Z życia szkoły

          • .

          • Turniej piłki nożnej.

            26 maja w Zespole Szkół Ekonomiczno Kupieckich odbył się turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły. W sportowych zmaganiach udział wzięło osiem drużyn reprezentujących klasy: 1C, 2B, 3C, 3D, 3G, 4A, 4B oraz 4D. Turniej dostarczył wielu emocji, a mecze rozgrywane były w atmosferze fair play i sportowej rywalizacji.

            Po zaciętej walce zwycięzcą turnieju została klasa 1C, zdobywając Puchar Dyrektora. Drugie miejsce zajęła klasa 3C, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się klasa 4A.

            Indywidualne wyróżnienia otrzymali:

            • Damian Kowalczuk z klasy 4A – statuetka najlepszego strzelca,
            • Bartosz Pokorski z klasy 3C – statuetka najlepszego bramkarza.

            Turniej był doskonałą okazją do integracji uczniów oraz promowania aktywności sportowej wśród młodzieży. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom osiągniętych wyników.

          • .

          • Sukces „Ekonomika” w Rankingu Perspektywy 2026!

            Z ogromną dumą informujemy, że Zespół Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku znalazł się na 3. miejscu wśród techników w Płocku według Rankingu Perspektywy 2026!

          • .

          • Rok Kolei w Polsce

            Uchwałą Sejmu III RP rok 2026 jest ROKIEM POLSKIEJ KOLEI. Z tej okazji uczniowie płockiego Ekonomika przygotowali gazetkę informacyjną pod kierunkiem Roberta Trębackiego.

            Warto przypomnieć kilka ciekawych faktów z życia kolei polskiej.

            Na mocy prawa w Polsce przejazdy koleją są bezpłatne dla parlamentarzystów polskich. Dzieci do 4 roku życia oraz funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej i żołnierzy Żandarmerii Wojskowej na służbie. Oczywiście muszą pobrać bilet zerowy. W czasach II RP przywileje mieli wojewodowie w obrębie swojego województwa, prezes Sądu Najwyższego i biskupi polscy w obrębie swoich diecezji. Przysługiwało im też prawo dodatkowego miejsca lub całego przedziału…

            Przejazd pociągiem dla Prezydenta w okresie II RP kosztował 7 zł za pociągokilometr, dzisiaj brak ustawowo określonej stawki.

            PKP w okresie II Rzeczpospolitej  podlegała rządowi ze względów na strategiczną rolę – bezpieczeństwo państwa. PKP zatrudniała 200 tysięcy pracowników. Dzisiaj jest państwową spółką podlegającą Ministrowi Infrastruktury i zatrudniającą około 90 tysięcy osób: konduktorów, maszynistów, pracowników administracji oraz infrastruktury i dworców. Najwięcej PKP jako monopolista zatrudniał w okresie PRL – aż 380 tysięcy pracowników.

            W II połowie lat 30 – tych powołano Służbę Ochrony Kolei ze względu na rodząca się przestępczość. W okresie PRL był chaos kompetencyjny jeśli chodzi o służby i notowano najwyższą przestępczość, milicji nie interesowa sama kradzież, raczej organizacja przestępcza (czy aby nie polityczna). SOK nie miał żadnych uprawnień praktycznie. Obecnie ze względu na cyberterroryzm jest to ważna służba zajmująca się nadzorem nad mostami, liniami zasilania, węzłami komunikacyjnymi i innymi punktami newralgicznymi.

            Transport kolejowy w Polsce w latach 90-tych XX wieku zaczął tracić znaczenie. Liczba pasażerów spadła z 950 milionów rocznie do 300 milionów. Statystycznie w 2022 r. było 24 mld pasażerokilometrów dla porównania w Niemczech 60 mld. Do 2011 r. zlikwidowano z 26 tysięcy kilometrów istniejących w 1989 r. linii kolejowych aż 7 tysięcy. Obecnie pociągi w latach 20-tych XXI wieku przejeżdżają 160 milionów pociągokilometrów. 6,2 kilometra torów na 100 km2 powierzchni przypada w naszym kraju. W Belgii, Czechach czy Szwajcarii to ponad 10 kilometrów na 100 km2.

