Hołd dla Tajnej Organizacji Nauczycielskiej
W dniu 27 października 2025 poczet sztandarowy TP AK przy Ekonomiku uczestniczył w ceremonii nadania Rondu u zbiegu Rutskich z Przemysłową imienia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Uroczystość ta wpisuje się w wielkie święto nauczycielskie czyli jubileusz 120-lecia istnienia ZNP.
W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele płockich szkół, instytucji i urzędów oraz oczywiście szef ZNP pan Sławomir Broniarz. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie pod opieką p. R. Trębackiego oraz słynącego z dużej siły witalnej Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich pana Ireneusza Szychowskiego.
Warto wspomnieć, że TON powstał 26 października 1939 roku i działał przez cały okres II wojny światowej organizując pomoc dla nauczycieli, i tajne nauczanie. Dane mówią o 1,5 mln uczniach objętych nauczaniem, 100 tysiącami uczniów szkół średnich i 10 tysiącami studentów. TON było największą organizacją po Armii Krajowej działająca w podziemiu. W trakcie tajnego nauczania zginęło ponad 6,5 tysiąca nauczycieli.
Na terenie Płocka udzielano ponad 300 kompletów uczniom szkół podstawowych i 45 kompletów uczniom szkół średnich. Pracowało na terenie naszego miasta 108 nauczycieli.
Przytoczmy dwa ważne punkty odezwy wydanej przez TON w 1939 roku
Państwo polskie, mimo przegranej wojny, istnieje i walka o odzyskanie niepodległości trwa nadal, nikt nie jest zwolniony od wierności dla państwa i narodu, obowiązkiem wszystkich jest wychowanie całej młodzieży w idei służby i poświęcenia dla narodu. Ideę tę należy wszczepiać przez naukę szkolną.
W pracy wychowawczej i dydaktycznej należy pokazywać wielkość i piękno kultury polskiej, rozbudować patriotyzm, poczucie godności i dumy narodowej.