• Międzynarodowy Dzień Zebry

31 stycznia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Zebry. Uczniowie płockiego Ekonomika pod kierunkiem Roberta Trębackiego postanowili przypomnieć o tym nietypowym święcie zwierząt i nie tylko zwierząt. Pierwsze święto zebry zaczęto obchodzić w 2010 roku.

Zebra to zwierzę z rodziny koniowatych, żyjące tylko w Afryce i ogrodach zoologicznych. Niestety wszystkie 3 gatunki wpisane są do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych jako Narażone na wyginięcie. Szczególnie dotyczy to zebry pręgowanej żyjącej m.in. w Kenii. Zebrom zagraża susza i wypas zwierząt hodowlanych, a także kłusownictwo.

W płockim zoo od 1993 roku hoduje się zebrę Hartmanna, która jest wyjątkowa bo potrafi nie pić wody 1 do 2 dni nawet. Jest to podgatunek zebry górskiej żyjącej w południowej Afryce.

Oprócz zwierząt nazwę zebra nadano przejściom dla pieszych. Pierwsze takie rozwiązanie drogowe wprowadzono w starożytnym Rzymie. Kolejne spotykamy dopiero w drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii, a potem rozprzestrzeniły się szybko na resztę Europy i USA. W 1968 roku Konwencja wiedeńska ujednoliciła przepisy o ruchu drogowym i przyjęła oznakowanie w postaci szerokich pasów równoległych do osi jezdni najczęściej koloru białego.

Przy zebrach stoją strażnicy lub przeprowadzacze, szczególnie przy szkołach. Także policja kontroluje bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowymi zabezpieczeniami są powierzchnie antypoślizgowe przy przejściach i dodatkowe sygnały świetlne i dźwiękowe.

Według danych z 2022 roku na polskich drogach doszło do 21 tysięcy wypadków w tym 2500 na przejściach dla pieszych, a 4500 wypadków było związane z najechaniem na pieszego. Niestety w Polsce odnotowano jeden z największych wskaźników śmiertelności w Europie. Zginęło na drodze około 1900 osób w tym 450 na przejściach dla pieszych. Pieszy spowodował ponad 1000 wypadków, w których zginęło 200 osób. Ponad 500 osób nieostrożnie przekraczało jezdnię z czego 90 to ofiary śmiertelne.

Można to porównać do Niemiec (rok 2021) , gdzie jest najwięcej wypadków – 250 000 i ginie w nich 2500 osób, czy Włoch – 150 000 wypadków, w których ginie 2800 osób.

Dobrą informacją dla Polski jest fakt spadającej liczby wypadków na drodze. W 2013 odnotowano ponad 35 000 wypadków, w których zginęło ponad 3300 osób. W 2023 roku życie straciło około 1700 osób. Spadła też liczba rannych z 44 000 do 23 000.

• Studniówka 2024

13 stycznia, maturzyści z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Kupieckich bawili się w Złotej Komnacie w Brochocinie. To był niezapomniany bal studniówkowy pełen atrakcji. Dobra muzyka, stare i nowe przeboje, pyszne jedzenie i świetna atmosfera. Zdjęcia, taniec oraz niezapomniany klimat towarzyszący zabawie do samego rana. Teraz muszą się brać za naukę bo do majowego egzaminu dojrzałości tylko 100 dni ale jeszcze przez chwilę powspominajmy ten czas zabawy.