            PKP modernizuje się obecnie i jest jedną z wielu spółek na naszym rynku. Państwo polskie ma zwiększyć dotacje do kolei z 2 do 10 miliardów w 2027 roku. Trwa przebudowa linii oraz budowa połączenia Wrocław – Warszawa. W PRL założono infrastrukturę na podróże do 250 km/h, prawdopodobnie w 2035 będzie to możliwe do zrealizowania. Szybka kolej ze stolicy Polski do stolicy Śląska Dolnego zajmie 100 minut (dzisiaj najszybsze połączenie to 4 godziny).

            Pociągi są ekologiczne. Samolot 250 gram, samochód 180 gram, pociąg spalinowy 100 gram, a pociąg elektryczny od 40 do 10 gram CO2 emituje na pasażerokilometr. Czyli jest najzdrowszym środkiem transportu.

            I jeszcze jedna ciekawostka, w Polsce jest ośrodek testów pociągów – jedyny taki w Europie, może badać zderzenia pojazdów szynowych do 160 km/h. Znajduje się w Żmigrodzie.

          • .

          • "Lekcje z życia"

            W dniu 28 kwietnia 2026 roku nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku – pedagog specjalny pani Marzena Rychlińska oraz nauczyciel pan Damian Krysztofiak – na zaproszenie Wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Płocka, Emila Siudym, poprowadzili panel pt. „Zdrowie psychiczne młodzieży – Myśl Zdrowo” w ramach warsztatów ,, Lekcje z życia’’

            Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta Płocka, w Wydziale Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych. Podczas panelu nauczyciele przedstawili młodzieży z Płocka i okolic zagadnienia związane z radzeniem sobie ze stresem, dbaniem o zdrowie psychiczne oraz sposobami i miejscami szukania pomocy w trudnych sytuacjach.

            Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach I Kongresu Prezydenckiego organizowanego przez Młodzieżową Rade Miasta Płocka.

            W ramach warsztatów „Lekcje z życia” odbył się również panel poświęcony ekonomii oraz oszczędzaniu we współczesnym świecie. Zajęcia te zostały poprowadzone przez przedstawicieli Politechniki Warszawskiej w Płocku

          • .

          • Święto Konstytucji 3 Maja

             Tradycyjnie już poczty sztandarowe Towarzystwa Przyjaciół AK oraz Szkolny ZSEK Ekonomik pod opieką p. Martyny Żórawskiej i p. Roberta Trębackiego uczestniczyły aktywnie w uroczystości z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.

            To już 235 rocznica symbolicznego w dziejach Polski przedrozbiorowej wydarzenia. Szlachta uchwaliła wreszcie konstytucję znoszącą ostatecznie podział na Koronę i Litwę. Ustawa ta gwarantowała ustalanie uchwał większością głosów, wprowadzenia rządu ministrów, częściowo dopuszczała mieszczan do obrad sejmowych i nareszcie traktowała chłopów jako przedstawicieli narodu polskiego. Nic nie zmieniła w praktyce, ale była pierwszym ważnym aktem prawnym w Europie na drodze ku prawdziwej demokratyzacji i humanitaryzacji Polski.  

          • .

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026 dla klas V.

            W piątek, 24 kwietnia uczniowie klas piątych zakończyli rok szkolny 2025/2026 . O godzinie 9:00, przy
            Dzwonie Pokoju na Placu Trzynastu Straconych, odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli
            uczniowie klas maturalnych. Wysłuchali oni słów włodarza miasta, złożono kwiaty, zapalono znicze,
            wybrzmiał też dźwięk Dzwonu Pokoju.

            Następnie o godzinie 10.00, odbyło się uroczyste pożegnanie absolwentów naszej szkoły.
            Przedstawiciele klas kończących dziękowali Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom za ich trud,
            zaangażowanie, cierpliwość. Były kwiaty, życzenia i łzy wzruszenia. Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski
            podziękował młodzieży za 5 lata owocnej nauki oraz ogromne zaangażowanie w działaniach
            podejmowanych na rzecz Szkoły i jej otoczenia. Najlepszym uczniom wręczył nagrody za bardzo
            dobre wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe, pracę w Kole Teatralnym i Samorządzie Uczniowskim.

            Teraz przed tegorocznymi maturzystami kilka "gorących” dni ostatnich przygotowań do matury.
            Życzymy połamania piór na egzaminach maturalnych. I wracajcie do nas, odwiedzajcie nasz (Wasz)
            Ekonomik.

