• Miliony w bibliotece!
          • Miliony w bibliotece!

          •   W ramach współpracy z Książnicą Płocką nauczyciele bibliotekarze Ekonomika wzięli z uczniami udział w spotkaniu z Janem Milnerem pt."Historia pieniądza w niepodległej Polsce" z serii " Płocczanie z pasją". Młodzież zapoznała się z banknotami używanymi w Polsce w przeszłości,dowiedziała się o zasadach funkcjonowania rynku finansowego i roli waluty w gospodarce.

        • "Dziady"  Czyli stara tradycja w nowym wydaniu.
          • "Dziady" Czyli stara tradycja w nowym wydaniu.

          •   26 pażdziernika w nowej aranżacji,dzięki kreatywności i umiejętności improwizacji młodych aktorów z klubu miłośników książki,powstał wspaniały spektakl na podstawie"Dziadów" część.2. Ku czci tradycji,obrzędów,obyczajów i pamięci polskiego poety A.Mickiewicza. Nauczyciele bibliotekarze z biblioteki szkolnej opracowali scenografie,choreografie i oprawę artystyczną przedstawienia,pomagając uczniom ujawnić swoje talenty. Przedsięwzięcie było kontynuacją akcji wspólnego czytania,za którą biblioteka zdobywała wielokrotnie certyfikaty. Gratulacje dla odważnych,którzy nie boją się pokazać własnego ja! Brawo dla naszych młodych,wspaniałych aktorów! Zapraszamy do współpracy w spektaklach,akcjach i tych,którzy piszą własne teksty!

          • Ostatnie pożegnanie

          •   22 października 2018 roku poczet sztandarowy TPAK pod opieką Roberta Trębackiego uczestniczył w pogrzebie w Łęgu Kościelnym. Tu w zabytkowym gotyckim kościele wyposażonym w fenomenalny manierystyczny ołtarz miała miejsce Msza żałobna za świętej pamięci Eugeniusza Dąbkowskiego. Po niej pochówek na miejscowym cmentarzu. Ś. P. Dąbkowski był  jednym z ostatnich żołnierzy Armii Krajowej walczącym w okresie II wojny światowej.

        • Wycieczka do Auschwitz- Birkenau
          • Wycieczka do Auschwitz- Birkenau

          • 18 października 2018 roku grupa młodzieży z ZSE-K w Płocku zwiedziła obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau. Wycieczkę zorganizowała siostra Monika Banaszczak, opiekunami byli nauczyciele: Elżbieta Zawadzka, Robert Trębacki. Uczniowie z klas: II a, II d, IV b poznali  historię Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Żydach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach stosowanych przez nazistów, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci w momencie, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocaleni z Holocaustu. Dostarczyła wielu głębokich przeżyć i refleksji naszym uczniom.

          • VI Bieg Papieski

          •    W ramach Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej 16 października 2018 roku odbył się VI Bieg Papieski w Płocku upamiętniający 40-stą rocznicę wyboru świętego Jana Pawła II na papieża. Nasza młodzież  jak zwykle nie zawiodła i wzięła w niej udział. Sportowcy wystartowali spod Orlen Areny i kończyła przed Katedrą Płocką. Na zakończenie złożono kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II i wręczono pamiątki. Opiekunami grupy były Iwona Chmielewska i Joanna Gawłowska.

