To co dziś wydarzyło się w naszej szkole przerosło oczekiwania wszystkich. Pięknie przygotowane pracownie, świetna organizacja, wspaniała promocja poszczególnych kierunków kształcenia i ta nieziemska atmosfera. Niech żałują Ci, których z nami nie było. Niech zazdroszczą nam inni. Od godz. 9.00 do 14.00 odwiedzali nas przyszli absolwenci Szkół Podstawowych. Obserwowali, podpytywali, z zaciekawieniem słuchali. Tego dnia odwiedziło nas blisko 400 osób z Płocka a także wielu okolicznych miejscowości. Zgodnie z naszym hasłem '' Weź zapytaj..weź tu przybądź" pytań, uśmiechów i miłych zaskoczeń było co nie miara a to wszystko w murach najstarszej szkoły zawodowej na Mazowszu. Drodzy absolwenci, z uśmiechem czekamy na Was we wrześniu, obiecując, że będziemy kształcić Was zawodowo! Do zobaczenia!
Dzień otwarty "Ekonomika".
- 64
III SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH
Czym jest Harrods, co wynalazł Szkot Alexander Graham Bell, czy co jest symbolem narodowym Walii - to tylko część pytań, na które odpowiedzi młodzież uczestnicząca w I etapie III Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych musiała zaznaczyć. Zmagania miały miejsce 04 kwietnia 2023r. Do pierwszego etapu przystąpiło 28 uczniów z klas I, II, III i IV. Zadaniem ich było rozwiązanie testu składającego się z pytań otwartych i zamkniętych. Następnie wyłoniono 12 osób, które zakwalifikowały się do II etapu, czyli do rozwiązania zadań z wykorzystaniem TIK oraz napisania e-maila do koleżanki/kolegi, w którym omawiali wycieczkę po atrakcjach turystycznych wybranego kraju anglojęzycznego.
Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę uczniów w zakresie szeroko pojętej kultury i obyczajów krajów anglojęzycznych (Wielka Brytania, USA, Kanada, Australia) zawartych w programie nauczania języka angielskiego oraz informacji przekazywanych na zajęciach pozalekcyjnych. Pytania dotyczyły również podstawowej znajomości geografii, historii i życia codziennego: stolic, popularnych miast, zabytków, dawnych i obecnych przywódców, sławnych osób i świąt.
Celem konkursu było:
- Popularyzacja wiedzy o krajach anglojęzycznych, ich historii, geografii, sztuki, kultury, współczesności i tradycji.
- Rozwijanie w uczniach postawy tolerancji dla różnorodności kulturowej oraz ciekawości innych kultur.
- Rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i korzystania z różnych źródeł informacji.
- Motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego.
- Wspieranie uzdolnień i umożliwienie uczniom wykazania się wiedzą szkolną i pozaszkolną.
Po zakończeniu II etapu konkursu i sprawdzeniu prac przez organizatorki w dniu 21 kwietnia 2023r wyłoniono pięciu zwycięzców.
1.Wiktoria Wyrębkowska, klasa 1e
2.Mateusz Garlicki, klasa 3d
2.Bartosz Frąckiewicz, klasa 3d
3.Amelia Piotrowska, klasa 1a
3.Krystian Rudowski, klasa 2d
Ogłoszenie wyników III Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych odbyło się 28 kwietnia 2023r. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody ufundowane przez wydawnictwa językowe.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki języka angielskiego – p. Beata Behnke, p. Anna Chmura, p. Katarzyna Korsak, p. Wioletta Majcher-Nowacka i p. Martyna Żórawska, które są również organizatorkami tego wydarzenia.
Konkurs będzie kontynuowany w kolejnym roku szkolnym.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
9
Konkurs wiedzy o historii.
26 kwietnia 2023 roku uczniowie płockiego Ekonomika uczestniczyli w Konkursie wiedzy o historii politycznej II RP zorganizowanym pod patronatem Pani Posłanki na Sejm III RP Elżbiety Gapińskiej. Konkurs miał miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku.