          • .

          • Wyjazd edukacyjny na międzynarodowe targi branży TSL w Nadarzynie

            Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym na targi branży transportu, spedycji i logistyki (TSL), które odbyły się w Nadarzynie. Wydarzenie to stanowi jedno z najważniejszych spotkań przedstawicieli sektora logistycznego w Polsce i jest doskonałą okazją do zapoznania się z aktualnymi trendami oraz nowoczesnymi rozwiązaniami stosowanymi w branży.

            Podczas wizyty uczniowie mieli możliwość zapoznania się z innowacyjnymi technologiami wykorzystywanymi w transporcie i magazynowaniu, a także obserwowania funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych. Istotnym elementem wyjazdu były również rozmowy z przedstawicielami firm, które pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć specyfikę pracy w zawodzie technika logistyka oraz poznać oczekiwania pracodawców.

            Udział w targach stanowił cenne uzupełnienie procesu dydaktycznego, umożliwiając uczniom skonfrontowanie wiedzy teoretycznej z praktyką oraz rozwijanie kompetencji zawodowych.

            Organizatorem i opiekunem wyjazdu był Pan Damian Krysztofiak.

          • .

          • „Handel ludźmi – czy mnie to dotyczy?”

            Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Handel ludźmi – czy mnie to dotyczy?” organizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości uczniów na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi oraz rozwijanie ich wrażliwości społecznej. Uczniowie klasy IB, IIIG, IVC chętnie zaangażowali się do udziału w konkursie, wykazując się dużą kreatywnością i wrażliwością na poruszaną tematykę.

          • .

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

            Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich wraz z Panią Dyrektor Ewą Księżakowską uczcili pamięć przedwojennego dyrektora Państwowego Gimnazjum Kupieckiego w Płocku Władysława Wróbla. W 1939 roku jako podporucznik rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu dostał się do niewoli sowieckiej. Został osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku, a następnie zamordowany i pogrzebany w Piatichatkach niedaleko Charkowa.

            Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski wraz z młodzieżą zapalił znicze przy „Dębie Pamięci” oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, a następnie przedstawił zgromadzonym  wojenne losy Władysława Wróbla.

            Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia.

            Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.

            Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Kijowie i Mińsku.

            13 kwietnia 1943 r. świat obiegła wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. W 1943 r. – równolegle z ujawnieniem zbrodni rozpoczęło się fałszowanie przeszłości, a kłamstwo katyńskie stało się częścią zbrodni i jednym z mitów założycielskich PRL.

          • .

          • 86 rocznica Zbrodni Katyńskiej.

            Poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy płockim Ekonomiku wiernie jak co roku uczestniczył w obchodach kolejnej już rocznicy zbrodni katyńskiej. Dyrektor Ekonomika pan Ireneusz Szychowski był w delegacji, która składała wieniec pod Memoriałem Sybiraków na cmentarzu komunalnym. Młodzież pod opieką p. Roberta Trębackiego asystowała w poczcie sztandarowym i również składała kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

            Dzień 13 kwietnia sejm polski prawie dwadzieścia lat temu upamiętnił jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zamordowano według udokumentowanych źródeł blisko 22 tysiące Polaków. Inne ofiary są nieudokumentowane, ale na pewno było ich dużo więcej.

            Dzisiaj należy wspominać te zbrodnie systemu totalitarnego, bo nadal istnieje ten system. Wystarczy wspomnieć o mordowaniu cywilów: mężczyzn i dzieci, gwałceniu kobiet i znęcaniu się żołnierzy rosyjskich nad ludnością  Ukrainy. Bo to Rosja znów najechała na sąsiada jak niegdyś Niemcy na Czechosłowację czy Włochy na Abisynię i Albanię. Koło historii znów się zatoczyło po okręgu… 

          • .

          • Spotkanie z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów.

