Menu

Środa 12.12.2018

Menu

liczba odwiedzin: 859960

Partnerzy

  

 

 • 60-lecie PCK

     Z okazji 60-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża nasza szkoła otrzymała medal za szczególne zasługi w efektywnym działaniu wspierającym Ruch Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Zdobyliśmy również puchar za zajęcie III-go miejsca ufundowany przez Prezydenta Miasta Płocka w konkursie PCK p.h. "Młoda krew ratuje życie". Gratulujemy. 

 • Dzieci holokaustu

     26 listopada w naszej szkole gościliśmy Panią Joannę Sobolewską - Pyz ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu oraz Panią Annę Gałązkę autorkę wystawy ,,Moi żydowscy rodzice - moi polscy rodzice." Tematem spotkania były historie żydowskich dzieci, które przeżyły wojnę dzięki pomocy Polaków odznaczonych po wojnie medalami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Pani Joanna Sobolewska -Pyz opowiedziała historię swojego ocalenia i poszukiwania tożsamości. Rozmowa z naszymi gośćmi dotyczyła także różnych postaw Polaków wobec Zagłady oraz tematów współczesnych tj szacunek do inności .

 • Dzień kultury żydowskiej

     13 listopada był w naszej szkole dniem kultury żydowskiej. Uczniowie i uczennice z klas IIb i IIa pod kierunkiem Moniki Niedźwieckiej i Anny Chmury przygotowali/przygotowały program słowno - muzyczny będący opowieścią o żydowskich świętach, tradycjach, literaturze i zapomnianych polskich noblistach pochodzenia żydowskiego. W spotkaniu uczestniczyły klasy Ia i IIIa. Gościliśmy Panią Gabrielę Nowak i Piotra Nowaka z Fundacji Nobiscum oraz Pana Rafała Kowalskiego z Muzeum Żydów Mazowieckich .Spotkanie uatrakcyjnił poczęstunek złożony z potraw kuchni żydowskiej.

 • Ciekawa lekcja

     28.11.2018r. w klasie Ic na zajęciach z biologii p. Bożena Pietruszewska przeprowadziła bardzo ciekawą lekcję poświęconą czerniakowi: Znamię! Znam je? – co każdy powinien wiedzieć o czerniaku. W ten sposób Ekonomik przyłączył się do akcji poświęconej profilaktyce czerniaka zainicjowanej przez Studenckie koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. Przedsięwzięcie to ma na celu popularyzację wiedzy i wzrost świadomości uczniów w zakresie profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych. Jako wprowadzenie do tematu uczniom zadano pytanie o znajomości swojej skóry – znamion i pieprzyków a następnie dokonali obserwacji własnego ciał (ręce, nogi, twarz). W dalszej części lekcji młodzież wysłuchała wykładu aktywizującego – informacje nt. czerniaka (epidemiologii, profilaktyki oraz kampanii edukacyjnej „Znamię! Znam je?” ). Dalsza część lekcji to praca w grupach – uczniowie na podstawie zdjęć znamion rozpoznawali czerniaka, czy też nie. Ich zadaniem było też przedstawienie złotych zasad ochrony przed czerniakiem i wymyślenie hasła zachęcającego do nie opalania się na solarium. Na zakończenie lekcji uczniowie wypełnili  ankietę n/t celowości przeprowadzania takiego przedsięwzięcia – młodzież jednogłośnie stwierdziła , iż temat był ważny i ciekawy.

 • Debata profilaktyczna

     Uczniowie Ekonomika 26 listopada 2018 roku wzięli udział debacie profilaktycznej. Była to pierwsza tego typu inicjatywa działań profilaktycznych. Było inaczej niż zazwyczaj. To uczniowie byli tymi, którzy mówią najwięcej. Klasa 1d przekonywała klasę 3a, że „Sporadyczne picie piwa oraz palenie marihuany może prowadzić do uzależnienia”. Reprezentanci klasy 3a próbowali dyskutować tę kwestię wykorzystując wiele argumentów, nawet odwołujących się do badań medycznych. W końcu jednak wszyscy zasiedli po jednej stronie – picie piwa i palenie marihuany, nawet sporadyczne, może prowadzić do uzależnienia. Zgodziliśmy się z tym wszyscy. Na pewno jednym z elementów mocno przekonujących do zmiany zdania przez tych, którzy początkowo prezentowali postawę „mam silną wolę i mogę kontrolować swoje picie”, były dwa poruszające świadectwa. Dwie historie życia ludzi, którzy nigdy nie planowali, że się uzależnią…. Dziękujemy Panu Leszkowi Kopczyńskiemu i Chrześcijańskiej Misji Społecznej TEEN CHALLENGE oddział Płock za zaproszenie i możliwość udziału w takim doświadczeniu. Pani Katarzynie Korsak i uczniom klasy 1d oraz Pani Marcie Goleń i uczniom klasy 3a za merytoryczne przygotowanie się i udział w debacie. Pani Monice Gruszczyńskiej (psycholog szkolny) za zorganizowanie takiego spotkania. Każdego z Was zapraszamy do THE GATE – miejsca spotkań dla poszukujących czegoś i chcących robić coś … fajnego, dobrego, dla siebie… środy godz. 18.00 Tumska 5.

