• .

          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023   

             

            W dniu 23 czerwca 2023 roku  o godzinie 9.30 odbyło się zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Uczniowie klas 1-3, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce zostali nagrodzeni przez Dyrektora Szkoły. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podziękowali Dyrekcji i nauczycielom za ten rok wspólnej nauki. Wychowawcy wręczyli świadectwa w klasach. Wszystkim uczniom życzymy bezpiecznych i udanych wakacji.

          • Seminarium SCN „NAUKA z PASJĄ” . Nagrody w konkursie na plakat „Inżynieria środowiska, czyli …”

          • Dnia 5 czerwca 2023 roku uczniowie klas 4a, 4d i 1b pod opieką p. Moniki Pietrzak, p. Moniki Rutkowskiej, p. Marzanny Bieńkowskiej uczestniczyli w Seminarium SCN „NAUKA z PASJĄ” w Politechnice Warszawskiej  filia w Płocku.  Zostało zorganizowane przez Studenckie Centrum Nauki Politechniki Warszawskiej działające na Wydziale Budownictwa Mechaniki i Petrochemii we współpracy z Instytutem Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Organizację Seminarium wspierała również Spółka „Wodociągi Płockie” zapewniając prezentację materiałów filmowych i publikacje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
            Pierwszym prelegentem Seminarium był Pan Jarosław Gębka - członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, absolwent Politechniki Warszawskiej, kierunku Inżynieria środowiska, w czasach studenckich Przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Środowiska. Obecnie nadal wspiera działalność Uczelni i jest członkiem Zespołu doradczego ds. kierunku Inżynieria środowiska. Nauczyciele akademiccy PW i UKW w Bydgoszczy - dr inż. Sławomir Grabarczyk i dr inż. Sławomir Torbus prof. uczelni - zaprezentowali grant dydaktyczny realizowany w ramach pierwszej edycji projektu Politechniki Warszawskiej  - INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI – UCZELNIA BADAWCZA. Studenci Matematyki z UKW w Bydgoszczy pod kierunkiem dra inż. Sławomira Torbusa prof. uczelni i dr Karoliny Mroczyńskiej przekonywali młodzież ze szkół średnich, że matematyka jest nieodłączną częścią pracy inżyniera środowiska. Zaprezentowali statystyczne opracowania wyników pomiarów wykonanych w Laboratorium Fizyki Budowli i Instalacji Budowlanych na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej. Płoccy studenci Inżynierii środowiska przedstawili natomiast przykłady prac dyplomowych inżynierskich uwzględniających zagadnienia projektowe z zakresu odnawialnych źródeł energii (OZE).
               OZE stanowiły również główne hasło Konkursu na plakat „Inżynieria środowiska, czyli …”. Podczas Seminarium wręczono nagrody laureatom konkursu, uczniom szkół średnich z Żychlina, Płocka i Sierpca. Wśród wyróżnionych byli Nasi: Małgorzata Bąkiewicz klasa 2b, Izabela Kotarska klasa 4a, Damian Kołodziejski klasa 4d, Adam Olejniczak klasa 4d. Gratulujemy!!! Dyplomy za udział w konkursie otrzymały: Natalia Kamińska i Julia Siurdyna z klasy 4a oraz Julia Grzelak i Julia Smulewicz z klasy 4d-również gratulujemy!!! Uczniowie Naszej Szkoły wykonali prace pod kierunkiem p. Moniki Pietrzak i p. Moniki Rutkowskiej
               Rok 2023 jest szczególny dla Inżynierii środowiska w Płocku. Mija właśnie 50 lat od uruchomienia tego kierunku studiów na naszym Wydziale. Z tej okazji mogliśmy usłyszeć kilka słów o historii Inżynierii środowiska. Był z nami Pan Mariusz Portalski, który jest świadkiem rozwoju Uczelni od momentu jej założenia i przekazuje wspomnienia następnym pokoleniom. Pan Mariusz Portalski jest założycielem  Stowarzyszenia Innowacyjna i Nowoczesna Edukacja w Płocku. Stowarzyszenie reprezentowała również Pani Urszula Wojtalewicz – doradca zawodowy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, kierownik Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. Pan Mariusz Portalski podczas swojego wystąpienia obok własnych wspomnień przedstawił informacje, które uzyskał od absolwentów kierunku Inżynieria środowiska. Uczestnicy Seminarium mogli osobiście poznać Pana Konrada Włodarczyka, absolwenta kierunku Inżynieria środowiska z 1981 roku.  Jest on wychowawcą wielu inżynierów tej specjalności jako rzeczoznawca i członek władz Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa nadającej uprawnienia budowlane.