            13 kwietnia 2026 r. uczniowie z klasy 1 c, 1 d i 3 d pod opieką Pani Marleny Śladowskiej, Moniki Knap i Marzanny Bieńkowskiej uczestniczyli w spotkaniu z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów, Panią Izabelą Prądzyńską w Urzędzie Miasta Płocka. Zostaliśmy przywitani przez Pana Łukasza Jankowskiego, Zastępcę Prezydenta Miasta Płocka ds. Polityki Społecznej, a następnie Pani Izabela Prądzyńska zapoznała nas z podstawowymi prawami konsumentów oraz w jakich sytuacjach pomaga Rzecznik Praw Konsumentów. Serdecznie dziękujmy za miłe przyjęcie.

          • .

          • IV Konferencja Doradców Zawodowych - „Od decyzji do zawodu”

               W dniu 10 kwietnia 2026 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku, odbyło się jedno z najważniejszych w bieżącym roku szkolnym wydarzeń dedykowanych przyszłości zawodowej młodzieży – IV Konferencja Doradców Zawodowych pod hasłem „Od decyzji do zawodu”.

            Wydarzenie było objęte patronatem Kuratorium Oświaty w Warszawie delegatury w Płocku. Hasło tegorocznej konferencji podkreśla drogę – od pierwszej myśli, przez analizę możliwości, aż po świadomy wybór zawodu. To droga, na której kluczowe są rzetelna diagnoza, znajomość rynku pracy oraz umiejętność budowania motywacji i sprawczości. „Od decyzji do zawodu” przypomina, że każda ścieżka kariery zaczyna się od wyboru – czasem niepewnego, ale zawsze ważnego, ma na celu stworzenie przestrzeni do dialogu pomiędzy administracja publiczną, doradcami zawodowymi oraz środowiskiem biznesowym. Nasza Szkoła podpisała umowę o współpracy z Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej w Płocku obejmując patronatem klasę o kierunku kształcenia Technik Ekonomista z elementami zarządzania i marketingu w gospodarce cyfrowej. Jesteśmy przekonani, że nawiązana współpraca przyniesie wiele korzyści naszym uczniom i przyczyni się do dalszego rozwoju.  Konferencja stała się inspirującą platformą do dyskusji o tym, jak najlepiej przygotować uczniów do wyzwań jutra. Wybór zawodu to nie tylko decyzja o pracy – to wybór drogi życiowej, w której mądre doradztwo pełni kluczową rolę.

          • .

          • Z wizytą u Józefa Piłsudskiego.

            27 marca 2026 roku uczniowie płockiego Ekonomika pod opieką p. Katarzyny Filipkowskiej i p. Roberta Trębackiego odwiedzili Sulejówek i Warszawę.

            Pierwszym punktem wyprawy był Sulejówek.

            Tu miejscem szczególnym była willa w stylu dworkowym Milusin, gdzie mieszkał i pracował Józef Piłsudski z rodziną i służką Adelą. Teren pod przyszłe zabudowania kupiła w 1921 r. druga żona Naczelnika Państwa Aleksandra ze Szczerbińskich. Piłsudski od 1923 r. zamieszkał w willi zbudowanej dla niego przez Komitet Żołnierski.

            Dworek zachował wystrój z okresu II RP, są tu meble, stolarka, instalacja elektryczna z częściowo wbudowanymi kablami, obrazy m.in. Józefa Poniatowskiego, Napoleona Bonaparte i Józefa Piłsudskiego ojca oraz wiele przedmiotów dekoracyjnych. Są tu stolik na szachy, lampy i popielniczki z pocisków artyleryjskich, skóra niedźwiedzia (nowa) znajduje się w saloniku, są też wyszywane poduszki. W dworku znajduje się 11 pieców kaflowych oraz łazienka i ubikacja z sedesem!

            Prąd uzyskiwano z prądnicy działającej na silnik diesla, który strasznie hałasował i miał swój specyficzny zapach. W pomieszczeniu gospodarczym znajdował się telefon, z którego mógł korzystać Piłsudski. Jednak lubił przekazywać innym, aby zadzwonili np. do jego żony i przekazywali jej informacje.

            Ciekawostką jest obraz Matki Bożej Ostrobramskiej z Wilna – Piłsudski nie odwiedził Częstochowy i nie kazał sobie zainstalować obrazu Matki Bożej z Częstochowy, bo był zabobonny.

            Piłsudski lubił spać do 10 rano, ale chodził po całym domu, głównie na parterze aż do 2 w nocy, co irytowało jego małżonkę. Przyjmował gości tylko gabinecie, gdzie też dużo palił. Lubił ustawiać pasjanse – bo podobno tak sobie wywróżył swoje awanse.