 • Próbna ewakuacja

     26 listopada w Zespole Szkół Ekonomiczno Kupieckich odbyła się próbna ewakuacja. Jej celem było przygotowanie osób znajdujących się na terenie Ekonomika w przypadku wystąpienia potencjalnego zagrożenia pożarowego i utrwalanie zasad właściwego zachowania się w takich przypadkach. 340 uczniów, 26 nauczycieli oraz 10 pracowników obsługi sprawnie opuścili budynek szkoły oraz podjęli wszystkie niezbędne działania związane z zaistniałą sytuacją. Czas opuszczania budynku to 2 minuty i 52 sekundu. BRAWO. Bezpieczeństwo przede wszystkim....

 • Poezja młodych serc

  Dnia 19 listopada2018 r. odbyła się XXIII Biesiada Literacka zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną. Wzięli w niej udział uczniowie z naszej szkoły dzieląc się swoją twórczością. Wiktoria Jagoda Kwasiborska i Hubert Wiktorzak wykazali się odwagą i talentem podczas prezentacji własnych utworów.

 • I’m proud to be Polish

     „I’m proud to be Polish” to ogólnopolska inicjatywa, w której wzięły udział szkoły ze wszystkich stron Polski, aby uczcić 100-lecie odzyskania Niepodległości przez nasz kraj. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich również wzięli czynny udział w przygotowaniu projektowych pocztówek oraz zrobieniu gazetki eksponującej nadesłane z innych placówek prace. Nad przebiegiem i realizacją projektu czuwały nauczycielki języka angielskiego: Martyna Żórawska, Wioletta Majcher-Nowacka, Anna Chmura, Joanna Czarnecka – Solka, Małgorzata Bielecka, Katarzyna Korsak. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w projekcie, szczególnie klasom IIA, IIB, IID i IIIA.

 • Stół dla Niepodległej-konkurs międzyszkolny

     W dniu 23 listopada w Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich odbyła się V edycja międzyszkolnego konkursu na aranżację stołów pod hasłem " Stół dla Niepodległej". Młodzież nakrywając stoły wykazała się umiejętnością zastosowania teorii w praktyce, wyobraźnią i ogromną  pomysłowością. Celem konkursu było upowszechnianie wzorców profesjonalnego, dekoracyjnego  i estetycznego nakrywania stołów, podniesienie poziomu kształcenia zawodowego i wymiana doświadczeń między szkołami.  
  W konkursie wzięły udział cztery  zespoły:  
  * I miejsce zajął Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości w Płocku  z opiekunką Panią Małgorzatą Garlej 
  * II miejsce zajął Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie  z opiekunkami Panią Anną Cichocką oraz Panią Katarzyną Kroczewską 
  * III miejsce zajął  Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie wraz z opiekunkami Panią Ludmiłą Koprowicz oraz Panią Marią Olszewską 
  Wyróżnienie otrzymał Zespół Szkół Ekonomiczno- Kupieckich  z opiekunką Panią Iwoną Jezierską.
  Zespoły były oceniane przez pięcioosobowe  jury: 
  *  Przewodniczący  - dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku – Pan  Krzysztof Wiśniewski 
  *  Pan Marek Matusiak – Kierownik gastronomii Hotelu Herman 
  *  Pani  Jolanta Jankowska  – menadżer hotelu Starzyński  
  *  Pani Ariadna Dubińska – Kierownik Baru Mlecznego Tumska 
  *  Pan Ireneusz Szychowski- Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno - Kupieckich, gospodarz uroczystości.
     Było to piękne wydarzenie podniosłe, magiczne, pełne oryginalnych pomysłów. Zaangażowanie uczniów było ogromne,  a rywalizacja bardzo wyrównana. W tym roku z okazji 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości konkurs został połączony wraz z wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycnych wraz z krótkim przedstawieniem historii ich powstania. Nad tym pięknym wydarzeniem czuwali Pani profesor Marta Goleń oraz Pan profesor Marcin Werner.