Nawiązaliśmy współpracę z PKP Intercity.
19.04.2023r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyli Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski oraz przedstawiciele PKP Intercity- Pani Dyrektor Ewa Gruszka Dyrektor Zakładu Centralnego oraz Pani Marzena Orzoł Ekspert ds. współpracy ze szkolnictwem. W spotkaniu wzięli również udział uczniowie o kierunku kształcenia technik eksploatacji portów i terminali. Celem spotkania było nawiązanie współpracy oraz zapoznanie uczniów z ofertą pracy PKP Intercity.
3
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich uczcili pamięć przedwojennego dyrektora Państwowego Gimnazjum Kupieckiego w Płocku Władysława Wróbla. W 1939 roku jako podporucznik rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu dostał się do niewoli sowieckiej. Został osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku, a następnie zamordowany i pogrzebany w Piatichatkach niedaleko Charkowa.
Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski wraz z młodzieżą zapalił znicze przy „Dębie Pamięci” oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, a następnie przedstawił zgromadzonym wojenne losy Władysława Wróbla.Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia.
Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów –
z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.
Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Kijowie i Mińsku.
13 kwietnia 1943 r. świat obiegła wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. W 1943 r. – równolegle z ujawnieniem zbrodni rozpoczęło się fałszowanie przeszłości, a kłamstwo katyńskie stało się częścią zbrodni i jednym z mitów założycielskich PRL.
Wręczenie nagród w Szkolnymi Konkursie Ortograficznym.
Dnia 17 kwietnia odbyło się wręczenie nagród w Szkolnymi Konkursie Ortograficznym. Pan Dyrektor pogratulował zwycięzcom I edycji konkursu. Wśród nagrodzony znalazła się uczennicą klasy 3a, Uliana Pohoska, pochodząca z Ukrainą. Gratulujemy znajomości trudnej polskiej ortografii.
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii zdobywa Julia Gromadzińska kl. 3A;
II miejsce - Kacper Borowski kl. 3A;
III miejsce - Aleksandra Krzewska kl. 4APrzyznano także dwa wyróżnienia:
- Agnieszka Mokrzka 3A
- Michał Jędrzejewski 4Aoraz nagrodę specjalną:
- Uliana Pohoska 3AGratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy Wszystkim Uczestnikom.
Konkurs odbył się w ramach Innowacji Pedagogicznej: "Z językiem polskim za pan brat ", której autorkami są Marta Goleń i Elżbieta Zawadzka.
Drugi etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego
Dnia 3 kwietnia 2023 r. odbył się drugi etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego
Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym uczniom:I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii zdobywa Julia Gromadzińska kl. 3A;
II miejsce - Kacper Borowski kl. 3A;
III miejsce - Aleksandra Krzewska kl. 4APrzyznano także dwa wyróżnienia:
- Agnieszka Mokrzka 3A
- Michał Jędrzejewski 4Aoraz nagrodę specjalną:
- Uliana Pohoska 3AGratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy Wszystkim Uczestnikom.
Święta z chemią w tle...Pisanka gipsowa
24 marca 2023 r. miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursupt. :,,Święta z chemią w tle...Pisanka gipsowa". Zadaniem uczestników było przygotowaniu z gipsu pisanki w oparciu o podaną instrukcję i wykazanie się pomysłowością w jej tworzeniu.Celem konkursu było:- pokazanie chemii z innej, ciekawej strony,- popularyzowanie chemii wśród uczniów szkoły średniej,- pokazanie obecności chemii w codziennym życiu,- rozwijanie zainteresowań uczniów.Ocenie podlegały następujące kryteria:- zgodność pracy z tematem,- kreatywność i pomysłowość,- pracochłonność i czasochłonność,- estetyka i staranność wykonania.Komisja konkursowa ustaliła:
- I miejsce zdobyła pisanka wykonana przez ucznia Igora Gałązkę z klasy IV d
- II miejsce zdobyła pisanka przygotowana rzez Julię Bernacką z klasy IV d
- III miejsce zdobyła pisanka przygotowana przez uczennicę Oliwię Woja z klasy IVa
Wyróżnienia otrzymują:
Bartos Frąckiewicz z klasy III d oraz Adam Kozłowski z klasy I d.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Konkurs przygotowały: Bożena Pietruszewska i Marzanna Bieńkowska27
Hiphopowe Rekolekcje Wielkopostne w Ekonomiku-dzień 1.