             

          • Zwiedzaliśmy Łódzkie ZOO oraz O.rientarium

          • Dnia 25 maja uczniowie z klas 4a, 1e, 2d, 1c pod opieką nauczycieli p. Moniki Pietrzak i p. Moniki Staniszewskiej pojechali na wycieczkę  Łodzi. Swoją przygodę w Lodzi rozpoczęli od  zwiedzania Łódzkiego ZOO oraz Orientarium- najnowocześniejszego w Europie pawilonu poświęconego faunie i florze Azji Południowo Wschodniej. Budynek, wybiegi i woliery zajmują powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zastosowane rozwiązania pozwalają utrzymywać zwierzęta na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami i w urozmaiconym środowisku. Nasi uczniowie mogli obserwować mieszkańców Orientarium oraz ogrodu zoologicznego. Pobyt w Orientarium, spotkanie z egzotycznymi zwierzętami nie tylko pozwoli je zapamiętać naszym uczniom, ale także przyjrzeć się z uwagą gatunkom zwierząt zagrożonych wyginięciem. Po interesującym i intensywnym spacerze w ogrodzie zoologicznym uczestnicy wycieczki przemieścili się  do Muzeum Miasta Łodzi – Pałacu rodziny Poznańskiego. Tam poznali historię rodziny Poznańskich, pałacu oraz historię miasta Łodzi. Mogli podziwiać wystrój pałacu, a na koniec ogród znajdujący się przed nim.

             

          • Dzień ślimaka w Ekonomiku

          • Uczniowie płockiego Ekonomika z inspiracji nauczyciela Roberta Trębackiego wykonali plakaty i modele ślimaków w związku z Dniem Ślimaka.

            Ślimaki tradycyjnie i w sumie stereotypowo przyporządkować można do Francji. Francuzi i Francuzki spożywają szczególnie polskie winniczki w muszlach z masłem czosnkowym i pietruszką, czyli po burgundzku. Człowiek od tysięcy lat zjadał ślimaki, ale dopiero Marie Antoine Carême spopularyzował te zwierzęta jako przystawkę w XIX wieku. Jednak spożywa się ślimaki niezbyt często. Francuzi z Polski sprowadzają ślimaka winniczka (w województwie warmińsko – mazurskim zbiera się go od 50 do nawet 400 ton) i przygotowują go na swoje stoły. 90% importowanych do Francji ślimaków pochodzi głównie z Polski oraz z innych krajów UE. Ciekawe jest również to, że ślimaki winniczki są w Polsce pod ochroną.

            Tradycja święta ślimaka przywędrowała do Polski 19 lat temu z … Wielkiej Brytanii. Może dlatego że urządza się tam od 60 ponad lat Mistrzostwa Świata w Wyścigach Ślimaków.

            Różne o ślimakach:

            Jakie jest marzenie ślimaka? Dostać mandat o przekroczeniu prędkości.

            Mówi ślimak: Mnie nie wolno. Mnie wszystko wolno.

            Ślimaki chodzą wolno, ale i tak zdążają. (parafraza Stanisław Tym)

            Czemu ślimaki nie mają pozdrawiać się słowem: Tempo.  (Günter Grass)

            Tylko ktoś inny może powiedzieć ślimakowi jak wygląda jego muszla. (przysłowie amerykańskie)

          • Zakończenie roku szkolnego klas IV.

