• Dzień Wszystkich Świętych

          • Dzień Wszystkich Świętych jest dniem, w którym odwiedzamy cmentarze, by uczcić pamięć zmarłych. Klasa 4a TE w dniu 28 października pod opieką Joanny Wiącek udała się na Cmentarz Zabytkowy w Płocku, by zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Tym gestem pokazujemy, że wciąż pamiętamy i dziękujemy za wszystkie lata poświęcone nauczaniu i wychowywaniu uczniów naszej szkoły.

          • Dziady 2021

          • 26 października 2021 „Klub Miłośników Książki” pod opieką nauczycieli bibliotekarzy zaprezentował niepowtarzalną inscenizację „Dziadów cz.II” Adama Mickiewicza. Celem występu była promocja czytelnictwa, uszanowanie dawnych obrzędów, tradycji i tekstów kultury Polskiej. Co roku spektakl przedstawiany jest w nowej obsadzie , innej scenografii i oprawie muzycznej. Publiczność była zachwycona a aktorzy pokazali swój kunszt artystyczny. Brawo!!! Reżyserami spektaklu były Maria Kwiatkowska i Janina Maziarz-Bieniek.

          • Ekonomik oddaje krew

          • Szkolne Koło PCK przy Zespole Szkół Ekonomiczno Kupieckich, zorganizowało akcję  „Ekonomik oddaje krew”. Dzięki współpracy z Oddziałem Rejonowym PCK w Płocku oraz Centrum Krwiodawstwa w Płocku, nasi uczniowie mogli oddać krew w Ambulansie Poboru Krwi. Chętnych było dużo, jednak tylko 9 osób zakwalifikowało się do oddania krwi. Tylko 9 osób, a może aż 9? Każda kropla jest cenna. Z ogromnymi podziękowaniami dla wszystkich i dla każdego z osobna.

          • Powtórka z WOT

          • 4 listopada w ramach cyklicznych spotkań Wojsk Obrony Terytorialnej z młodzieżą Ekonomika, mogliśmy ponownie wysłuchać interesujących informacji na temat działalności terytorialsów. Żołnierze przybliżyli uczniom zakres swojej służby oraz zaprezentowali broń i ubiór tej formacji wojskowej.

          • Ekonomik uczcił rocznicę śmierci Bolesława III Krzywoustego

          • 28 października 1138 roku zmarł Bolesław III Krzywousty po 31 latach samodzielnych rządów nad Polską. Po jego śmierci kraj uległ podziałowi na dzielnice. Bolesław był synem króla bez korony Władysława Hermana, który osiedlił się i rządził Polską z Płocka. Krzywousty był sprytniejszy od ojca, bo potrafił zbudować sobie zaplecze polityczne i dlatego pozbył się brata i rządził jako książę zwierzchni całym krajem. W jego czasach Polska posiadała świetnie prosperujący Kościół katolicki oraz  niezależność polityczną od Cesarstwa Niemieckiego. Książę zmarł na terenie Mazowsza, a Jan Długosz podaje, że został pochowany w Płocku.  Rocznicę jego śmierci wspominali uczniowie wchodzący w skład koła historycznego Ekonomika.

          • Terytorialsi w Ekonomiku.

          • We czwartek 28.10 Ekonomik gościł żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Młodzież wysłuchała informacji nt. służby Polsce i Polakom, realizacj zadań mających na celu właściwe przygotowanie do obrony granic i niepodległości państwa oraz  zadań realizowanych przez formacje WOT. Żołnierze także zaprezentowali młodzieży broń, którą posiada na wyposażeniu ten rodzaj Wojska Polskiego. Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i przybliżenie uczniom tematyki związanej z teretorialsami.

          • IX Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych.