Mega czas, mega info, mega sprawa, mega nawrócenie🙏. Warto walczyć o siebie💪, bo jesteś CENNY i WARTOŚCIOWY🤝. I to wszystko za sprawą Dobromir Makowski - RapPedagog 🤙Dzięki, że z nami byłeś i pokazałeś jak było, jak jest i jak ma być🙏❤️ 🫶. To była lekcja dojrzałej i świadomej wiary i życia. Dzięki za wskazanie drogi ⛪️11
Rekolekcje Wielkopostne dzień 2.
Tym razem spotkaliśmy się w Parafii św. Bartłomieja w Płocku, by zadbać również o ducha🙏. Podczas Mszy św. Ks. Jarek, nasz rekolekcjonista podjął się "rozkminki" 🤔na temat szczęścia. Pamietacie? Pytał nas - co tak naprawdę daje nam szczęście? Co trzeba mieć, co posiadać, by mieć mega szczęście?😇 Rekolekcje - to był dobry czas, dwa dni naszej indywidualnej rozkminki, po której można powiedzieć, że każdy z Was jest Wyjątkowy💓, Cenny💗 i Ważny💝 i każdy zasługuje na Szczęście, wiecie jakie.😇 Dziękujemy wszystkim za obecność, za zaangażowanie i przygotowanie szkolnych rekolekcji🤝👏💪.
46
XIV sesja Młodzieżowej Rady Miasta Płocka
27 marca 2023 roku odbyła się XIV sesja Młodzieżowej Rady Miasta Płocka.
Na sesji pojawili się zaproszeni goście, pani Marta Krasuska - Radna Miasta Płocka, pani Monika Maron - Dyrektor wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych, pani Joanna Wiśniewska - podinspektor w Referacie Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Wolontariatem Urzędu Miasta Płocka oraz pani Marzena Kapuścińska - Kierownik Referatu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Wolontariatu. Radni odwołali Aleksandra Dykę z funkcji opiekuna MRMP oraz zatwierdzili wybór pani Moniki Maron na to stanowisko. Następnie radni powołali przedstawiciela MRMP do pracy w Płockiej Radzie ds. Kombatantów oraz Ochrony Miejsc Pamięci, Walk i Męczeństwa, którym został Radny Kacper Stępień, uczeń klasy 4 Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich. Obrady zwieńczyło wybranie nowego przewodniczącego MRMP – jednomyślnie zdecydowano o wyborze Natalii Siedlich, uczennicy III LO.
Dzień bobra w Ekonomiku
Uczniowie płockiego Ekonomika pod kierunkiem Roberta Trębackiego włączyli się w obchody – Międzynarodowego Dnia Bobrów. Święto tego zwierzaka obchodzone jest od 2009 roku.
Kilka ważnych informacji o bobrach:
- Bóbr był zagrożonym gatunkiem w Europie, dzięki działalności ekologów już nie jest.
- Chroniąc bobry chronimy mokradła i dziką przyrodę.
- Jest to jedno z niewielu zwierząt, które potrafią przekształcać środowisko swojego życia.
- Gryzoń ten ma zdolności inżynieryjno-melioracyjne (drwal, hydrotechnik i inspektor w jednym).
- Bóbr zwiększa bioróżnorodność gatunkową na obszarze swego występowania.
