.11 nasza szkoła przystąpiła do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Dla uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, młodzież wraz z Dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły odśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Akcja „Rekord dla Niepodległej” została ogłoszona prze Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Jej celem było wspólne zaśpiewanie Hymnu Narodowego przez uczniów, nauczycieli  przedszkoli i szkół w kraju i za granicą.  Przed zaśpiewaniem hymnu uczniowie przybliżyli nam jego  historię,  a także wspomnieli o tym, że 2 grudnia 1868 r., czyli 50 lat wcześniej niż Polska odzyskała niepodległość, miało miejsce  podpisanie aktu powołania Szkoły Niedzielnej – Handlowej, która stała się kolebką naszej obecnej szkoły. Wkrótce będziemy obchodzić 150  rocznicę tego doniosłego wydarzenia, a za 3 lata 100 - lecie Ekonomika. Bądźmy dumni z tego, że uczymy się w najstarszej szkole zawodowej na Mazowszu i w jednej z najstarszych szkół w Płocku.

        • Śladami walki o niepodległość i polskiej literatury
          • Śladami walki o niepodległość i polskiej literatury

          •    Dnia 30 października uczniowie klas IIIa, IIa i IIc wraz z opiekunkami p. Martą Goleń i p. Katarzyną Korsak wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Trasa zwiedzania rozpoczęła się na warszawskiej Pradze, gdzie uczniowie poznali miejsca związane z historią Polski i jej walką o niepodległość. Miejsca, uświęcone krwią Polaków to krzyż upamiętniający żołnierzy poległych w Powstaniu Kościuszkowskim w 1794 roku, kościół św. Floriana, a przed nim pomnik księdza Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego, który zginął udzielając ostatniego namaszczenia żołnierzom podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Uczniowie zwiedzili również cerkiew pw. Marii Magdaleny z pięknym ikonostasem. Kolejnym etapem wycieczki, przy pięknej jesiennej pogodzie, było zwiedzanie Starego Miasta i miejsc związanych z postaciami literatury polskiej: pomnika Bolesława Prusa oraz pobliskiej ławeczki poety księdza Jana Twardowskiego, domu, w którym mieszkał bohater powieści „Lalka” – stary subiekt Ignacy Rzecki, a także kamienicy, w której rozwijali swoje talenty Cyprian Kamil Norwid i Fryderyk Chopin. Uczniowie mieli również możliwość obserwowania zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie udali się do Domu Spotkań z Historią, gdzie obejrzeli wystawę tematyczną pt. „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939”. Dziękujemy Pani Renacie Płotczyk – przewodniczce z pasją, która poprzez swoją wiedzę i zaangażowanie przybliżyła uczniom fascynującą historię stolicy Polski.