• Debata profilaktyczna

          •   Już trzeci raz uczniowie Ekonomika wzięli udział w debacie profilaktycznej „Sporadyczne picie piwa oraz palenie marihuany może prowadzić do uzależnienia”. Prowadzącym spotkanie był Pan Leszek Kopczyński z Chrześcijańskiej Misji Społecznej TEEN CHALLENGE oddział Płock. Jednak  to głos młodzieży liczył się najbardziej. Tym razem uczennice klasy 1k przekonywały uczniów klasy 2c, że nawet sporadyczne picie piwa czy palenie marihuany może prowadzić do poważnych konsekwencji. Klasa 2c nie pozostawała bierna. Chciała przekonać, że takie sporadyczne zażywanie, nie prowadzi do uzależnienia. Emocje były duże, nawet z widowni pojawiały się spontaniczne wypowiedzi. Chwilę głębszej refleksji powodowały wykorzystane podczas spotkania filmiki oraz poruszające historie życia, które usłyszeliśmy.  Wniosek jest jeden: niezależnie od tego, czy SPORADYCZNIE pijąc piwo lub paląc marihuanę dojdzie do uzależnienia, warto pamiętać, że wszystko zaczyna się od „pierwszego razu”.  Do udziału w debacie młodzież przygotowała się wraz z wychowawcami: Panią Anną Chmurą i Moniką Knap.  Organizatorem spotkania była Pani Monika Gruszczyńska – psycholog szkolny. Mając nadzieję na dalszą współpracę z THE GATE, już dziś każdego z Was zapraszamy do miejsca spotkań dla poszukujących czegoś i chcących robić coś … fajnego, dobrego, dla siebie… środy godz. 18.00 Tumska 5. Zajrzyjcie https://www.facebook.com/thegateplock/. Dowiadujcie się o wydarzeniach. I pamiętajcie, to dziś i każdego dnia kształtujecie swoją przyszłość. Wasze życie zależy od Was samych. Wybierajcie mądrze… .

          • Paczka na Kresy - Boże Narodzenie 2019

          •   W listopadzie nasza szkoła wzięła udział w akcji charytatywnej zorganizowanej przez Kuratorium Oświaty w Warszawie "Paczka na Kresy - Boże Narodzenie 2019". Dzięki zaangażowaniu nauczycieli oraz uczniów udało nam się zebrać produkty spożywcze, słodycze, medykamenty, środki opatrunkowe, chemię (środki czystości), kremy, kalendarze na nowy 2020 rok o tematyce związanej z Polską. 4 grudnia (środa) opiekunki Samorządu Uczniowskiego przekazały dary do płockiego Hufca, skąd zostaną przewiezione do organizatorów zbiórki, a następnie do potrzebujących. Serdecznie dziękujemy za Waszą pomoc i zaangażowanie.

          • Kuchnia gruzińska

          •    Dnia 27 listopada uczniowie Koła Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej, wraz z opiekunkami p. Martą Goleń i p. Katarzyną Korsak, odwiedzili Piekarnię Ormiańsko-Gruzińską " Marukyan". Piekarnia ma swoją siedzibę na ulicy Tumskiej. Uczniowie mieli okazję poznać typowe wypieki przygotowywane przez gruzińskiego piekarza, takie jak:  gruzińskie puri ( chleb) i ormiański lawasz ( chleb) oraz chaczapuri, czyli placek z serem, mięsem a nawet owocami, a także posłuchać o jego pięknym kraju i mieście rodzinnym - Batumi. Językiem porozumiewania się nie był gruziński, lecz rosyjski. Dla uczniów była to możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych w praktyce. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali świeżo upieczone chleby. Dziękujemy piekarni za gościnne i serdeczne przyjęcie.

          • Pożar w Ekonomiku?

          •   Na szczęście nie. To tylko próbna ewakuacja, która odbyła sie 22 listopada. Jej celem było przygotowanie osób znajdujących się na terenie Ekonomika w przypadku wystąpienia potencjalnego zagrożenia pożarowego i utrwalanie zasad właściwego zachowania się w takich przypadkach. Czas opuszczania budynku to 2 minuty i 29 sekundu. BRAWO. Bezpieczeństwo przede wszystkim....

          • Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

          •   W związku z odbywającym się Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości, w dniach 20-21 listopada 2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Pracy - Panią Alicją Drożdż i Mirosławą Milewską na tematy ,,Bezpieczny wyjazd - bezpieczny powrót" i ,,Badanie predyspozycji zawodowych" dla następujących klas: Ia, Ib, Ic, IIa, IIc, IIIa, IIIb i IIIc oraz z Panią Sylwią Drozd - pracownikiem Głównego Urzędu Statystycznego o/Płock,,Rynek pracy w województwie mazowieckim - podstawowe dane statystyczne", dla klas: Id, IIc, IIc, IIId. Warsztaty zorganizowane zostały przez Marzannę Bieńkowską w ramach programu ,,Otwarta firma" Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

          • Światowy tydzień przedsiębiorczości

          •   18 listopada 2019 roku klasa III b pod opieką Moniki Staniszewskiej uczestniczyła w wykładzie otwartym pt. "Inspiracja i motywacja do ciągłego doskonalenia i rozwoju" w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Wykład poprowadził Paweł Staworzyński - twórca autorskich pomysłów wdrażania zasad ergonomii, humanizacji pracy i zarządzania przez wartości godnościowe. Podczas wykładu uczniowie zapoznali się z zasadami oraz instrumentami zwiększania efektywności swoich działań, aby mogli stworzyć swoją własną strategię rozwoju w życiu osobistym i zawodowym. Wykład zorganizowany był przez Biuro Studenckich Praktyk Zawodowych i Karier Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku w ramach dwunastej edycji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

          • "Podatki- skąd mamy te wydatki"

          •   14 listopada 2019 r. klasa Id pod opieką Marzanny Bienkowskiej uczestniczyła w wykładzie otwartym pt. "Podatki- skąd mamy te wydatki", w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku, Wydział Nauk Ekonomicznych i Informatyki.

          • Szkoła do Hymnu

          •   W piątek, 8 listopada w naszej szkole odbyło się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Jest to kontynuacja zorganizowanej w ubiegłym roku, na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, akcji "Rekord dla Niepodległej" - tym razem pod hasłem "Szkoła do Hymnu".

          • Dzień Niepodległości

          •   11 listopada 2019 roku Poczty Sztandarowe Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej  i Zespołu Szkół   Ekonomiczno – Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego po raz kolejny uczestniczyły w uroczystościach związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Corocznie poczty sztandarowe i delegacje różnych organizacji oraz urzędów i instytucji spotykają się przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie składane są kwiaty. Następnie przemaszerowują na Mszę Świętą do katedry i asystują przy składaniu kwiatów przy Odwachu. Jest to dzień szczególny, Polska w listopadzie 1918 roku odrodziła się z zaborczej niewoli i uzyskała status suwerennego państwa.

          • DUCHY W EKONOMIKU, CZYLI DZIADÓW CZ. II

          •    30 października 2019 biblioteka szkolna wzięła udział w corocznej edycji wspólnego czytania „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza.  Nauczyciele bibliotekarze przygotowali spektakl, w którym wystąpili uczniowie z „Klubu Miłośników Książki”, jak zawsze w nowej aranżacji. Aktorzy wykazali się kreatywnością i wspaniali odegrali swoje role. Gratulacje!!!!!!!!!!!!!! Zapamiętajcie przesłanie poety:… „ BO KTO NIE BYŁ NI RAZU CZŁOWIEKIEM,TEMU CZŁOWIEK NIC NIE POMOŻE”…

          • Odznaczenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

          •     W dniu 29 października 2019 r. w Auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i nagród przyznanych z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ceremonia zorganizowana była przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty Aurelię Michałowską. W trakcie uroczystości zasłużeni w rozwój mazowieckiej oświaty nauczycielemi pracownicy oświatowi otrzymali z rąk Wicewojewody Artura Standowicza i Mazowieckiego Kuratora Oświaty Aurelii Michałowskiej Medale za Długoletnią Służbę oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty, wręczane przez Dyrektora generalnego Ministerstwa Edukacji Narodowej Sławomira Adamca i Wicekuratora Oświaty Krzysztofa Wiśniewskiego. Pani Dyrektor Ewa Księżakowska została wyróżniona nagrodą Mazowieckiego Kuratora oświaty, a pani Wioletta Majcher-Nowacka, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Otrzęsiny klas I