- Buduje tamy i żeremia
- Jest to zwierzę monogamiczne, żyje 30 lat.
- Ogon bobra stanowi 1/5 ciała, zwierzę ma pomarańczowe zęby.
- Bobry tworzą rodziny 4 – 10 osobowe.
- Żyją w całej Polsce.
- Bobry działają negatywnie na środowisko człowieka (podtopienia, zjadają kapustę, kukurydzę i marchew, blokują rowy melioracyjne, szlaki komunikacyjne i wały przeciwpowodziowe, ścinają drzewa owocowe oraz o dużej wartości kulturowej). Z tego powodu władze państwa powinny wypłacać odszkodowania.
Gdzie bobry tam pstrąg dobry – powiedzenie
3
I Etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego
Dnia 24 marca 2023 roku odbył się I Etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego dla klas I-VI, w którym wzięło udział 36 uczniów z naszej szkoły. Jego celem jest promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisania, ćwiczenie wytrwałości, rozwijanie zainteresowań polską pisownią oraz wyłonienie Szkolnego Mistrza Ortografii w II Etapie Konkursu, który odbędzie się 04 kwietnia.
Konkurs przygotowały: p. E. Zawadzka i p. M. Goleń3
Na „Szlaku Gotyku Ceglanego”.
To miał być wiosenny spacer na „Szlaku Gotyku Ceglanego” i jak widać po czapkach i kapturach był. Uczniowie klasy 1a mimo nieprzyjaznej pogody zobaczyli dawną basztę obronną przy ulicy Zduńskiej, fragment murów miejskich i co najważniejsze odwiedzili kościół farny pw. Św. Bartłomieja. W rolę przewodnika i gospodarza obiektu wcielił się ksiądz Dariusz Roliński, który przybliżył historię świątyni oraz oprowadził nas po jej ciekawym wnętrzu. Klasa mogła zajrzeć również do zakrystii, aby zobaczyć współczesne i „dawne” ornaty i dowiedzieć się w jaki sposób księża przygotowują się do mszy. Ksiądz Dariusz odpowiadał na zadawane pytania, choćby te dotyczące wina mszalnego i mocy jego procentów. Możliwość zwiedzenia miejsca sięgającego swymi początkami czasów Kazimierza Wielkiego to ciekawa i cenna lekcja historii.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
5 marca 2023 roku poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy Ekonomiku brał udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski oraz nauczyciele Robert Trębacki i Piotr Serwatkiewicz złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.
W 2011 roku został ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który miał przypomnieć o ruchu oporu działającym na ziemiach polskich w czasie sowieckiej dominacji w latach 1944 – 63. Walczyli przeciwko zniewoleniu Polski, walczyli o honor i występowali przeciwko terrorowi NKWD i UB. Byli okrutnie mordowani, skazywani na banicję, odbierano im dobre imię i oskarżano o najgorsze zbrodnie i współpracę z nazistami. Nie wszyscy byli nieskazitelni, ale wszystkich traktowano jako zdrajców i przestępców. Dzisiaj państwo Polskie przywraca im cześć, honor i rehabilituje. A Emila Fieldorfa, Witolda Pileckiego czy Danutę Siedzikównę wpisuje się w poczet najlepszych bohaterów Polski takich jak Zawisza Czarny czy Tadeusz Kościuszko.