 • Stół dla Niepodległej-konkurs międzyszkolny


     Przywitanie gości.      Prezentacja stołów cz1
   


  Prezentacja stołów cz 2     Rozstrzygnięcie konkursu


     Pieśni dla Niepodległej

 • Nowy podręcznik dla uczniów

  Piszą o nas w Tygodniku Płockim

  Nowy podręcznik dla uczniów - Obrazek 1

 • VI edycja konkursu szkolnego na aranżację stołu.

     W dniu 19 listopada w Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich odbyła się VI edycja szkolnego konkursu na aranżację stołu pod hasłem „ Stół dla Niepodległej”. W konkursie wzięło udział sześć zespołów.

  I miejsce zajęła kl. 2 B
  II miejsce zajęła kl. 3 D
  III miejsce zajęła kl. 4 D

  Zespoły były oceniane przez pięcioosobowe  jury w składzie:
    - Ireneusz Szychowski – Dyrektor
    - Małgorzata Mikołajczyk – Wicedyrektor
    - Ewa Księżakowska – Wicedyrektor
    - Beata Zembrzycka – opiekun Samorządu Uczniowskiego
    - Aleksandra Jabłońska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

     Była to miła uroczystość, pełna oryginalnych pomysłów, zaangażowania uczniów i zaciętej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy, które wręczył pan dyrektor Ireneusz Szychowski.

                Przedstawienie drużyn


                 Prezentacja stołów


                Wyniki konkursu

   

   

 • Uroczystość uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

     11 listopada 2018 roku Poczty Sztandarowe TPAK przy ZSEK i Zespołu Szkół   Ekonomiczno – Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego uczestniczyły w uroczystościach związanych z uczczeniem 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Corocznie poczty sztandarowe i delegacje różnych organizacji oraz urzędów i instytucji  spotykają się przy pomniku Józefa Piłsudskiego, gdzie składane są kwiaty. Następnie przemaszerowują na Mszę Świętą do katedry i asystują przy składaniu kwiatów przy Odwachu. Jest to dzień szczególny, Polska w listopadzie 1918 roku odrodziła się z zaborczej niewoli i uzyskała status suwerennego państwa. W tym roku po Mszy św. jej uczestnicy przeszli na Plac Narutowicza przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie została podniesiona flaga na maszt. Następnie miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie pomnika Obrońców Płocka 1920 roku przez biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego.

 • Dla niepodległej

     W dniu 9 listopada 2018 roku, o godzinie 11.11 nasza szkoła przystąpiła do akcji „Rekord dla Niepodległej”. Dla uczczenia 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, młodzież wraz z Dyrekcją, nauczycielami i pracownikami szkoły odśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Akcja „Rekord dla Niepodległej” została ogłoszona prze Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Jej celem było wspólne zaśpiewanie Hymnu Narodowego przez uczniów, nauczycieli  przedszkoli i szkół w kraju i za granicą.  Przed zaśpiewaniem hymnu uczniowie przybliżyli nam jego  historię,  a także wspomnieli o tym, że 2 grudnia 1868 r., czyli 50 lat wcześniej niż Polska odzyskała niepodległość, miało miejsce  podpisanie aktu powołania Szkoły Niedzielnej – Handlowej, która stała się kolebką naszej obecnej szkoły. Wkrótce będziemy obchodzić 150  rocznicę tego doniosłego wydarzenia, a za 3 lata 100 - lecie Ekonomika. Bądźmy dumni z tego, że uczymy się w najstarszej szkole zawodowej na Mazowszu i w jednej z najstarszych szkół w Płocku.

 • Złota odznaka ZNP dla dyrektora szkoły !!!

  Miło jest nam poinformować, że nasz Dyrektor p. Ireneusz Szychowski został wyróżniony ZŁOTĄ ODZNAKĄ ZWIĄZKU NAUCZYCIELSTWA POLSKIEGO. GRATULUJEMY !!!

