Uczniowie Ekonomika w Warce, Kazimierzu i Otrębusach.
W dniach 28 – 29 października 2024 roku uczniowie płockiego Ekonomika pod opieką Roberta Trębackiego, Beaty Ogińskiej i Krzysztofa Stefaniaka udali się na dwudniową wycieczkę. Odwiedzili 3 ciekawe miejsca.
Pierwsze z nich to park na Winiarach w Warce. Stoi tu posąg Kazimierza Pułaskiego, który lubił bawić się w tym parku. Bardzo urokliwe i relaksacyjne miejsce, gdzie znajduje się drzewostan lipy, dębu, klonu czy kasztanowca. Naturalne starorzecze Pilicy powiązano tu z działalnością człowieka jaką jest ogród w stylu francuskim i angielskim zarazem.
Drugim miejscem był Kazimierz Dolny. Osada powstała w średniowieczu i należała do zakonu benedyktynów, a potem norbertanek. Kościoły swoje zbudowali tutaj również franciszkanie. Rozbudował ją Kazimierz Wielki, a Jan Sobieski pozwolił osiedlać się między innymi kupcom żydowskim. Miasteczko mimo niewielkich rozmiarów posiada ciekawe atrakcje turystyczne:
Ruiny zamku wzniesione przez Kazimierza Wielkiego, który wg legendy mógł mieć podziemne przejście do schadzek władcy z legendarną Esterą żydówką dla której zbudowano zamek w Bochotnicy.
Baszta służąca za punkt poboru ceł i latarnia rzeczna zarazem dla przepływających statków oraz ważny punkt obserwacyjny.
Kamienice Przybyłów z bogatą ornamentyką renesansową, na nich wyrzeźbiono dużą postać św. Krzysztofa i małą św. Mikołaja. Są tu płaskorzeźby zwierząt do których przyrównywano obu braci.
Kamienica Celejów, która omalże nie została pocięta i wywieziona z Polski.
Posąg psa Werniksa, którego można pogłaskać na szczęście lub, aby powrócić do miasteczka w przyszłości.
Są też liczne spichlerze, w których mieszczą się obecnie hostele.
Obok Kazimierza znajdują się najliczniejsze na świecie wąwozy lessowe. Jednym z nich jest Korzeniowy Dół zawierający niesamowite formy korzeni różnych drzew. Jest również wąwóz Czerniawy, w którym znajduje się zniszczony cmentarz żydowski zwany kirkutem. Jest tam tzw. ściana płaczu z wbudowanymi macewami czyli poniszczonymi przez Niemców nagrobkami. Świece wyrzeźbione na nich symbolizują żeńskie nagrobki.
Ostatnią atrakcją było Muzeum Motoryzacji w Otrębusach pod Warszawą, działające od lat 90 – tych XX wieku. Zawiera liczne eksponaty związane z motorami, rowerami i autami, a nawet radioodbiornikami. Słynne pojazdy to m. in. : polskie BMW, replika czołgu niemieckiego Panzerkampfwagen IV, replika pojazdu papieskiego, Mercedesy, Pegeot W. Jaruzelskiego, Fiata Multipla, Buick Skylark J. Cyrankiewicza, angielski autobus, a także jeden z modeli czołgu T-34 wykorzystanego w słynnym polskim serialu.