Z Wyspiańskim i Mrożkiem w „Tangu”
Nasza podróż rozpoczęła się 7 listopada 2024r od lekcji w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, jednym z najstarszych muzeów etnograficznych w Polsce. Spotkanie zatytułowane „Chłopomania” zaczęło się od krótkiego zarysu historii rozwoju relacji chłop-szlachta. Powstanie mitu dobrego i mądrego chłopa określanego mianem „chłopomanii” pokazało, że nie tylko literatura piękna budowała ten mit, ale również rodząca się etnografia. Po lekcji mieliśmy możliwość zwiedzania muzeum. Szczególnie podobała nam się wystawa czasowa „Kwiaty polskie”, gdzie przenieśliśmy się wędrując przez polską obrzędowość tropem roślin kwitnących, zgłębiając temat etnobotaniki i medycyny ludowej.
Kolejną częścią wycieczki był spektakl „Tango” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Tematem przedstawienia Mrożka była rewolucja obyczajowa i upadek norm, które doprowadziły do chaosu i jednocześnie ukazały wewnętrzne konflikty człowieka nowoczesnego.
Mieliśmy ogromną przyjemność oglądać kreacje warszawskich aktorów, znanych również z innych ról telewizyjnych i kinowych, np. Grażynę Barszczewską, Annę Cieślak, czy Wojciecha Czerwińskiego.
Dzień okazał się bardzo udany, tanecznym krokiem uczniowie klas 5a, 5b, 4b, 3d i 2g udały się do autokaru, by szczęśliwie powrócić do domu. Taniec prowadziły Marta Goleń, Monika Knap i Wioletta Majcher-Nowacka.