Uczniowie Ekonomika w Domu Darmstadt.
24 września 2024 roku grupa uczniów pod opieką Roberta Trębackiego udała się do Domu Darmstadt na pokaz slajdów w ramach klubu „Podróże”. Tematem był Meksyk – podróż do świata Majów, a prelegentką była pani Elżbieta Wichrowska – Janikowska.
Uczniowie obejrzeli zdjęcia i opis kultury Majów i współczesnych Meksykan. Autorka prezentacji ze znawstwem i zamiłowaniem opowiadała o ciekawostkach i o tym co ją zainteresowało w jednym z największych krajów Ameryki Łacińskiej.
Pani Elżbieta Wichrowska – Janikowska jest prawnikiem z zawodu, pracowała w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, a z zainteresowania jest globtroterką. Fascynuję ją zarówno przyroda jak i ludzie. Lubi ogrody, stąd też wiele jej opisów i zdjęć dotyczy właśnie tej działalności człowieka. Są ławeczki, dzieła sztuki, muzea, mnóstwo opisów przyrody.
Kilka ciekawostek zasygnalizowanych przez polską podróżniczkę to:
- sztuka użytkowa w Meksyku np. ławki nawiązuje do kultury Majów
- Meksykanie są przyzwyczajeni do kultury śmierci, są sklepy z kościotrupami i czaszkami
- w Muzeum Antropologicznym w stolicy Meksyku znajduje się rekonstrukcja Lucy
- w Meksyku znajduje się m. in. mural Diego de Rivery „Sen o niedzielnym popołudniu w Alameda Central Park”, na którym obok artysty stoi Śmierć i wiele historycznych postaci np. Benito Juarez, Frida Kahlo, La Malinche czy Porfiro Diaz
- w podziemiach piramidy w Teotihuacan znajdują się 4 miejsca poświęcone żywiołom: wiatru (czuć wiatr na twarzy), ziemi (też wyczuwa się jej zapach), ognia (jest bardzo gorąco) i wody (w środku jest olbrzymia wilgotność)
- piramidy są bardzo strome w Teotihuacan, łatwiej jest wejść na nie niż zejść
- piramidy w Uxmal są okrągłe
- rzeczą, która rzuca się w oczy w Meksyku to barwa i kolor, namiętny i głęboki
- w Chitzen Itza jest olbrzymia rzesza turystów
Te i wiele innych informacji można znaleźć w książkach podróżniczych pani Elżbiety Wichrowskiej – Janikowskiej.