.
.
TECHNIK HANDLOWIEC - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.
.
TECHNIK LOGISTYK - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.
.
TECHNIK RACHUNKOWOŚCI - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.
.
TECHNIK HOTELARSTWA - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.
.
TECHNIK EKSPLOATACJI PORTÓW I TERMINALI - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.
.
Zakończenie roku szkolnego klas V.
W piątek, 26 kwietnia, maturzyści oficjalnie zakończyli rok szkolny 2023/2024. O godzinie 9:00, przy Dzwonie Pokoju na Placu Trzynastu Straconych, odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli uczniowie klas maturalnych. Wysłuchali oni słów włodarza miasta, złożono kwiaty, zapalono znicze, wybrzmiał też dźwięk Dzwonu Pokoju.
Następnie o godzinie 10.00, odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów naszej szkoły. Przedstawiciele klas kończących dziękowali Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom za ich trud, zaangażowanie, cierpliwość. Były kwiaty, życzenia i łzy wzruszenia. Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski podziękował młodzieży za 5 lata owocnej nauki oraz ogromne zaangażowanie w działaniach podejmowanych na rzecz Szkoły i jej otoczenia. Najlepszym uczniom wręczył nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe, pracę w Kole Teatralnym Samorządzie Uczniowskimi.
Koło Teatralne specjalnie dla absolwentów przygotowało krótki montaż poetycko – muzyczny związany z zakończeniem kolejnego etapu edukacji. Dodatkowo uroczystości uświetnił występ Pani Patrycji Malinowskiej – absolwentka szkoły muzycznej w Sierpcu.
Teraz przed tegorocznymi maturzystami kilka "gorących” dni ostatnich przygotowań do matury, która rozpocznie się już we wtorek, 7 maja. Życzymy połamania piór na egzaminach maturalnych. I wracajcie do nas, odwiedzajcie nasz (Wasz) Ekonomik.
164
.
Wybory w EKONOMIKU
W piątek 12 kwietnia b.r. uczniowie Ekonomika wybrali nowe władze Samorządu Uczniowskiego. Spośród czterech kandydatów największe poparcie uzyskał Emil Siudym z klasy 1F, zaś nowym zastępcą przewodniczącego SU został Szymon Karłowicz z klasy 2C. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w wyborach.
Opiekunki SU Beata Zembrzycka Martyna Żórawska.
.
Oddając krew, ratujesz życie!
.
Urocza Świdnica, piękne Góry Sowie i kopalnie Kotliny Kłodzkiej.
W dniach 16 – 17 kwietnia 2024 roku odbyła się dwudniowa wycieczka szkolna. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzeciej ZSEK Ekonomik uczestniczyli w niej pod opieką Roberta Trębackiego, Krzysztofa Stefaniaka oraz Damiana Krysztofiaka.
W programie była pochodząca z XI wieku Świdnica, stolicę najpotężniejszego w okresie rozbicia dzielnicowego księstwa świdnicko – jaworskiego. Od XIV wieku wchodziła w skład Czech, a od XVIII należała do Prus. Od 1945 roku znalazła się w granicach Polski. Miasto ma wspaniałe zabytki.
Nasi uczniowie zwiedzili
- Kościół pokoju zbudowany z drewna w ciągu 1 roku w 2 połowie XVII wieku, ma niesamowite barokowe wnętrze, organy, malowidła np. Upadek Babilonu czy Sąd Ostateczny, fenomenalną ambonę. Wokół świątyni ewangelickiej znajdują się epitafia oraz nagrobki, m.in. ojca z bogatym opisem jak go kochali synowie oraz matki, której nie lubili, gdyż kazała im pracować, więc nic o niej nie napisali
- Zabytkowe kamieniczki wokół ratusza, na przykład renesansowa Pod Złotym Okrętem, Pod Złotą Koroną, Pod Złotą Gęsią, secesyjna Pod Hermesem (gdzie studenci zakładali majtki bożkowi złodziei), Pod Złotym Chłopkiem - kamienica zamieszkiwana przez Marię Kunic (polską astronomkę, która uprościła rozważania Keplera, korespondowała z Heweliuszem), dom wdów i inne
- Z wieży ratuszowej roztacza się wspaniały widok na góry Sowie, Ślężę i inne szczyty
- Muzeum Kupiectwa zawierające różne rodzaje wag, czy kas sklepowych, różne rodzaje łokci do mierzenia oraz makietę XVII wiecznego miasta, jest też replika sklepu kolonialnego i apteki
- Są też 4 fontanny np. z Neptunem, Atlasem oraz barokowa kolumna świętej Trójcy z czerwonego piaskowca
- Dziki Świdnickie chwalące odwagę mieszkańców miasta.
Następnie uczniowie z opiekunami weszli na ponad 800 m n.p.m. gdzie mieści się schronisko Orzeł. Dalej poszliśmy z przewodnikiem górskim na ponad 1000 metrową Wielką Sowę. Ta część Sudetów zbudowana jest z gnejsów. Porośnięta przez bór świerkowy, buki i cisy. Spotkać można tu dzięcioły i nazbierać borówek.
Następnego dnia uczniowie zwiedzili kopalnię uranu. W średniowieczu wydobywano rudy żelaza, srebro i ołów. Później w okresie sowietyzacji Polski, Stalin zlecił tu wydobycie uranu, tak potrzebnego mu do produkcji bomby atomowej. Praca w tej kopalni w latach 50-tych XX wieku była bardzo ciężka, ludzie szybko umierali i nawet nie wiedzieli nad czym pracują. Oprócz tego pierwiastka wydobywano też fluoryt. Po wyczerpaniu złoża kopalnia była zalana. Dzisiaj w kopalni najbardziej kolorowej w Polsce spotkać można około 150 różnych minerałów.