            Piłsudski napisał też książkę o zamordowanym prezydencie Narutowiczu, którą też trzymał w gabinecie. Do jadalni miała wstęp tylko rodzina. Na piętrze mieszkały córki Piłsudskiego. Cały parter można przejść dookoła.

            Marszałek Polski lubił słuchać jazzu i prognozy pogody przez radio, które miał zainstalowane w saloniku, niestety nie umiał go nastawiać, gdy chciał wyłączyć wyrywał kabel z gniazdka!

            W willi zatrudniona była Adela Heybutowicz, kucharka i pomoc do dzieci, od 1939 roku opiekowała się opuszczonym przez Piłsudskich domostwem aż do 1948 roku. Nie wiadomo, co się z nią stało, może komuniści, którzy rozgrabili majątek pozbawili ja życia?  

            Willa Milusin oraz pomnik Piłsudskiego w towarzystwie dzieci wraz otaczającą przyrodą jest ważną atrakcją historyczną dla naszego kraju.

            Drugi punktem wyprawy był Kosmopark – wystawa interaktywna o kosmosie.

            Ciekawe miejsce, gdzie można zapoznać się było z wyprawami astronautów w przestrzeń pozaziemską. Podziwiać modele statków i rakiet kosmicznych. Dowiedzieć się ile waży człowiek na różnych planetach, sprawdzić ile lat mamy, np. młodzież naszej placówki miałaby wiek 0,06 roku na Plutonie.  Natomiast wiek młodzieży na Merkurym pozwalałby przejść im na emeryturę!

            Oczywiście były też rozrywkowe aspekty zwiedzania, np. gry. Dużą atrakcją okazał się żyroskop i symulator lotu kosmicznego. Część młodzieży przeszła trening astronauty! Mogą lecieć w kosmos…

            Polecamy te atrakcje i pozdrawiamy tych co nie byli…

          • .

          • Zdrowie psychiczne młodzieży – Myśl Zdrowo

            Warsztaty „Zdrowie psychiczne młodzieży – Myśl Zdrowo” W dniach 23 - 25 marca 2026r. w naszej szkole odbyły się warsztaty poświęcone zdrowiu psychicznemu młodzieży. Zajęcia zostały przeprowadzone przez p. psycholog Monikę Gruszczyńską, p. Marzenę Rychlińską pedagog specjalny, p. Damiana Krysztofiaka nauczyciela przedmiotów zawodowych oraz przez ucznia klasy 3F Emil Siudym Przewodniczący SU i Wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Płocka.

            Celem warsztatów było zwiększenie świadomości uczniów na temat emocji, radzenia sobie ze stresem oraz budowania dobrego samopoczucia. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, czym jest zdrowie psychiczne i dlaczego jest ono tak ważne w codziennym życiu. Poruszono tematy związane z presją szkolną, relacjami rówieśniczymi oraz sposobami radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Uczniowie aktywnie brali udział w ćwiczeniach np. debaty, mediacje oraz dyskusje, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz pomysłami. Warsztaty miały charakter interaktywny, co sprzyjało otwartej atmosferze i zachęcało do zadawania pytań. Uczniowie poznali sposoby wspierania siebie i innych w trudnych momentach.

            Dziękujemy uczniom i reprezentacji Młodzieżowej Rady Miasta Płocka za wartościowe spotkanie i za aktywne uczestnictwo. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże młodzieży lepiej dbać o swoje zdrowie psychiczne na co dzień.

          • .

          • Nauka, która inspiruje!

            W dniu 18 marca 2026 r. uczniowie ZSEK w Płocku wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd został zorganizowany przez P. Damiana Krysztofiaka i był doskonałą okazją do połączenia nauki z praktyką i dobrą zabawą.

            Centrum Nauki Kopernik to jedno z najnowocześniejszych miejsc edukacyjnych w Polsce, gdzie nauka przestaje być teorią, a staje się fascynującym doświadczeniem. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego eksperymentowania, odkrywania praw fizyki, poznawania tajników ludzkiego ciała, technologii oraz zjawisk zachodzących w otaczającym nas świecie.