          • Dnia 20 października 2021 r. uczniowie Ekonomika w składzie: Patrycja Bentlewska, Wiktoria Brzezińska, Julia Zatorska, Wiktoria Dolak,  Marta Marter, Agata Gonta oraz Krystian Kantorek pod opieką p. Marty Goleń i p. Arkadiusza Wiśniewskiego wystąpili na IX Przeglądzie Etiud Teatralnych. Uczestnicy przedstawili 10-minutową etiudę poświęconą patronce naszej szkoły, księżnej Kindze, która przybyła z Węgier do Polski i pokochała całym sercem swoją drugą ojczyznę. Członkowie Jury w składzie: Przewodniczący  - ks. Paweł Sobiecki - pracownik Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej,  Członek: Joanna Banasiak- Dyrektor Książnicy Płockiej,  Członek: Małgorzata Bielak - kierownik Działu Informacji Bibliograficznej i Regionalnej Książnicy Płockiej, zauważyli oryginalność przedstawienia etiudy i jej mądre przesłanie. Podziwiali pieśni o Świętej Kindze w wykonaniu Agaty i Marty. Nasz zespół teatralny występował po raz pierwszy i konkurował ze szkołami, które uczestniczyły w Przeglądzie wielokrotnie. Mimo to nasi młodzi aktorzy świetnie poradzili sobie na scenie i otrzymali wyróżnienie z ręki Jury. Występ naszego zespołu teatralnego w Mediatece oglądał Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski, który dobrym słowem cały czas wspierał swoich uczniów.

          • Dzień Edukacji Narodowej.

          •  

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom, pedagogom, pracownikom naszej szkoły dziękujemy za ich trud, odpowiedzialność i twórczą pracę. Życzymy Państwu dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności i sukcesów w pracy zawodowej. Życzenia takie otrzymaliśmy od Dyrektora naszej placówki Ireneusza Szychowskiego. "Nauczyciele są dla społeczeństwa trampoliną do lepszego jutra. Kiedy są pełni pasji i energii,  dostrzegają talenty w uczniach, będą ich wspierać i ciągnąć w górę, a wtedy może narodzić się siła, która pchnie świat do przodu ". Słowa polskiej noblistki Olgi Tokarczuk były mottem uroczystości, które towarzyszyły obchodom Święta Edukacji Narodowej w Ekonomiku dnia 13 października 2021 roku. W tym szczególnym dniu i w tak szczególnym czasie uczniowie,  wychowankowie oraz ich rodzice składali najserdeczniejsze życzenia Dyrekcji i Radzie Pedagogicznej, ale nie zapomnieli też o osobach  tworzących razem z nimi  przestrzeń edukacyjną - pracownikach administracji i obsługi. Na uroczystości szkolnej Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski wręczył nagrody wyróżniającym się w pracy nauczycielom,  pracownikom administracji i obsługi. Poinformował też, że Nagrody Prezydenta Miasta Płocka otrzymali: Monika Knap- nauczyciel przedmiotów zawodowych oraz Ireneusz Szychowski- Dyrektor Szkoły.

            Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

            Na zakończenie uroczystości wystąpiła szkolna grupa teatralna, która pod opieką p. Marty Goleń i p. Arkadiusza Wiśniewskiego, przygotowała etiudę teatralną pt. : Święta Kinga- Węgierka z urodzenia,  sercem Polka. Z inicjatywy Pana Dyrektora etiuda ta weźmie udział w IX przeglądzie etiud teatralnych w Książnicy Płockiej. Występ młodych artystów zakończył uroczyste obchody Dnia Nauczyciela.

          • Indywidualne biegi przełajowe.

          • 8 października 2021r. reprezentacja dziewcząt i chłopców naszej szkoły pod opieką Marioli Chęcińskiej i Katarzyny Filipkowskiej wzięła udział w Międzypowiatowych Indywidualnych Biegach Przełajowych – Sierpc 2021 w ramach Licealiady Szkół Ponadgimnazjalnych. Młodzież rywalizowała w swoich kategoriach wiekowych.
            Dziewczęta biegały na dystansie 1000m, a chłopcy pokonywali dystans 2000m. Wśród reprezentujących szkołę dziewcząt najlepiej pobiegła Emanuela Przeradzka z klasy 4a zajmując bardzo wysokie 4 miejsce. Z grupy chłopców najlepiej z morderczym dystansem poradził sobie Arkadiusz Kruszewski z klasy 2d zajmując dobrą 11 pozycję. Oprócz osiągnięć indywidualnych nasi sportowcy walczyli o zdobycie cennych punktów w klasyfikacji drużynowej. W każdym biegu punkty dla szkoły zdobywało 6 zawodników/zawodniczek. Suma zdobytych punktów składała się na klasyfikację zespołową. Wszystkim biorącym udział w zawodach gratulujemy!!!