        • Szkolny Dzień Nauczyciela
          • Szkolny Dzień Nauczyciela

          •    15 października, Ekonomik świętował Dzień Edukacji Narodowej. Dokładnie w samo południe, gdy zegary wskazywały godz. 12.00, rozpoczęto oficjalne świętowanie. Wśród zaproszonych gości byli: Agnieszka Sulkowska – Dyrektor Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku, Tomasz Kominek – Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku, Marek Maria Karol Babi – biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz ks. Wiesław Gutowski – proboszcz parafii pw. Św. Bartłomieja w Płocku. Podczas uroczystości Dyrektor Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Agnieszka Sulkowska przekazała szkole na ręce Pani Wicedyrektor Ewy Księżakowskiej defibrylator Philips HeartStart FRX za co bardzo jesteśmy wdzięczni. Na początku głos zabrała Pani Wicedyrektor Ewa Księżakowska, który złożyła wszystkim serdeczne życzenia, a także odczytała  słowo skierowane przez Prezydenta Miasta Płocka oraz Dyrektor Mazowieckiego Kuratorium Oświaty- Panią Aurelię Michałowską.  Następnie wraz z Panią Kierownik Anna Krzemińską wręczyła Nagrody Dyrektora zasłużonym nauczycielom i pracownikom administracji. Później królowała już tylko młodzież, która pod kierunkiem p. Marty Goleń przygotowała fantastyczny turniej drużyn " Słodkie misie" vs. " :Różowe ptysie" , zaś w rolach głównych wystąpiły wybitne talenty jeszcze nie odkryte (czyli uczniowie naszej szkoły) a także nasi kochani pedagodzy. Wielką niespodzianką uroczystości był występ profesora Marcina Wernera w duecie z naszą uczennicą- Sylwią Chrustowską. Po dość kabaretowym przedstawieniu Samorząd Szkolny i jego opiekunki: p. Beata Zembrzycka i p. Anna Parczewska zaprosiły na słodki poczęstunek czyli coś dla łasuchów. No, ale cóż...wszystko ma swój początek i koniec a my wracamy do codziennych obowiązków, a Naszemu Panu Dyrektorowi życzymy dużo dużo zdrowia, ponieważ ze względu na jego stan tym razem nie mógł uczestniczyć w obchodach razem z nami, ale jak zawsze bardzo nam kibicował.

        • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
          • Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          •    11 i 12 października 2018 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej zorganizowana przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty.  Nasze nauczycielki – pani Marta Goleń i pani Monika Staniszewska otrzymały nagrodę Prezydenta Miasta Płocka.  Nagrody wręczył osobiście pan prezydent  Andrzej Nowakowski oraz pan Roman Siemiątkowski – Zastępca Prezydenta Miasta Płocka ds. Polityki Społecznej. Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej !!!!!!!!!!!!!!! Natomiast, nasi nauczyciele otrzymali następujące odznaczenia: Medal Komisji Edukacji Narodowej - Pani kierownik kształcenia praktycznego Anna Krzemińska.  Złoty Medal za Długoletnią Służbę otrzymała Pani Bożena Pietruszewska- nauczyciel biologii oraz przedmiotów zawodowych w naszej szkole. Tego dnia dwa medale otrzymała  Pani Janina Maria Maziarz-Bieniek pracująca w szkolnej bibliotece- Srebrny Medal za Długoletnią Służbę oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenia wręczała Pani Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty wraz z Dyrektorem Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie –Panem  Krzysztofem Wiśniewskim. Serdecznie gratulujemy odznaczonym. Jesteście super! 

             

        • Otrzęsiny 2018
          • Otrzęsiny 2018

          •    Dnia  11 października 2018 r. odbyły się  w naszej szkole „Otrzęsiny klas pierwszych”, w których wzięły udział 4 klasy. Zabawa rozpoczęła się od zaprezentowania się klas uczestnikom zabawy i Jury, w którym zasiedli m.in. Pani Wicedyrektor Małgorzata Mikołajczyk, Pani kierownik administracji Elżbieta Stefaniak, Pani pedagog Zdzisława i Pani Anna Parczewska - nauczyciel przedmiotów zawodowych i opiekun samorządu.  Były wiersze, rymowanki, a nawet piosenki, śpiewane w rytm wszystkim dobrze znanych przebojów min. "Przez Twe oczy Zielone" czy " Miłość w Zakopanem" więc nasi pierwszoklasiści pokazali talenty artystyczne. Inne ich przymioty były sprawdzane w kolejnych konkurencjach, które przygotowali organizatorzy, klasa IIA z wychowawczynią Katarzyną Filipkowską, Panią psycholog Moniką Chojnacką oraz Samorządem Uczniowskim. Były różne konkurencje: przeciąganie liny, szybkościowo-sprawnościowe: z jajkiem do celu . Sprawdzana była także wiedza pierwszaków o nowej szkole , sprawdzano spryt w zdobywaniu informacji na jej temat oraz poszukiwano talentów artystycznych w konkursie malarskim. Wychowawcy zaś walczyli o wygraną dla swoich klas jedząc  połówkę cytryny z uśmiechem na twarzy. Wszyscy się świetnie bawili w duchu rywalizacji, ale i współpracy. Czas oczekiwania na werdykt umilała piosenka  w wykonaniu Joanny Marcjańskiej. Nie zabrakło też oficjalnej części, na której Pani Wicedyrektor Małgorzata Mikołajczyk dokonała uroczystego pasowania pierwszaków i ich wychowawców oraz przysięgi pierwszoklasistów, po której zostali oficjalnie przyjęci do braci Ekonomika. 