            Interaktywne wystawy pozwoliły każdemu „dotknąć nauki” – sprawdzić, jak działa grawitacja, przetestować refleks, zbadać reakcje organizmu czy nawet spróbować swoich sił w symulacjach technologicznych. To właśnie poprzez takie doświadczenia uczniowie najlepiej rozumieją i zapamiętują wiedzę.

            Wycieczka była nie tylko cenną lekcją, ale także świetną okazją do integracji, rozwijania ciekawości świata oraz inspirowania się do dalszej nauki.

            To kolejny dowód na to, że edukacja może być pasjonująca, nowoczesna i pełna emocji!

             Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas!

          • .

          • Historia, która żyje w nas!

            Uczniowie ZSEK w Płocku w dniu 12 marca 2026 r. wzięli udział w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiej Olimpiady „Solidarność. Dwie dekady historii”.

            To niezwykłe wydarzenie edukacyjne, które nie tylko sprawdza wiedzę, ale przede wszystkim uczy zrozumienia najważniejszych momentów w historii Polski – walki o wolność, odwagi i determinacji ludzi, którzy zmienili bieg historii 

            Naszą szkołę reprezentowało dwóch uczniów z klasy 4C - Szymon Karłowicz i Julia Cywińska oraz uczeń klasy 4F- Tomasz Kryszczak. Ich udział to dowód na to, że młode pokolenie interesuje się historią i potrafi spojrzeć na nią z dojrzałością i zaangażowaniem.

            Opiekunem uczniów oraz organizatorem etapu szkolnego był P. Damian Krysztofiak, który wspierał młodzież w przygotowaniach i motywował do rozwijania pasji historycznych.

            Gratulujemy odwagi, wiedzy i zaangażowania! Trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

            Bo historia to nie tylko przeszłość – to fundament naszej przyszłości.

          • .

          • Łódź artystyczna i przemysłowa – młodzi odkrywcy na tropie

            W dniu 19 marca 2026r. odbyła się wycieczka młodzieży z klas Ic, Id, IIa, IIIg, IVd i IV e do Łodzi.

            Uczniowie rozpoczęli dzień od wizyty w Muzeum Kinematografii spacerem z przewodnikiem po całej ekspozycji muzealnej poświęconej Łodzi filmowej. Wspólnie poznawaliśmy skarby kolekcji ilustrujące rozwój filmu i przemysłu kinematograficznego od końca XIX wieku aż po dzień dzisiejszy. Zobaczyliśmy też wynalazki sprzed ery ruchomych obrazków, a część z nich mogliśmy uruchomić! Przewodnik oprowadził nas również po aktualnych wystawach czasowych – „Pałac pełen bajek”, gdzie zaprezentowano znanych i lubianych bohaterów animowanych filmów. Pokazano ich w oryginalnej postaci: Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok, Miś Colargol i Muminki jako lalki, które wystąpiły w filmach, a Reksio, Bolek i Lolek, Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, koty Filemon i Bonifacy oraz wróbelek Ćwirek jako celuloidy (czyli rysunki na przezroczystych foliach). Kolejną wystawą, która przykuła naszą uwagę była: „Muminki: drzwi są zawsze otwarte”. Mieliśmy okazję, by poznać historię powstania Muminków, postać Tove Jansson oraz losy jej twórczości – od wydań książek i ich tłumaczeń po animacje Se-Ma-Fora i różnorodne formy prezentacji tego niezwykłego świata.

            Kolejną atrakcją naszej wycieczki była wizyta i oprowadzanie z warsztatami w Muzeum Fabryki – Manufaktura Łódź, które funkcjonuje w Manufakturze od 2007 r. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób bawełna stawała się przędzą, po czym zobaczyliśmy, jak zmienia się ona w tkaninę w trakcie prezentacji pracy XIX-wiecznych krosien. Wizyta w Muzeum Fabryki pozwoliła nam poznać szczegóły dotyczące procesu wykończania tkanin oraz kontroli jakości produktów. Przewodnik wprowadził nas w realia XIX- wiecznej Łodzi przemysłowej, opisanej przez Władysława Rejmonta w „Ziemi obiecanej.” Wybitny utwór został sfilmowany przez reżysera nagrodzonego Oskarem – Andrzeja Wajdę.