          • Wycieczka „Szlakiem Fryderyka Chopina”

          • Dnia 1.10.2021 roku uczniowie klas IIa, IIb, IIc, IIIh i IVc wraz z opiekunkami p. Martą Goleń, Wiolettą Majcher-Nowacką i Katarzyną Korsak udali się na wycieczkę „Szlakiem Fryderyka Chopina”. Pierwszym punktem zwiedzania był Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach - miejsce wakacyjnego pobytu F. Chopina, latem 1828 roku. Muzyk spędził w dworku dwa miesiące, będąc w odwiedzinach u swojego szkolnego kolegi Konstantego Pruszaka. Uczniowie mieli okazję zwiedzić wnętrza pałacu, podziwiając malowidła na sufitach i ścianach z końca XVIII i XIX wieku, a następnie zwiedzili kompozycję parkową, powstałą w pierwszej połowie XIX wieku. Kolejnym punktem wycieczki był Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie, którego niecodzienny charakter związany jest z faktem, że jest to budowla obronna i ma charakter fortecy. Historia kościoła w Brochowie ściśle łączy się z rodziną Chopinów. W tym miejscu rodzice Fryderyka Chopina brali ślub, a sam pianista był ochrzczony. Z Brochowa uczestnicy wycieczki udali się do Żelazowej Woli - miejsca narodzin znakomitego polskiego kompozytora. Dopełnieniem zwiedzania, w pięknej, jesiennej scenerii, była projekcja filmu o życiu i twórczości Fryderyka Chopina w kinie na terenie pięknie zaprojektowanego parku. Na zakończenie, opiekunki wycieczki krótko podsumowały informacje, uzyskane przez uczniów w tych wyjątkowych miejscach, rozdając pamiątkowe zakładki, broszury i foldery informacyjne.

          • Ewakuacja w Ekonomiku.

          •  Na szczęścieto to tylko próbna ewakuacja, która odbyła sie 30 września 2021r. Jej celem było przygotowanie osób znajdujących się na terenie Ekonomika na wypadek wystąpienia potencjalnego zagrożenia pożarowego oraz utrwalanie zasad właściwego zachowania się w takich przypadkach. Czas opuszczania budynku to 2 minuty i 19 sekund. BRAWO. W próbnej ewakuacji brało udział 310 uczniów, nauczyciele, pracownicy administracji orzaz obsługi. Bezpieczeństwo przede wszystkim....

          • Europejski Dzień Języków- European Day of Languages 2021

          • W dniu 27 września 2021r. w naszej szkole obchodziliśmy 20 rocznicę Europejskiego Dnia Języków. Wydarzenie to zorganizowali następujący nauczyciele: Małgorzata Bielecka, Anna Chmura, Katarzyna Korsak, Marcin Kutz, Wioletta Majcher-Nowacka, Anna Markowska i Martyna Żórawska. W ramach  obchodów  tego święta do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich  przedstawicieli,  kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków  i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia – szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską. Propagując w/w ideę, nauczyciele języków obcych przygotowali pytania do quizu w formie kodów QR, dzięki którym uczniowie będą mogli zdobyć dodatkowe informacje dotyczące kultury, zwyczajów i poznać różne ciekawostki językowe. W świetlicy szkolnej przygotowano salę kinową „Ekonomik Cinema”, w której młodzież i nauczyciele mogli zapisać się na wybrany seans filmowy w oryginalnej wersji językowej. Przed prezentacją filmów, nauczyciele krótko przybliżyli historię Europejskiego Dnia języków i zachęcili do udziału w towarzyszącym konkursie językowym. Podczas projekcji nie zabrakło również popcornu. W świetlicy można było także oglądać albumy, czasopisma, książki oraz inne gadżety kojarzone z krajami anglo-, niemiecko- i rosyjskojęzycznymi. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięło udział ponad 150 uczniów z różnych klas. Zainteresowanie młodzieży ideą komunikowania w językach obcych było bardzo wysokie. Za rok spotkamy się ponownie z równie atrakcyjnych repertuarem                               i konkursami.

          • Kiermasz podręczników.

          • W trzecim tygodniu szkoły odbył się kiermasz podręczników używanych w naszej szkole. Od środy, 15 września, do piątku, 17 września, uczniowie mieli możliwość sprzedać niepotrzebne już podręczniki koleżankom i kolegom z młodszych klas lub kupić te, których potrzebują. Dzięki kiermaszowi, uczniowie mogli zaoszczędzić, wydając mniej pieniędzy na książki. Dziękujemy za uczestnictwo w kiermaszu i serdecznie zapraszamy w przyszłym roku
            szkolnym na kolejny.

          • Pamiętamy!!!

          • 17 września 2021 roku poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku udał się na uroczystości z okazji 82 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski, Robert Trębacki i młodzież złożyła wiązanki pod Memoriałem Sybiraków i Płocczan pomordowanych na Wschodzie.

          • List Prezydenta Płocka

          • W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2021/22 Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski skierował list do placówek oświatowych, rodziców i uczniów, który możemy przeczytać pod tym linkiem. LIST

          • Pamiętajmy o historii!

          • 17 września 2021 roku  w piątek, uczniowie  Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku, pod opieką nauczycieli i Dyrektora Szkoły - Pana Ireneusza Szychowskiego,  zebrali się pod Pomnikiem 13 Straconych,  aby upamiętnić  tragiczne  wydarzenie, które miało miejsce 18 września 1942 roku, na Placu Synagogalnym w Płocku. W tym dniu odbyła się  egzekucja 13 więźniów.  W uroczystości wzięli także udział: Zastępca Prezydenta Miasta Płocka Pan Roman Siemiątkowski, Dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Pani Agnieszka Harabasz oraz Przewodniczący Porozumienia Organizacji Kombatanckich w Płocku Pan Edward Jankowski.  Uczniowie pod kierunkiem polonistek  p. Anny Krzemińskiej i  p. Danuty Głębockiej  zaprezentowali program artystyczny. Dyrektor Ireneusz Szychowski wraz z przedstawicielami młodzieży, a także inni delegaci złożyli  pod pomnikiem kwiaty, ksiądz Rafał Pabich odmówił modlitwę w intencji zamordowanych. Delegacja klasy 4 ZSE-K zapaliła znicze przy grobie 13 straconych na cmentarzu przy ulicy Kobylińskiego. Była to krótka, ale zapadająca w pamięć lekcja historii.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

          • 1 września w naszej szkole odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego. Tradycyjnie pierwsze klasy zostały przywitane przez dyrektora Ireneusza Szychowskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i przeczytaniu listu Prezydenta Miasta skierowanego do dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów młodzież rozeszła się do klas wraz ze swymi wychowawcami. Zarówno tym najmłodszym jak i pozostałym uczniom życzymy wytrwałości oraz samych piątek w nowym roku szkolnym :-)

          • Narodowe czytanie ,,Moralności Pani Dulskiej’’

          • W sobotę 4 września 2021 r. uczennice naszej szkoły z klasy 2 a oraz 3c pod opieką pani Marty Goleń wzięły udział w ogólnopolskiej akcji narodowego czytania ,,Moralności Pani Dulskiej’’ Gabrieli Zapolskiej pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. X – Jubileuszowe narodowe czytanie to znakomita okazja do zapoznania się z polską literaturą , a także możliwość wcielenia się w bohaterów literackich z innej epoki oraz spotkania miłośników czytelnictwa z różnych środowisk. Do zobaczenia za rok na kolejnym Narodowym Czytaniu.

          • Odbiór dyplomów.

          • Odbiór dyplomów zawodowych oraz świadectw potwierdzających kwalifikacje w zawodzie z sesji letniej 2021 odbywać się będzie od 9 września 2021 (czwartek) w sekretariacie szkoły.