          •    Dnia 28 października 2019 roku na sali gimnastycznej odbyły się otrzęsiny klas pierwszych Ekonomika, w których wzięło udział 9 klas. Na początku Pan dyrektor Ireneusz Szychowski przywitał pierwszaków i wychowawców, następnie miało miejsce uroczystego pasowanie pierwszaków i ich wychowawców oraz złożenie przysięgi pierwszoklasistów, po której zostali oni oficjalnie przyjęci do braci Ekonomika. Następnie klasy zaprezentowały się uczestnikom zabawy i Jury, w którym zasiedli: Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski, Pani Wicedyrektor Małgorzata Mikołajczyk, Pani Wicedyrektor Ewa Księżakowska, Pani Kierownik kształcenia praktycznego Anna Krzemińska, Pani Kierownik administracji Elżbieta Stefaniak i Dominik Kwiatkowski - Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego. Były piosenki śpiewane w językach obcych, tańce, uczniowie rysowali portret swojego wychowawcy -  nasi pierwszoklasiści pokazali talenty artystyczne. Inne ich przymioty były sprawdzane w kolejnych konkurencjach, które przygotowali organizatorzy, klasa II D z wychowawczynią Katarzyną Korsak oraz Samorządem Uczniowskim. Były różne konkurencje: szybkościowo-sprawnościowe: z jajkiem do celu . Wychowawcy zaś walczyli o wygraną dla swoich klas jedząc połówkę cytryny z uśmiechem na twarzy. Wszyscy się świetnie bawili w duchu rywalizacji, ale i współpracy. Czas oczekiwania na werdykt umilała nam muzyka.

          • Aktywni w Szkolnym PCK

          • My też byliśmy… Przedstawiciele Szkolnego Koła PCK Ekonomika, w składzie: Alicja Kędzierska, Weronika Archutowska, Aleksandra Łątka i Igor Stachewicz, pod opieką Moniki Gruszczyńskiej, wzięli udział w Grze Miejskiej „Gotowi na kolejne 100 lat Polskiego Czerwonego Krzyża”. 25 października spotkaliśmy się na Tumach, gdzie odbyła się uroczystość posadzenia Dębu 100-lecia PCK.. A później ruszyliśmy od stacji do stacji rozwiązywać zadania, wykazywać się wiedzą, ćwiczyć pierwszą pomoc i przede wszystkim dobrze się bawić. Na koniec uroczyste podsumowanie, medale, pamiątki, zdjęcia i pyszna pizzaJ. Było superJ

          • Sprzątanie grobów.

          • W dniu 26 października, tradycyjnie jak co roku przed Dniem Wszystkich Świętych, uczniowie naszej szkoły z klasy 3a pod opieką Joanny Wiącek porządkowali groby nauczycieli i pracowników szkoły oraz zapalali symboliczne znicze na Cmentarzu Zabytkowym w Płocku.

          • Logistycy w firmie produkcyjnej PASSAT –STAL S.A.

          •    Dnia 23.10.19r. uczniowie klas: 1g i 1i uczestniczyli pod opieką nauczycielek zawodu: Wioletty Skrzyńskiej, Beaty Zembrzyckiej i Anny Żuchewicz w wycieczce edukacyjnej do firmy produkcyjnej Passat – Stal S.A. w Płocku. Młodzież została przywitana przez Prezesa Zarządu Zakładu. Następnie Pani do spraw handlowych firmy bardzo wyczerpująco zapoznała z dokumentacją handlową, magazynową, produkcyjną i transportową firmy. Bardzo ciekawe okazało się spotkanie z Panią logistyk, która w bardzo obrazowy sposób - na przykładach przedstawiła swoją pracę - jako pracę z pasją. Uczniowie  prześledzili  cały cykl wyrobu - od momentu zakupu stali z huty która jest składowana na placu magazynowym przez jej obróbkę na stanowiskach roboczych, a kończąc  na załadunku towaru specjalnymi urządzeniami (wózkami widłowymi i suwnicą) na środek transportu.

          • Bieg Papieski

          •    W dniu 16 października odbył się VII Bieg Papieski. Organizatorem biegu jest Akcja Katolicka diecezji płockiej. Jest on upamiętnieniem pobytu Jana Pawła II w Płocku w 1991 roku. Bieg ten odbył się na trasie: Plac Celebry Papieskiej (koło Areny), ul. Łukasiewicza, Nowowiejskiego, Okrzei, Kazimierza Wielkiego, Stary Rynek, Małachowskiego, Tumska, Katedra ( Pomnik Jana Pawła II). Tu złożono kwiaty i odśpiewano Barkę – ulubioną pieśń Papieża – Polaka. Następnie dla uczestników był zasłużony poczęstunek. W biegu brała udział młodzież szkół ponadgimnazjalnych w Płocku. Z naszej szkoły pobiegło 56 uczniów. Akcję zorganizowała siostra Monika Banaszczak i pani Joanna Ciećwierz.