• .

          • ÓSMOKLASISTO to dla CIEBIE. TECHNIK EKONOMISTA - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.

          • .

          • TECHNIK HANDLOWIEC - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.

          • .

          • TECHNIK LOGISTYK - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.

          • .

          • TECHNIK RACHUNKOWOŚCI - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.

          • .

          • TECHNIK HOTELARSTWA - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.

          • .

          • TECHNIK EKSPLOATACJI PORTÓW I TERMINALI - amatorski film promujący profesjonalne kształcenie.

          • .

          • Wybory w EKONOMIKU

            W piątek 12 kwietnia b.r. uczniowie Ekonomika wybrali nowe władze Samorządu Uczniowskiego. Spośród czterech kandydatów największe poparcie uzyskał Emil Siudym z klasy 1F, zaś nowym zastępcą przewodniczącego SU został Szymon Karłowicz z klasy 2C. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział w wyborach.

            Opiekunki SU Beata Zembrzycka Martyna Żórawska.

          • .

          • Urocza Świdnica, piękne Góry Sowie i kopalnie Kotliny Kłodzkiej.

            W dniach 16 – 17 kwietnia 2024 roku odbyła się dwudniowa wycieczka szkolna. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzeciej ZSEK Ekonomik uczestniczyli w niej pod opieką Roberta Trębackiego, Krzysztofa Stefaniaka oraz Damiana Krysztofiaka.

            W programie była pochodząca z XI wieku Świdnica, stolicę najpotężniejszego w okresie rozbicia dzielnicowego księstwa świdnicko – jaworskiego. Od XIV wieku wchodziła w skład Czech, a od XVIII należała do Prus. Od 1945 roku znalazła się w granicach Polski. Miasto ma wspaniałe zabytki.

            Nasi uczniowie zwiedzili

            • Kościół pokoju zbudowany z drewna w ciągu 1 roku w 2 połowie XVII wieku, ma niesamowite barokowe wnętrze, organy, malowidła np. Upadek Babilonu czy Sąd Ostateczny, fenomenalną ambonę. Wokół świątyni ewangelickiej znajdują się epitafia oraz nagrobki, m.in. ojca z bogatym opisem jak go kochali synowie oraz matki, której nie lubili, gdyż kazała im pracować, więc nic o niej nie napisali
            • Zabytkowe kamieniczki wokół ratusza, na przykład renesansowa Pod Złotym Okrętem, Pod Złotą Koroną, Pod Złotą Gęsią, secesyjna Pod Hermesem (gdzie studenci zakładali majtki bożkowi złodziei), Pod Złotym Chłopkiem - kamienica zamieszkiwana przez Marię Kunic (polską astronomkę, która uprościła rozważania Keplera, korespondowała z Heweliuszem), dom wdów i inne
            • Z wieży ratuszowej roztacza się wspaniały widok na góry Sowie, Ślężę i inne szczyty
            • Muzeum Kupiectwa zawierające różne rodzaje wag, czy kas sklepowych, różne rodzaje łokci do mierzenia oraz makietę XVII wiecznego miasta, jest też replika sklepu kolonialnego i apteki
            • Są też 4 fontanny np. z Neptunem, Atlasem oraz barokowa kolumna świętej Trójcy z czerwonego piaskowca
            • Dziki Świdnickie chwalące odwagę mieszkańców miasta.

            Następnie uczniowie z opiekunami weszli na ponad 800 m n.p.m. gdzie mieści się schronisko Orzeł. Dalej poszliśmy z przewodnikiem górskim na ponad 1000 metrową Wielką Sowę. Ta część Sudetów zbudowana jest z gnejsów. Porośnięta przez bór świerkowy, buki i cisy. Spotkać można tu dzięcioły i nazbierać borówek.

            Następnego dnia uczniowie zwiedzili kopalnię uranu. W średniowieczu wydobywano rudy żelaza, srebro i ołów. Później w okresie sowietyzacji Polski, Stalin zlecił tu wydobycie uranu, tak potrzebnego mu do produkcji bomby atomowej. Praca w tej kopalni w latach 50-tych XX wieku była bardzo ciężka, ludzie szybko umierali i nawet nie wiedzieli nad czym pracują. Oprócz tego pierwiastka wydobywano też fluoryt. Po wyczerpaniu złoża kopalnia była zalana. Dzisiaj w kopalni najbardziej kolorowej w Polsce spotkać można około 150 różnych minerałów.