        • XXVI Bieg Tumski
          • XXVI Bieg Tumski

          •    W dniu 5 października 2018 drużyna dziewcząt i chłopców z Ekonomika, pod opieką Katarzyny Filipkowskiej i Iwony Chmielewskiej, wzięła udział w XXVI edycji Biegu Tumskiego. Jak co roku pobiegliśmy we wszystkich kategoriach wiekowych. I tym razem z sukcesami! Srebro dla Ekonomika zdobyła Wiktoria Dąbrowska, brąz – Natalia Sikora, natomiast V miejsce zajęła Julia Dąbrowska. Gratulujemy!!

        • Europe 3000
          • Europe 3000

          •    1 października 2018 do naszej szkoły zawitali niesamowici goście z Włoch ( przedstawiciele agencji "Europe 3000"), którzy zaprezentowali interesującą propozycję odbywania praktyk w hotelach na terenie Włoch.

        • Uczestniczyliśmy na uroczystości w Katedrze Płockiej
          • Uczestniczyliśmy na uroczystości w Katedrze Płockiej

          •   W dniu 25 wrzesnia 2018 r miała miejsce 380 Konferencja Episkopatu Polski. W tym roku na zaproszenie biskupa diecezji płockiej Piotra Libery obchody odbyły się w płockiej Katedrze. Jubileusz ten połączony był z obchodami 450-lecia urodzin św. Stanisława Kostki. Mszę świętą w Katedrze koncelebrował Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Salvatore Pennacchio, natomiast homilię wygłosił Kardynał Kazimierz Nycz – arcybiskup Diecezji Warszawskiej. 

        • Odsłonięcie tablicy memoratywnej
          • Odsłonięcie tablicy memoratywnej

          •    Poczet sztandarowy TPAK – u przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku uczestniczył 23 września 2018 roku w miejscowości Lelice w odsłonięciu tablicy memoratywnej poświęconej Żołnierzom Wyklętym. W poczcie znaleźli się uczniowie klas czwartych pod opieką Roberta Trębackiego. Zapoczątkowała ją Msza Święta w niewielkiej kaplicy, a potem sam akt poświęcenia i odsłonięcia tablicy. Były przemówienia przedstawicieli władzy, działaczy IPN, Muzeum Żołnierzy Wyklętych  oraz rodzin pomordowanych Polaków.  Ten głaz z tablicą to zadośćuczynienie dla takich działaczy polskiego podziemia niepodległościowego jak Józef Boguszewski pseudonim Lew, który został skatowany przez funkcjonariuszy UB czy Adam Wojciechowski aresztowany właśnie 23 września 1948 roku w Lelicach, za przynależność do PSL został  rzucony psom na pożarcie. Niestety ich grobów tak jak i wielu innych nie odnaleziono.

        • Oxford University Press
          • Oxford University Press

          •    W dniu 18 września 2018r. w naszej szkole gościli przedstawiciele wydawnictwa Oxford University Press – pani Elżbieta Rudniak (Regional Research Manager) oraz pan Steven Williams (Editor), którzy obserwowali lekcje języka angielskiego w klasach I a i I d, przeprowadzonych przez panie Wiolettę Majcher-Nowacką i Katarzynę Korsak. Celem wizyty była obserwacja pracy z nowym podręcznikiem pilotażowym pt.:„Vision”, przygotowywanym do nowej szkoły ponadpodstawowej. Podczas spotkania z nauczycielkami przedstawiciele zebrali komentarze, które będą uwzględnione w pracy nad przygotowaniem podręcznika i innych materiałów wspierających nauczanie i uczenie się języka angielskiego. W czasie obserwacji zajęć redaktorzy zwrócili uwagę na wykorzystanie treści, nagrań oraz materiałów video zawartych w podręczniku pilotażowym „Vision 2”, zgodnym z nową podstawą programową oraz na to, czy praca z poszczególnymi ćwiczeniami przeprowadzonymi dla danej lekcji jest wygodna we wprowadzaniu i czy spełniają one swoją funkcję. Wśród uczniów przeprowadzono krótką rozmowę dotyczącą preferencji korzystania ze słowników tradycyjnych, czy w formie aplikacji telefonicznej.

        • Pamiętamy o zamordowanych Płocczanach
          • Pamiętamy o zamordowanych Płocczanach

          •   Dnia 18 września 2018 r. o godzinie 12.00, na Placu 13-stu Straconych odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę egzekucji 13 Płocczan. W „Apelu Pamięci” uczestniczyli uczniowie klas pierwszych wraz z nauczycielami oraz Dyrekcją Ekonomika. O oprawę uroczystości zadbali uczniowie klas III. 

        • Dzień Sybiraka
          • Dzień Sybiraka

          •    17 września 2018 roku poczet sztandarowy TPAK i reprezentacja uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno Kupieckich pojawiła się na cmentarzu komunalnym w Płocku z okazji Dnia Sybiraka. Poczet sztandarowy TPAK pod opieką Roberta Trębackiego asystował podczas Mszy świętej i przy składaniu wieńców pod Memoriałem Sybiraków i Płocczan Poległych Na Wschodzie. Reprezentacja szkoły złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze pod pomnikiem. Pan Ireneusz Szychowski dyrektor płockiego Ekonomika oraz przewodniczący Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa również złożył wiązankę ku pamięci wywiezionych na Syberię Polaków.

        • Pamięć po 13-tu straconych
          • Pamięć po 13-tu straconych

          •    4 września 2018 roku uczniowie Ekonomika pod opieką Marty Goleń i Roberta Trębackiego uczcili pamięć zamordowanych w Płocku przez Niemców działaczy ruchu oporu.  Złożono wiązanki i zapalono znicze przy pomniku na Placu 13 straconych oraz na mogile cmentarnej przy ulicy Kobylińskiego.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego
          • Rozpoczęcie roku szkolnego

          •  3 września odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2018/2019. Po odczytaniu przez pana dyrektora Ireneusza Szychowskiego listu od Prezydenta Płocka odbyła sie krótka uroczystość poświęcona 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zakończeniu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

          • Uwaga absolwenci

          • Absolwenci, którzy przystąpili
            do egzaminu maturalnego
            w terminie poprawkowymw sierpniu b.r.
            mogą odebrać świadectwo dojrzałości
            11 września 2018r od godz. 14.00 w pokoju nr 23.

        • 98 rocznica obrony Płocka przed bolszewikami.
          • 98 rocznica obrony Płocka przed bolszewikami.

          •    18 sierpnia 2018 roku poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej uczestniczył w obchodach 98 rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w 1920. Uroczystości odbyły się na cmentarzu garnizonowym na ulicy Norbertańskiej. Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski, nauczyciele i uczniowie złożyli wiązankę kwiatów w tym miejscu pamięci narodowej. Był to kolejny raz jak  przedstawiciele Ekonomika pokazują swój lokalny patriotyzm i przekazują dalej tradycję  przypominania o ważnych wydarzeniach historycznych.