„Kresy w potrzebie”
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego, pani Beata Zembrzycka i Martyna Żórawska, wzięły udział w konferencji podsumowującej działalność Fundacji „Kresy w potrzebie”, zorganizowanej 2 marca b.r. w Warszawie. Podczas konferencji prowadzonej przez panią Agnieszkę Skowrońską, Prezes Fundacji Kresy w potrzebie, zaprezentowano zdjęcia z momentu przekazania darów potrzebującym Polakom. Program uświetnił wykład pana Tomasza Łysiaka, polskiego pisarza, dziennikarza, publicysty i zarazem historyka, który przejmująco opowiedział o Powstaniu Styczniowym oraz uaktualnił kwestię Kresów i Ukrainy. Głos zabrali także pani Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz pan Marcin Zarzecki, Prezes Polskiej Fundacji Narodowej, którzy podzielili się swoimi relacjami z przebiegu zbiórki darów oraz spotkania z Rodakami na Kresach. Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich, jako szkoła uczestnicząca w zbiórce darów, został wyróżniony pamiątkową statuetką. W imieniu Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w dotychczasowe zbiórki darów, dzięki Waszym dobrym sercom pomoc dotarła do potrzebujących Polaków zamieszkujących tereny Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy i zapraszamy do udziału w kolejnych zbiórkach.
1
Olimpiada Logistyczno- Spedycyjna z udziałem naszego ucznia.
3 marca 2023 r. uczeń naszej szkoły Mateusz Gryska z klasy IV b, uczestniczył w zawodach okręgowych VII edycji Olimpiady Logistyczno- Spedycyjnej. Opiekunem merytorycznym jest Pani Marzanna Bieńkowska.
Arena Młodych 2023.
24 lutego w łódzkiej Atlas Arenie zorganizowano spotkanie z cyklu „Arena Młodych”. 4 tys. uczniów ze szkół ponadpodstawowych uczestniczyło w największych rekolekcjach w województwie łódzkim. Uczniowie płockiego "Ekonomika" wraz z opiekunami Anną Żuchewicz, Moniką Pietrzak, Magdaleną Umyszkiewicz, Marcinem Wernerem i Pawłem Ruskowalskim po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu dla uczniów szkół średnich.
25
Tabu, bez tabu, czyli to, o czym się nie mówi lub co jest zakazane...
W dniu 10 lutego 2023r. uczniowie klas 3b i 2b wraz w wychowawczyniami Wiolettą Majcher-Nowacką i Magdaleną Umyszkiewicz uczestniczyli w wernisażu wystawy prac Edwarda Dwurnika zatytułowanej „Bez tabu” w Płockiej Galerii Sztuki.
Wystawę autora tworzy ponad 200 prac na papierze, pochodzących z prywatnej kolekcji. Gromadzone przez lata, składają się na wyjątkowy zestaw nie tylko rysunków, ale i grafik, kolaży oraz akwarel, kupowanych systematycznie przez kolekcjonera na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty. Prezentowane są pojedyncze rysunki wykonane ołówkiem, tuszem, kredką, ale także prace z kilkunastu cykli, m.in. Droga, Robotnicy, Mur, Miasta czy Reportaż.
Prace utrzymane są w charakterystycznym dla Dwurnika stylu, komentują, a czasem krytykują i obnażają absurdy rzeczywistości, ukazują wizualną opowieść o Polsce i jej mieszkańcach.
Edward Dwurnik (1943-2018) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych artystów polskich. W latach 1963-1970 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę. Mieszkał i pracował w Warszawie. Jako swojego „mistrza“ wymieniał Nikifora, którego prace zainspirowały do narysowania pierwszych prac z cyklu „Podróże autostopem“(w 1965 r.). Dwurnik sam skrupulatnie policzył stworzone dzieła – każdy z jego cykli liczy średnio od kilkudziesięciu do ponad tysiąca dzieł.
Jak podkreślali kuratorzy wystawy, artysta miał i znał swoje tabu – silne, nieprzekraczalne zakazy. Na szczęście to, o czym „się nie mówi”, potrafił narysować. Warto przyjść i sprawdzić samemu, czy w którejś z prezentowanych prac nie kryje się nasze własne tabu!
12
Bezpieczeństwo w czasie ferii
W dniach 13.12.2022 i 20.12.2022 w ZSEK przeprowadzone zostały lekcje szkoleniowe dla wszystkich klas I i II dotyczące BEZPIECZEŃSTWA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W CZASIE FERII ZIMOWYCH - współpraca z WOPR Płock.
3
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie