• .

          • Dnia 29 marca - piątek - szkoła jest nieczynna , pracownicy szkoły odbierają wolny dzień za 6 stycznia 2024 roku

          • .

          • 100 lat płockiego Ekonomika. Wielki jubileusz najstarszej szkoły zawodowej na Mazowszu

            W piątek 22 marca 2024r. płocki Ekonomik obchodził jubileusz 100 lat swojego istnienia pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. pod przewodnictwem ks. bp. Romana Marcinkowskiego. Po mszy św. obchody 100-lecia odbywały się w Zespole Szkół Ekonomiczno Kupieckich. Jubileusz ropoczął Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski tymi słowami ..."Gdy 1 września 1992 r. rozpoczynałem w murach tej szkoły pracę na stanowisku dyrektora, nawet nie marzyłem o tym, że po 32 latach doczekam jej stulecia. To niezwykły, wspaniały moment. niosący wiele wspomnień i wzruszeń”....Następnie dyrektor przywitał wszystkich zaproszonych gości, wsród nich byli m.in.
             
            *Elżbieta Gapińska Posłanka na Sejm RP ,
            *Waldemar Pawlak Senator RP , 
            *Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, 
            *ks. bp Roman Marcinkowski,
            *ks. bp Marek Karol Babi,
            *Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka, 
            *Roman Siemiątkowski Zastępca Prezydenta Miasta Płocka,
            *Iwona Krajewska W-ce Przewodnicząca Rady Miasta Płocka,
            *Agnieszka Harabasz Dyrektor Wydziału Edukacji UMP,
            *Aleksandra Jadczak Dyrektor Zarządu Jednostek Oświatowych,
            *Paweł Felczak Zastępca Dyrektora Delegatury w Płocku, Kuratorium Oświaty w Warszawie,
            *Tomasz Kominek Dyrektor Delegatury w Płocku Urzędu Marszałkowskiego,
            *Marzena Orzoł ekspert ds. współpracy ze szkolnictwem Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Intercity,
            *dyrektorzy szkół średnich,
            *emerytowani nauczyciele i absolwenci.

            Jubileusz szkoły to również ponad 32 lata pracy na stanowisku dyrektora ZSEK pana Ireneusza Szychowskiego, którego z  tej okazji uhonorował prezydent Andrzej Nowakowski medalem Laude Probus. Prezydent Nowakowski nagrodził również najbardziej zasłużonych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Po oficjalnych wystąpieniach odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów płockiego Ekonomika pt. " Ekonomik 1921-2024, 100-lat i troszeczkę. Jak miłe są wspomnienia...", którą wspólnie z występami tanecznymi przygotowali nauczyciele - Mariola Chęcińska, Iwona Chmielewska, Katarzyna Filipkowska, Joanna Gawłowska, Marta Goleń, Arkadiusz Wiśniewski. Dekoracje oraz wystawy związane z historią szkoły zostały przygotowane przez nauczycieli wraz z uczniami.

          • .

          • Wielki Test Wiedzy o Unii Europejskiej w Płocku. Próba generalna przed maturą.

             

            W ubiegły czwartek w siedzibie Akademii Mazowieckiej uczniowie z Ekonomika wzięli udziały w „Wielkim teście wiedzy o Unii Europejskiej”, podczas którego można było sprawdzić swoją wiedzę na temat wspólnoty, a także uczestniczyć w superciekawym spotkaniu z ekspertem.

            Tegoroczne pytania z testu zawierały wiedzę ogólną o Unii Europejskiej, dotykały jej historii i teraźniejszości.  Ważna była też część lokalna, w której uczniowie mogli podzielić się wiedzą na temat tego, co dzięki unijnym funduszom zyskały Płock i Mazowsze.  Już sam udział w teście świadczył o dużej odwadze. Z wieloma pytaniami mieliby problem starsi oraz dużo starsi płocczanie.  

            Podczas testu uczestnicy korzystali z tabletów. Test zawierał 60 pytań a nasi uczniowie rywalizowali z kolegami i koleżankami z innych płockich szkół średnich i jak sami przyznali – „było to bardzo ważne i ciekawe doświadczenie”.

            Oto przykładowe pytania :

            Wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" i "X wieków Płocka", Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Spichlerz z działem etnografii, Muzeum Żydów Mazowieckich to też dzieła, którymi można się chwalić dzięki unijnemu dofinansowaniu.

            To efekty pracy:

            a) Muzeum Diecezjalnego

            b) Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki

            c) Muzeum Mazowieckiego

            d) Płockiej Galerii Sztuki

            W latach 2009–2012 polski polityk był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Był to:

            a) Jacek Saryusz-Wolski

            b) Donald Tusk

            c) Jerzy Buzek

            Kto dziś jest przewodniczącą/przewodniczącym Parlamentu Europejskiego ?

            a) Roberta Metsola

            b) Ursula von der Leyen

            c) Martin Schulz

            Pod koniec marca 2024 roku do strefy Schengen dolączą/dołączy:

            a) Bułgaria i Rumunia

            b) Cypr

            c) Wielka Brytania

            Gościem testu był Wojciech Szeląg, wieloletni dziennikarz, prezenter i prowadzący "Wydarzenia", główny program informacyjny w Polsacie. Dziś pracuje w TVP i jest wykładowcą na UKSW.

            Przekonywał uczniów, że żyją w najlepszym miejscu na świecie. - Unia Europejska to absolutne genialny wynalazek, którego reszta świata może nam pozazdrościć. W tworzących ją państwach od dawna nie było wojny, bo my wiemy, że wymiana, współpraca mają większy sens niż walka - wyliczał.

            Szkołę godnie reprezentowali uczniowie z klas: 5a, 5b oraz 4d wykazując się dużą wiedzą i zaangażowaniem.

             

            Piotr Serwatkiewicz

             

          • .

          • Z wizytą w Archiwum Państwowym w Płocku.

            29 lutego uczniowie klas 1c oraz 1d wraz z opiekunami Wiolettą Skrzyńską i Pawłem Ruskowalskim odwiedzili Archiwum Państwowe w Płocku. W ramach popularyzacji zasobów archiwalnych pani Magdalena Młodziejewska przedstawiła uczniom co mogą znaleźć wśród zbiorów i publikacji archiwum. Uczniowie dowiedzieli się, że w płockim archiwum znajdują się dokumenty nie tylko istotne dla miasta i regionu, ale także dotyczące znanych postaci z naszej historii. Są to na przykład akty urodzenia, bądź akty ślubu Prezydenta Rzeczypospolitej w latach 1926–1939 Ignacego Mościckiego, aktorki Miry Zimińskiej Sygietyńskiej czy pierwszego Prezesa Rady Ministrów III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1991) Tadeusza Mazowieckiego.Młodzież również dowiedziała się w jaki sposób zabezpiecza i poddaje się cyfryzacji stare dokumenty.

          • .

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            1 marca 2024 roku w płockim kościele Św. Józefa odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.  13 lat temu Sejm III RP ustanowił ten dzień na cześć polskich formacji wojskowych i politycznych stawiających opór sowietyzacji Polski. Była to największa grupa Polaków (około 180 tysięcy) walczących w konspiracji i jawnie przeciw aparatowi bezpieczeństwa komunistycznego, MO i NKWD w naszym kraju. Poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy płockim EKONOMIKU pod opieką Roberta Trębackiego brał oczywiście udział w tym ważnym święcie państwowym.