Kopalnia Złota w Złotym Stoku. To kolejna ciekawa atrakcja.
Wydobycie rozpoczęto w XIII wieku. Teren przechodził w ręce różnych właścicieli. Początkowo górnicy kopali tuż pod ziemią tworząc komory. Z czasem miechami wtłaczano powietrze i pogłębiano wydobycie. W XV – XVI w. Fuggerowie prowadzili kopalnię, ale bardzo wykorzystywali górników nie dbając o bezpieczeństwo, więc doszło do zawalenia głównego szybu zwanego Złotym Osłem. Zanik złota i liczne katastrofy doprowadziły niemalże do zamknięcia kopalni. Dopiero Hans Schärffenberg odkrył tu arszenik. Wydobywano więc ten pierwiastek aż do wyczerpania złoża. Pod koniec XIX wieku znów Niemcy zaczęli wydobywać złoto, aż do 1945 roku. W PRL przestano eksploatować złoża. Od lat 90-tych kopalnia została atrakcją turystyczną.
57
.
Literackie podróże po Warszawie
W dniu 9 kwietnia 2024r. odbyła się wycieczka młodzieży z klas II – V do Warszawy zorganizowana przez panie: Martę Goleń, Wiolettę Majcher-Nowacką i Monikę Knap.
Uczniowie rozpoczęli dzień od wizyty w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, gdzie zwiedzano wystawę stałą i wysłuchano prelekcji pt. Pan Tadeusz – epopeja narodowa. Prelegent muzeum przedstawił zarys biografii Adama Mickiewicza, a także powody napisania utworu, przytoczone w Epilogu przez samego autora. Opowiedział, jak przebiegał proces powstawania epopei. Prześledziliśmy losy poety od wyjazdu z Rzymu w 1830 roku, aż do powrotu do Paryża w 1832 roku. Spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, w którym momencie Mickiewicz mógł wpaść na pomysł napisania Pana Tadeusza i poznać szczegółowy proces powstawania utworu od lutego 1832 do lutego 1834, w oparciu o kalendarium życia poety oraz o zachowaną korespondencję z przyjaciółmi.
Kolejną atrakcją naszej wycieczki był spektakl Don Juan w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Premiera przedstawienia odbyła się w 400. rocznicę urodzin Moliera i 109. rocznicę otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie. Spektakl Don Juan, w interpretacji reżysera Piotra Kurzawy.
Młodzieży podobała się rola Don Juana w interpretacji Krzysztofa Kwiatkowskiego i jego służącego Sganarela granego przez Adama Biedrzyckiego.
Wszyscy wrócili zadowoleni z apetytem na kolejne kulturalne podróże.
21
.
Towarzyski Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Dyrektora ZSE-K
10 kwietnia na nowym boisku szkolnym odbył się Towarzyski Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Dyrektora ZSE-K. W rywalizacji wzięły udział cztery drużyny: Szkół Centrum Edukacji, Zespół Szkół im. L. Bergerowej w Górach, Zespół Szkół Zawodowych im. M. Skłodowskiej- Curie oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich. Zmagania przebiegły bezpiecznie i sprawnie, dostarczając niezapomnianych chwil rywalizacji i integracji uczniów. Puchar z rąk Pana Dyrektora Ireneusza Szychowskiego odebrała drużyna "Chemika". Serdecznie gratulujemy!!!
153
.
84 rocznica Zbrodni Katyńskiej.
Tradycyjnie już Pan Dyrektor ZSEK Ireneusz Szychowski oraz poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy Ekonomiku pod opieką Roberta Trębackiego uczestniczył w obchodach 84 rocznicy Zbrodni Katyńskiej na płockim cmentarzu komunalnym. Polski sejm uznał wydarzenia z roku 1940 za zbrodnię wojenną o znamionach ludobójstwa. Niestety do dzisiejszego dnia sprawcy zbrodni nie ponieśli żadnych konsekwencji, a państwo, które reprezentowali nie uznaje tego wydarzenia za ludobójstwo, a tylko za zbrodnię stalinowską.
.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich uczcili pamięć przedwojennego dyrektora Państwowego Gimnazjum Kupieckiego w Płocku Władysława Wróbla. W 1939 roku jako podporucznik rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu dostał się do niewoli sowieckiej. Został osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku a następnie zamordowany i pogrzebany w Piatichatkach niedaleko Charkowa. Pani Dyrektor Ewa Księżakowska przedstawiła zgromadzonym na czym polegał tragizm losów polskich jeńców wojennych w ZSRR, a następie wraz z młodzieżą zapaliła znicze przy „Dębie Pamięci” oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. To szczególnie ważne by uczniowie pamiętali o przedwojennym dyrektorze szkoły i ofiarach totalitarnego reżimu, zwłaszcza w roku obchodów „100 lecia Ekonomika”.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia.
Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.
Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Kijowie i Mińsku.
13 kwietnia 1943 r. świat obiegła wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. W 1943 r. – równolegle z ujawnieniem zbrodni rozpoczęło się fałszowanie przeszłości, a kłamstwo katyńskie stało się częścią zbrodni i jednym z mitów założycielskich PRL.
W uroczystości brały udział klasy 1G i 2C wraz ze swoim nauczycielem i wychowawcą Piotrem Serwatkiewiczem.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie