• .

          • Europejski Dzień Języków - European Day of Languages 2023

             

               W dniu 27 września 2023r. w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę Europejskiego Dnia Języków.

            Europejski Dzień Języków został ustanowiony w 2001 roku, w trakcie konferencji inauguracyjnej Europejskiego Roku Języków Obcych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Rady Europy. Święto jest okazją do inicjowania wydarzeń związanych z promowanie nauki języków obcych.

               W Unii Europejskiej funkcjonuje ponad 20 języków urzędowych, na przykład angielski, bułgarski, chorwacki, czeski, duński, estoński, fiński, francuski, grecki oraz hiszpański. Nauka języka obcego przynosi wiele korzyści w różnych dziedzinach życia. Niewątpliwie, znajomość dodatkowego języka obcego pomaga w odniesieniu sukcesu zawodowego i przyczynia się do rozwoju osobistego.

               Propagując tę ideę, angliści i germaniści przygotowali pytania do quizu w formie kodów QR, dzięki którym uczniowie będą mogli zdobyć dodatkowe informacje dotyczące kultury, zwyczajów i poznać różne ciekawostki językowe, a także otrzymać dobrą ocenę. W świetlicy szkolnej przygotowano salę kinową „Ekonomik Cinema”, w której młodzież mogła oglądać wybrany seans filmowy w oryginalnej wersji językowej. Po projekcji filmu, nauczyciele zadawali pytania do niego, a uczniowie, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi byli częstowani słodyczami z popcornem. Przed prezentacją filmów, została krótko przybliżona historia Europejskiego Dnia Języków oraz przypomniano o towarzyszącym konkursie językowym z wykorzystaniem kodów QR.

               Wydarzenie to zorganizowali następujący nauczyciele naszej szkoły: Beata Behnke, Anna Chmura, Katarzyna Korsak, Marcin Kutz, Wioletta Majcher-Nowacka i Martyna Żórawska, a wzięło w nim udział około 300 uczniów z różnych klas.

             Za rok widzimy się ponownie z równie atrakcyjnym repertuarem.

             Remember- languages are keys to the whole world.

          • .

          • Wycieczka do Łodzi.

            21 września 2023 roku uczniowie Ekonomika pod opieką pana Roberta Trębackiego i pani Anny Chmury udali się na wycieczkę do miasta Łodzi. W programie było Planetarium łódzkie, Palmiarnia Ogrodu Botanicznego oraz Muzeum Światła.

            W palmiarni młodzież obserwowała rośliny lasów Afryki, Azji i Ameryki. Były tam wspaniałe storczyki, figowce, bananowce, begonie oraz kaktusy, epifity, pieprz, kumkwat i wspaniała kolekcja papryk. Najostrzejszą z nich była Carolina Reaper, inne to Naga Jolokia Red, Peperoni Red czy Cherry.

            Kolejnym punktem programu była prezentacja: ZMIANY KLIMATU POD LUPĄ w Planetarium Łódzkim. Świetnie opracowana pod względem merytorycznym. Pokazująca trendy w zmieniającym się klimacie na świecie, który od początku istnienia Ziemi ulega metamorfozom. Przytoczono teorie serbskiego astrofizyka Milutina Milanković’a związane z nachyleniem osi ziemskiej, precesją oraz ekscentrycznością orbity wokół Słońca. To one wpływały na okresy zlodowaceń i ociepleń na Ziemi. Obecnie to człowiek najbardziej wpływa na zmiany klimatu, w szczególności na efekt cieplarniany. Prelegentka przytoczyła dane, w których na 23% gazów cieplarnianych wpływ ma wytwarzanie elektryczności i ogrzewanie, 22% z kolei związane jest z produkowaniem żywność przez rolnictwo i gospodarkę leśną, na 15% zaś wpływ ma transport. Widać, więc, że trzeba przestawiać się na odnawialne źródła energii oraz nie marnować żywności. I to wszystko w najbliższej dekadzie, potem może być za późno.

            Ostatnim celem wycieczki było nietypowe muzeum. Były tam interaktywne atrakcje związane ze światłem. Młodzież najbardziej zaciekawiła sala ze światłem stroboskopowym i muzyką, a intrygujące były też sale z lustrami czy trójwymiarową przestrzenią.

            Żałujcie że Was tam nie było…

          • .

          • Kiermasz podręczników szkolnych

             

            Od 11 do 13 września w Ekonomiku trwał zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Szkolny Kiermasz Podręczników. Tradycyjnie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów - zarówno sprzedających, jak i kupujących podręczniki. Dziękujemy za udział i zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznym kiermaszu.

          • .

          • Zebrania z rodzicami

             

            Klasy 1 i 2 środa, 20 września 2023r o godz. 16.15

            I a Technikum Ekonomiczne– sala 47 – Anna Chmura

            I b Technikum Handlowe/Technikum Rachunkowości – sala 53 – Marcin Kutz

            I c Technikum Logistyczne – sala 56 – Paweł Ruskowalski

            I d Technikum Hotelarskie/ Technikum Logistyczne – sala 58 – Wioletta Skrzyńska

            I e Technikum Organizacji Turystyki – sala 44 – Robert Trębacki

            I f Technikum EksploatacjiPortów i Terminali – sala 43 – Beata Zembrzycka

            I g Technikum Logistyczne – sala 25 – Piotr Serwatkiewicz

            II a TE- sala 34 - Joanna Wiącek

            IIb TE- sala 55- Monika Rutkowska

            IIc TL- sala 52- Damian Krysztofiak

            IId TL- sala 41- Monika Knap

            IIe THot- sala 42-Monika Staniszewska

            IIf THan/TPorty- sala38 -Krzysztof Stefaniak

            IIg TOT- sala57- Iwona Chmielewska

             

            Klasy 3-5, czwartek, 21 września o godz. 16.15 

            III a TE – sala   54 - Danuta Wojciechowska

            IIIb THOT – sala 12   - Magdalena Umyszkiewicz

            III c TL- sala  25 - Anna Parczewska - Byler

            III d TH/TEksplatacji   – sala 37  - Martyna Żórawska

            III e TL – sala24   - Katarzyna Filipkowska

            IV a TE – sala 41 - Marta Goleń

            IV bTHot – sala 42 – Wioletta Majcher – Nowacka

            IVcTH/TEksploatacji- sala 23- Hanna Jeżewska

            IV d TL – sala 40 – Beata Ogińska

            V a TE- sala 55  - Monika Pietrzak

            V b TL/TOT – sala   52 - Bożena Jabłońska

            V c THot – sala  58  - Joanna Ciećwierz

            V d TL – sala    43 - Marzanna Bieńkowska

          • .

          • Pamiętamy o 13 Polakach zamordowanych w Płocku.

             

            W piątkowy ranek, 18 września 1942 roku na Placu Synagogalnym w Płocku postawiono szubienice. Pracownicy pobliskich firm i sklepów byli przymuszeni do wyjścia na ulicę, by obejrzeć egzekucję 13 więźniów, a właściwie uczestników ruchu oporu. Fala strachu miała w płocczanach stłumić chęć buntu i walki z okupantem. Wyrok wykonano. Mieszkańcy Płocka i okolic ginęli z okrzykiem na ustach: „NIECH ŻYJE POLSKA". Minęła 81  rocznica tych dramatycznych wydarzeń. Uczniowie   Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku, pod opieką nauczycieli zebrali się tym razem przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, z uwagi na prace renowacyjne przy  Pomniku 13 Straconych, aby upamiętnić historyczne wydarzenie. Pod kierunkiem polonistek  pani Anny Krzemińskiej i  pani Elżbiety Zawadzkiej zaprezentowali krótki program artystyczny. Przedstawiciele młodzieży, członkowie samorządu szkolnego pod opieką pani Martyny Żurawskiej uczestniczyli w poczcie sztandarowym,  złożyli  pod pomnikiem kwiaty, zapalili znicze, ksiądz Dariusz Roliński odmówił modlitwę w intencji zamordowanych. Była to krótka, ale zapadająca w pamięć lekcja historii.