            Wzięliśmy także udział w „Grze ekonomicznej”, gdzie uczniowie ``przenieśli się w czasie`` do XIX w. handlowali, zarabiali, tworzyli swoje przedsiębiorstwa. Próbują dorównać Izraelowi Poznańskiemu lub jego konkurentowi Karolowi Scheiblerowi. W grze wykorzystywane były specjalnie opracowane rekwizyty.

             

            Wszyscy wrócili zadowoleni z wyczekiwaniem na kolejne kulturalne wojaże.

            Opiekunami były Marta Goleń, Wioletta Majcher-Nowacką i Monika Knap.

          • .

          • Dzień Świętego Patryka

            20 marca w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Świętego Patryka, które wprowadziły uczniów w radosny, wiosenny nastrój tuż przed pierwszym dniem wiosny. Z tej okazji klasa językowa została udekorowana na zielono – nie zabrakło koniczyn oraz innych elementów nawiązujących do irlandzkiej tradycji.

            Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać historię tego święta oraz jego znaczenie kulturowe. Dowiedzieli się również, jakie symbole są z nim związane i dlaczego kolor zielony odgrywa tak ważną rolę. W części językowej uczniowie poznawali i ćwiczyli angielskie idiomy zawierające kolor zielony, rozwijając swoje kompetencje językowe w ciekawy i angażujący sposób.

            Na zakończenie zajęć wszyscy wzięli udział w interaktywnym quizie na platformie Kahoot, który pozwolił utrwalić zdobytą wiedzę i wprowadził element zdrowej rywalizacji. Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek, w którym ukryte zostały niespodzianki – koniczynki na szczęście dla uczniów.

          • .

          • Wyjście edukacyjne do teatru 

            W dniu 10 marca 2026 r. uczniowie klasy I B wraz z wychowawczynią wybrali się do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku na spektakl pt. „Zemsta” Aleksandra FredryUczniowie obejrzeli spektakl, zwracając szczególną uwagę na grę aktorską, scenografię oraz kostiumy oddające realia epoki szlacheckiej. Po przedstawieniu odbyła się krótka dyskusja na temat uniwersalności sporów sąsiedzkich oraz trudnej sztuki kompromisu, co stanowiło praktyczne uzupełnienie lekcji języka polskiego. Obcowanie z żywym słowem i klasyką polskiej komedii pozwoliło uczniom lepiej przyswoić treść utworu oraz zintegrować zespół klasowy w pozaszkolnym otoczeniu.

          • .

          • Olimpiada ZUS z udziałem naszej Szkoły

            Nasza ekipa z Ekonomika zameldowała się na wojewódzkim etapie Olimpiady ZUS „𝐖𝐚𝐫𝐭𝐨 𝐰𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞𝐜́ 𝐰𝐢𝐞̨𝐜𝐞𝐣 𝐨 𝐮𝐛𝐞𝐳𝐩𝐢𝐞𝐜𝐳𝐞𝐧𝐢𝐚𝐜𝐡 𝐬𝐩𝐨ł𝐞𝐜𝐳𝐧𝐲𝐜𝐡” na 𝐒𝐆𝐆𝐖 𝐰 𝐖𝐚𝐫𝐬𝐳𝐚𝐰𝐢𝐞.

            Było trochę stresu, dużo wiedzy i konkretna rywalizacja z najlepszymi uczniami z regionu.

            𝐄𝐤𝐨𝐧𝐨𝐦𝐢𝐤 𝐫𝐞𝐩𝐫𝐞𝐳𝐞𝐧𝐭𝐨𝐰𝐚𝐥𝐢 𝐮𝐜𝐳𝐧𝐢𝐨𝐰𝐢𝐞 𝐳 𝐤𝐥𝐚𝐬𝐲 𝟒𝐁:

            • 𝐉𝐮𝐥𝐢𝐚 𝐌𝐢𝐤𝐨ł𝐚𝐣𝐜𝐳𝐲𝐤
            • 𝐎𝐥𝐢𝐰𝐢𝐚 𝐌𝐢𝐤𝐨ł𝐚𝐣𝐜𝐳𝐲𝐤
            • Ł𝐮𝐤𝐚𝐬𝐳 𝐍𝐨𝐰𝐚𝐤

            Do olimpiady przygotowywała ich pani 𝐉𝐨𝐚𝐧𝐧𝐚 𝐖𝐢𝐚̨𝐜𝐞𝐤