          •    Ostatni piątek kwietnia w kalendarzu roku szkolnego - to dzień zakończenia nauki klas maturalnych, ale też podsumowań, refleksji, wspomnień. Przedstawiciele klas kończących dziękowali Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom za ich trud, zaangażowanie, cierpliwość. Były kwiaty, życzenia i łzy wzruszenia. Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski podziękował młodzieży za 4 lata owocnej nauki oraz ogromne zaangażowanie w działaniach podejmowanych na rzecz Szkoły i jej otoczenia. Najlepszym uczniom wręczył nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i pracę w Samorządzie Uczniowskimi. Koło Teatralne specjalnie dla absolwentów przygotowało spektakl pt.: Cyganka prawdę Ci powie…a w nim wróżby na przyszłość dla wszystkich kończących nasz Ekonomik. Wierzymy , że słowa cyganki się spełnią: Każdy z was ma asa w rękawie. Tym asem jest wiedza, umiejętności i zdane egzaminy zawodowe, które uzyskaliście w murach tej szkoły. Warto, abyście o tym pamiętali, nie tylko podczas egzaminów maturalnych, ale także w dorosłym życiu. Teraz przed tegorocznymi maturzystami kilka "gorących” dni ostatnich przygotowań do matury, która rozpocznie się już w czwartek, 4 maja. Życzymy połamania piór na egzaminach maturalnych. I wracajcie do nas, odwiedzajcie nasz (Wasz) Ekonomik.

          • Dni otwarte " Ekonomika"

          • Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz społeczność uczniowska Zespołu Szkół Ekonomiczno - Kupieckich im. L. Krzywickiego w Płocku przy ul. abpa Juliana Nowowiejskiego 4, mają zaszczyt zaprosić tegorocznych ośmioklasistów na Dni Otwarte Szkoły.

             Dni otwarte w ZSEK odbędą się 14.04.2023r.(piątek) godzina 9.00 - 14.00.

            Oprócz tegorocznych absolwentów szkół podstawowych serdecznie zapraszamy także ich rodziców, nauczycieli i szkolnych doradców zawodowych.

          • Dzień otwarty "Ekonomika".

          • To co dziś wydarzyło się w naszej szkole przerosło oczekiwania wszystkich. Pięknie przygotowane pracownie, świetna organizacja, wspaniała promocja poszczególnych kierunków kształcenia i ta nieziemska atmosfera. Niech żałują Ci, których z nami nie było. Niech zazdroszczą nam inni. Od godz. 9.00 do 14.00 odwiedzali nas przyszli absolwenci Szkół Podstawowych. Obserwowali, podpytywali, z zaciekawieniem słuchali. Tego dnia odwiedziło nas blisko 400 osób z Płocka a także wielu okolicznych miejscowości. Zgodnie z naszym hasłem '' Weź zapytaj..weź tu przybądź" pytań, uśmiechów i miłych zaskoczeń było co nie miara a to wszystko w murach najstarszej szkoły zawodowej na Mazowszu. Drodzy absolwenci, z uśmiechem czekamy na Was we wrześniu, obiecując, że będziemy kształcić Was zawodowo! Do zobaczenia!

          • III SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

          • Czym jest Harrods, co wynalazł Szkot Alexander Graham  Bell, czy co jest symbolem narodowym Walii - to tylko część pytań, na które odpowiedzi młodzież uczestnicząca w I etapie III Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych musiała zaznaczyć. Zmagania miały miejsce 04 kwietnia 2023r. Do pierwszego etapu przystąpiło 28 uczniów z klas I, II, III i IV. Zadaniem ich było rozwiązanie testu składającego się z pytań otwartych i zamkniętych. Następnie wyłoniono 12 osób, które zakwalifikowały się do II etapu, czyli do rozwiązania zadań z wykorzystaniem TIK oraz napisania e-maila do koleżanki/kolegi, w którym omawiali wycieczkę po atrakcjach turystycznych wybranego kraju anglojęzycznego.

            Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę uczniów w zakresie szeroko pojętej kultury        i obyczajów krajów anglojęzycznych (Wielka Brytania, USA, Kanada, Australia) zawartych w programie nauczania języka angielskiego oraz informacji przekazywanych na zajęciach pozalekcyjnych. Pytania dotyczyły również podstawowej znajomości geografii, historii i życia codziennego: stolic, popularnych miast, zabytków, dawnych i obecnych przywódców, sławnych osób i świąt.

            Celem konkursu było:

            • Popularyzacja wiedzy o krajach anglojęzycznych, ich historii, geografii, sztuki, kultury, współczesności i tradycji.
            • Rozwijanie w uczniach postawy tolerancji dla różnorodności kulturowej oraz ciekawości innych kultur.
            • Rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy i korzystania                      z różnych źródeł informacji.
            • Motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego.
            • Wspieranie uzdolnień i umożliwienie uczniom wykazania się wiedzą szkolną                    i pozaszkolną.

            Po zakończeniu II etapu konkursu i sprawdzeniu prac przez organizatorki w dniu 21 kwietnia 2023r wyłoniono pięciu zwycięzców.

            1.Wiktoria Wyrębkowska, klasa 1e

            2.Mateusz Garlicki, klasa 3d

            2.Bartosz Frąckiewicz, klasa 3d

            3.Amelia Piotrowska, klasa 1a

            3.Krystian Rudowski, klasa 2d

               

            Ogłoszenie wyników III Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych odbyło się 28 kwietnia 2023r. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne nagrody ufundowane przez wydawnictwa językowe.

            Opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki języka angielskiego – p. Beata Behnke, p. Anna Chmura, p. Katarzyna Korsak, p. Wioletta Majcher-Nowacka              i p. Martyna Żórawska, które są również organizatorkami tego wydarzenia.

            Konkurs będzie kontynuowany w kolejnym roku szkolnym.

            Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

          • Konkurs wiedzy o historii.

          • 26 kwietnia 2023 roku uczniowie płockiego Ekonomika uczestniczyli w Konkursie wiedzy o historii politycznej II RP zorganizowanym pod patronatem Pani Posłanki na Sejm III RP Elżbiety Gapińskiej. Konkurs miał miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku.

          • Nawiązaliśmy współpracę z PKP Intercity.

          • 19.04.2023r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyli Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski oraz przedstawiciele PKP Intercity- Pani Dyrektor Ewa Gruszka Dyrektor Zakładu Centralnego oraz Pani Marzena Orzoł Ekspert ds. współpracy ze szkolnictwem. W spotkaniu wzięli również udział uczniowie o kierunku kształcenia technik eksploatacji portów i terminali. Celem spotkania było nawiązanie współpracy oraz zapoznanie uczniów z ofertą pracy PKP Intercity.

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          •    Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich uczcili pamięć przedwojennego dyrektora Państwowego Gimnazjum Kupieckiego w Płocku Władysława Wróbla. W 1939 roku jako podporucznik rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu dostał się do niewoli sowieckiej. Został osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku, a następnie zamordowany i pogrzebany w Piatichatkach niedaleko Charkowa.
               Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski wraz z młodzieżą zapalił znicze przy „Dębie Pamięci” oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, a następnie przedstawił zgromadzonym  wojenne losy Władysława Wróbla.

            Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia.

               Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów –
            z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.
               Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Kijowie i Mińsku.
               13 kwietnia 1943 r. świat obiegła wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. W 1943 r. – równolegle z ujawnieniem zbrodni rozpoczęło się fałszowanie przeszłości, a kłamstwo katyńskie stało się częścią zbrodni i jednym z mitów założycielskich PRL.