 • Śladami walki o niepodległość i polskiej literatury

     Dnia 30 października uczniowie klas IIIa, IIa i IIc wraz z opiekunkami p. Martą Goleń i p. Katarzyną Korsak wyjechali na wycieczkę do Warszawy. Trasa zwiedzania rozpoczęła się na warszawskiej Pradze, gdzie uczniowie poznali miejsca związane z historią Polski i jej walką o niepodległość. Miejsca, uświęcone krwią Polaków to krzyż upamiętniający żołnierzy poległych w Powstaniu Kościuszkowskim w 1794 roku, kościół św. Floriana, a przed nim pomnik księdza Ignacego Skorupki, kapelana Wojska Polskiego, który zginął udzielając ostatniego namaszczenia żołnierzom podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Uczniowie zwiedzili również cerkiew pw. Marii Magdaleny z pięknym ikonostasem. Kolejnym etapem wycieczki, przy pięknej jesiennej pogodzie, było zwiedzanie Starego Miasta i miejsc związanych z postaciami literatury polskiej: pomnika Bolesława Prusa oraz pobliskiej ławeczki poety księdza Jana Twardowskiego, domu, w którym mieszkał bohater powieści „Lalka” – stary subiekt Ignacy Rzecki, a także kamienicy, w której rozwijali swoje talenty Cyprian Kamil Norwid i Fryderyk Chopin. Uczniowie mieli również możliwość obserwowania zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, a następnie udali się do Domu Spotkań z Historią, gdzie obejrzeli wystawę tematyczną pt. „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939”. Dziękujemy Pani Renacie Płotczyk – przewodniczce z pasją, która poprzez swoją wiedzę i zaangażowanie przybliżyła uczniom fascynującą historię stolicy Polski.

 • Miliony w bibliotece!

    W ramach współpracy z Książnicą Płocką nauczyciele bibliotekarze Ekonomika wzięli z uczniami udział w spotkaniu z Janem Milnerem pt."Historia pieniądza w niepodległej Polsce" z serii " Płocczanie z pasją". Młodzież zapoznała się z banknotami używanymi w Polsce w przeszłości,dowiedziała się o zasadach funkcjonowania rynku finansowego i roli waluty w gospodarce.

 • "Dziady" Czyli stara tradycja w nowym wydaniu.

    26 pażdziernika w nowej aranżacji,dzięki kreatywności i umiejętności improwizacji młodych aktorów z klubu miłośników książki,powstał wspaniały spektakl na podstawie"Dziadów" część.2. Ku czci tradycji,obrzędów,obyczajów i pamięci polskiego poety A.Mickiewicza. Nauczyciele bibliotekarze z biblioteki szkolnej opracowali scenografie,choreografie i oprawę artystyczną przedstawienia,pomagając uczniom ujawnić swoje talenty. Przedsięwzięcie było kontynuacją akcji wspólnego czytania,za którą biblioteka zdobywała wielokrotnie certyfikaty. Gratulacje dla odważnych,którzy nie boją się pokazać własnego ja! Brawo dla naszych młodych,wspaniałych aktorów! Zapraszamy do współpracy w spektaklach,akcjach i tych,którzy piszą własne teksty!

 • Ostatnie pożegnanie

    22 października 2018 roku poczet sztandarowy TPAK pod opieką Roberta Trębackiego uczestniczył w pogrzebie w Łęgu Kościelnym. Tu w zabytkowym gotyckim kościele wyposażonym w fenomenalny manierystyczny ołtarz miała miejsce Msza żałobna za świętej pamięci Eugeniusza Dąbkowskiego. Po niej pochówek na miejscowym cmentarzu. Ś. P. Dąbkowski był  jednym z ostatnich żołnierzy Armii Krajowej walczącym w okresie II wojny światowej.

 • Wycieczka do Auschwitz- Birkenau

  18 października 2018 roku grupa młodzieży z ZSE-K w Płocku zwiedziła obóz koncentracyjny Auschwitz- Birkenau. Wycieczkę zorganizowała siostra Monika Banaszczak, opiekunami byli nauczyciele: Elżbieta Zawadzka, Robert Trębacki. Uczniowie z klas: II a, II d, IV b poznali  historię Miejsca Pamięci i Muzeum w Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Żydach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, grupach narodowościowych, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach stosowanych przez nazistów, a także o ewakuacji i wyzwoleniu z obozu. Ta lekcja historii podyktowana była potrzebą budowania pamięci w momencie, gdy odchodzą ostatni naoczni świadkowie i ocaleni z Holocaustu. Dostarczyła wielu głębokich przeżyć i refleksji naszym uczniom.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego w Płocku
  ul. Abpa A. Nowowiejskiego 4
  09-400 Płock
  http://naszekonomik.pl
 • 24 367-19-65

Galeria zdjęć