          • .

          • Dzień Sybiraka

            17 września 2023 roku odbyły się uroczystości związane z 84 rocznicą najazdu Związku Sowieckiego na Polskę połączone z Dniem Sybiraka. Miały one miejsce na cmentarzu komunalnym w Płocku. Tradycyjnie już poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK pełnił patriotyczną służbę przy Memoriale Sybiraków podczas wspominania tego ważnego wydarzenia historycznego. Przedstawiciele naszej szkoły zapalili znicze po Krzyżem Katyńskim.

          • .

          • Lekcja historii…przesłanie na przyszłość

             

            Nie ma kryształowych narodów i czarno - białych historii, a historia polsko-żydowska jest spleciona dramatycznie.

            Na przykładzie rodziny Gutermanów z Płocka i Ulmów z Markowej kierownik Muzeum Żydów Mazowieckich Pan Rafał Kowalski rozmawiał z uczniami klasy 4a o różnych postawach Polaków wobec ich żydowskich rodaków. Opowiadał o heroicznym zachowaniu ludzi, którzy nie bali się ryzykować własnego życia, by pomóc innemu potrzebującemu człowiekowi. Zachęcał tez do tego, aby nie być dziś obojętnym na zło, pomagać innym, starać się być człowieka szlachetnym.

            Następnie przybliżył postać  Jakuba Gutermana i zaprosił młodzież do oglądania jego prac.

            W ramach XI edycji Płockich Dni Żydowskich odbył się wernisaż prac Jakuba Gutermana, artysty urodzonego w 1935 roku, który spędził swoje dzieciństwo w Płocku. Jego życie naznaczone jest dramatycznymi przeżyciami z okresu II wojny światowej, w tym pobytem w płockim getcie, przejściem przez niemiecki obóz w Działdowie oraz tułaczką po okupowanej Polsce, podczas której ukrywał swoją tożsamość. W 1950 roku, w towarzystwie matki Ewy, wyemigrował z Płocka do Izraela, gdzie rozpoczął studia z zakresu literatury i sztuki. Tam też zamieszkał na stałe.

            Jakub Guterman jest cenionym artystą, znany przede wszystkim ze swoich obrazów i ilustracji do książek oraz czasopism. W ramach wystawy w Muzeum Żydów Mazowieckich zaprezentowano wybrane prace artysty, które osobiście wybrał on sam. Autor  podkreśla swoją głęboką więź zarówno z Polską, w której się urodził i spędził swoje dzieciństwo, jak i z Izraelem, gdzie obecnie mieszka. Mimo trudnych przeżyć związanych z wojną, utrzymuje silne emocjonalne powiązania z obydwoma krajami.

          • .

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

             

            Rozpoczynamy kolejny rok szkolny - 2023/2024. Po wakacjach, pełnych radości i chwil wypoczynku, nadszedł czas powrotu do szkolnej rzeczywistości, która może być barwna i inspirująca dla całej społeczności Ekonomika. Powitaliśmy nowych uczniów z klas pierwszych. Oficjalnie uczynił to Dyrektor Szkoły Pan Ireneusz Szychowski, który odczytał również list Prezydenta Miasta skierowany do dyrektorów, nauczycieli, rodziców i uczniów. W roku zmian i modernizacji naszej Szkoły, życzył uczniom, aby w jej murach rozwijali swoje pasje, marzenia, znaleźli nowych przyjaciół i kontynuowali dobre tradycje Ekonomika, a następnie zaprezentowano klasy pierwsze wraz z ich wychowawcami.  Zgodnie z tradycją, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego młodzież z klasy 4a zapaliła białe i czerwone znicze pod Dębem Pamięci oraz przy tablicy upamiętniającej byłego dyrektora Państwowej Szkoły Przemysłowo – Handlowej Żeńskiej im. Królowej Jadwigi, Władysława Wróbla. Wszystkim uczniom życzymy wytrwałości oraz samych sukcesów w nowym roku szkolnym.