• .

          • Ogłoszenie

                  W dniu 29 grudnia 2023r. szkoła będzie nieczynna. Pracownicy administracji i obsługi odbierają dzień wolny za 11 listopada 2023r.

          • .

          • ODKRYJ PRAWDĘ ŚWIĄT – spotkanie świąteczne w Ekonomiku.

            W czwartek 21 grudnia uczniowie Ekonomika uczestniczyli w spotkaniu świątecznym, tuż przed zbliżająca się Wigilią Bożego Narodzenia. Już na początku serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej przekazał Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski. Tuż po nich obejrzeliśmy bardzo ciekawą inscenizację przygotowaną pod okiem katechety, Pana Marcina Wernera. Młodzież z klasy I D i IV D (a było ich 12) pokazała swoją mega grą aktorską o co chodzi i jaki jest prawdziwy sens Bożego Narodzenia. Nie mogło obyć się bez wspólnych kolęd, którym przewodniczyły swoim anielskim głosem Amelia Jankowska z kl. II G, Agata Gonta z kl. III A oraz Julia Gromadzińska z kl. IV A. Serdecznie dziękujemy.

          • .

          • Uczniowie Ekonomika w Klubie Podróże im T. Halika

               14 grudnia 2023 roku uczniowie płockiego Ekonomika pod opieką p. Roberta Trębackiego udali się na pokaz w ramach Klubu Podróże im T. Halika w płockim Domu Darmstadt. Spotkanie komentowała Sylwia Izabela Schab. Tytuł pokazu Dania. Tu mieszka spokój. Pani Sylwia Schab to filolożka duńska i literaturoznawczyni związana z Katedrą Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zaprezentowała płockiej publiczności liczne opowieści i fotografie dotyczące Danii.

            Niektóre ciekawostki.

            Jest to kraj nadmorski, nizinny położony między Bałtykiem a Morzem Północnym. Duńczycy zajmują zawsze jedne z pierwszych trzech miejsc wśród najbardziej szczęśliwych narodów na świecie. W pierwszej 7 są wszystkie państwa skandynawskie. W Danii znajduje się mnóstwo ścieżek rowerowych, na których bardzo szybko się jeździ. Duńczycy jeżdżą na rowerach do pracy i to zarówno zwykli pracownicy firm jak i urzędnicy.  Ludzie szanują się nawzajem, działają wspólnie przy tworzeniu różnych projektów, wytaczania ścieżek czy budowy różnych obiektów użyteczności publicznej. Duńczycy potrafią dyskutować bez agresji słownej i wulgaryzmów, nawet bez kłótni. Rozwiązują problemy kompromisowo. W Danii tylko 15% osób wierzy z całkowitą pewnością w Boga. Jest to kraj luterański, więc głową Kościoła jest władca. W tym wypadku Małgorzata II, która rządzi krajem od 1972 roku. Dania jest jednym z najstarszych królestw. Pierwszą władczynią prawdopodobnie była Tyra żona Gorma Starego. Tylko 2% ludzi chodzi do zboru, wszyscy luteranie płacą podatki na ten cel. Pastorzy są tak ugodowi, że na jednym ze zborów zbudowali ściankę wspinaczkową. W Jelling znajdują się dwa głazy runiczne, jeden pogański wzniesiony przez Gorma dla Tyry, i drugi króla Haralda chrześcijanina dla swoich rodziców. Zawiera ona napis o istnieniu Danii w połowie X wieku. W kraju tym istnieje hygge. Wyraz nieprzetłumaczalny, znaczący coś w rodzaju dobrostanu. Jest to element dziedzictwa narodowego. Hygge to styl życia, prowadzony przez dosyć zamożnych Duńczyków (68 tysięcy dolarów na głowę). Oznacza to spokojny tryb funkcjonowania i duże zaufanie społeczne np. matki pozostawiają wózki z dziećmi przed kawiarniami czy sklepami i nikt ich nie ukradnie. Ludzie są tolerancyjni i ufają władzy. Ścieżki rowerowe i spacerowe są wkomponowane w przyrodę, ludzie spotykają się nad morzem i rozmawiają na specjalnych platformach. Jest to poczucie wspólnoty. Duńczycy należą czasem do kilku nawet stowarzyszeń i klubów. Kulinaria, kawa, świece (podobno spala się najwięcej świec na świecie w tym kraju). Duńczycy lubią przysmaki prosty styl mebli. Na spotkaniach ze znajomymi zjada się dwa razy więcej słodyczy niż w UE.  Duńczycy posiadają sztukę nic nierobienia jako formę relaksu. Wynajmują np. domki letniskowe od prywatnych właścicieli sezonowo i jest to dosyć tanie.

            Flaga duńska jest użytkowana niemalże codziennie.

          • .

          • Spotkanie z dowódcą GROM płk Piotrem Gąstałem.

            W środę 13 grudnia gościliśmy w naszej szkole płk Piotra Gąstała, byłego dowódcę Jednostki Wojskowej GROM. Odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność, Gwiazdą Iraku, Medalem za Zasługi dla Policji, Medalem „Pro Patria”, Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Złotą Odznaką GROM. Uczestnik operacji m.in. na Haiti, Slawonii, Kosowie, czy Zatoce Perskiej.Pan pułkownik spotkał się z młodzieżą Ekonomika gdzie podczas swojego wykładu poruszał tematy "Cichociemnych", żołnierzy polskich szkolonych podczas II-ej wojny światowej w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych oraz swoją historię związaną z wojskami specjalnym GROM. Młodzież z wielkim zainteresowaniem i uwagą słuchała wykładu o udziale w wielu misjach stabilizacyjnych, rozpoznawczych, operacyjnych i bojowych. Na wykładzie można było również dowiedzieć się jakie należy spełnić wymogi, aby przejść wstępną selekcję i kolejne szkolenia aby wstąpić w szergi GROMu. Płk Gąstał podkreślił słowa mjr Kowalika, że oprócz sprawności fizycznej bardzo ważna jest psychika, umiejętność pracy w zespole czy całkowite oddanie służbie. Przekonywał młodych ludzi, aby poświęcali swój czas nie tylko na dbaniu o swąją kondycję fizyczną, ale także zdobywali jak najwięcej wiedzy i uczyli się języków obcych, ponieważ wszystkie te elementy, kiedyś, w ich przyszłości na pewno zaprocentują. Na koniec wykładu Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski podziękował za wizytę w naszej szkole. 

          • .

          • Turniej tenisa stołowego Szkół Średnich

            30.11.2023 uczniowie płockiego Ekonomika Łukasz Podolski z klasy 2c i Bartłomiej Sumiński z klasy 3c pod opieką Marioli Chęcińskiej wzięli udział w zawodach Drużynowego Tenisa Stołowego Szkół Średnich w ramach Młodzieżowej Ligi Sportowej, w roku szkolnym 2023/2024. W kategorii chłopców do rywalizacji zgłosiło się 10 szkół. Gry pojedyncze i deblowe rozgrywały się do 3-ch wygranych setów. Mecz rozgrywany był do   3-ch zwycięstw. Po zaciętej walce naszym zawodnikom udało się wywalczyć III MIEJSCE!!!. Gratulujemy Zwycięzcom Brązowego Medalu!

          • .

          • Wycieczka do Poznania

            W piątek 1 grudnia uczniowie z klas 1a, 1f, 1g, 3a, 3d i 3e pod opieką pani Beaty Behnke, Anny Chmury, Beaty Zembrzyckiej i Martyny Żórawskiej wyruszyli do Poznania, w celu historii i atrakcji turystycznych poznania. Poniżej zamieszczamy fotorelację z wizyty na Ostrowiu Tumskim, urokliwej starówce, pouczających zajęć z Poznańskiego Muzeum Rogali i jarmarku świątecznego. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udany wyjazd