            Kopalnia Złota w Złotym Stoku. To kolejna ciekawa atrakcja.

            Wydobycie rozpoczęto w XIII wieku. Teren przechodził w ręce różnych właścicieli. Początkowo górnicy kopali tuż pod ziemią tworząc komory. Z czasem miechami wtłaczano powietrze i pogłębiano wydobycie. W XV – XVI w. Fuggerowie prowadzili kopalnię, ale bardzo wykorzystywali górników nie dbając o bezpieczeństwo, więc doszło do zawalenia głównego szybu zwanego Złotym Osłem. Zanik złota i liczne katastrofy doprowadziły niemalże do zamknięcia kopalni. Dopiero Hans Schärffenberg odkrył tu arszenik. Wydobywano więc ten pierwiastek aż do wyczerpania złoża. Pod koniec XIX wieku znów Niemcy zaczęli wydobywać złoto, aż do 1945 roku. W PRL przestano eksploatować złoża. Od lat 90-tych kopalnia została atrakcją turystyczną.

          • .

          • Literackie podróże po Warszawie

            W dniu 9 kwietnia 2024r. odbyła się wycieczka młodzieży z klas II – V do Warszawy zorganizowana przez panie: Martę Goleń, Wiolettę Majcher-Nowacką i Monikę Knap.

            Uczniowie rozpoczęli dzień od wizyty w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, gdzie zwiedzano wystawę stałą i wysłuchano prelekcji pt. Pan Tadeusz – epopeja narodowa. Prelegent muzeum przedstawił zarys biografii Adama Mickiewicza, a także powody napisania utworu, przytoczone w Epilogu przez samego autora. Opowiedział, jak przebiegał  proces powstawania epopei. Prześledziliśmy losy poety od wyjazdu z Rzymu w 1830 roku, aż do powrotu do Paryża w 1832 roku. Spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, w którym momencie Mickiewicz mógł wpaść na pomysł napisania Pana Tadeusza i poznać szczegółowy proces powstawania utworu od lutego 1832 do lutego 1834, w oparciu o kalendarium życia poety oraz o zachowaną korespondencję z przyjaciółmi.

            Kolejną atrakcją naszej wycieczki był spektakl Don Juan w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Premiera przedstawienia odbyła się w 400. rocznicę urodzin Moliera i 109. rocznicę otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie. Spektakl Don Juan, w  interpretacji reżysera Piotra Kurzawy.

            Młodzieży podobała się rola Don Juana w interpretacji Krzysztofa Kwiatkowskiego i jego służącego Sganarela granego przez Adama Biedrzyckiego.

            Wszyscy wrócili zadowoleni z apetytem na kolejne kulturalne podróże.

          • .

          • Towarzyski Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Dyrektora ZSE-K

            10 kwietnia na nowym boisku szkolnym odbył się Towarzyski Turniej Piłki Nożnej Chłopców o Puchar Dyrektora ZSE-K. W rywalizacji wzięły udział cztery drużyny: Szkół Centrum Edukacji, Zespół Szkół im. L. Bergerowej w Górach, Zespół Szkół Zawodowych im. M. Skłodowskiej- Curie oraz uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich. Zmagania przebiegły bezpiecznie i sprawnie, dostarczając niezapomnianych chwil rywalizacji i integracji uczniów. Puchar z rąk Pana Dyrektora Ireneusza Szychowskiego odebrała drużyna "Chemika". Serdecznie gratulujemy!!! 

          • .

          • 84 rocznica Zbrodni Katyńskiej.

            Tradycyjnie już Pan Dyrektor ZSEK Ireneusz Szychowski oraz poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy Ekonomiku pod opieką Roberta Trębackiego uczestniczył w obchodach 84 rocznicy Zbrodni Katyńskiej na płockim cmentarzu komunalnym. Polski sejm uznał wydarzenia z roku 1940 za zbrodnię wojenną o znamionach ludobójstwa. Niestety do dzisiejszego dnia sprawcy zbrodni nie ponieśli żadnych konsekwencji, a państwo, które reprezentowali nie uznaje tego wydarzenia za ludobójstwo, a tylko za zbrodnię stalinowską.

          • .

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

             

               Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich uczcili pamięć przedwojennego dyrektora Państwowego Gimnazjum Kupieckiego w Płocku Władysława Wróbla. W 1939 roku jako podporucznik rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu dostał się do niewoli sowieckiej. Został osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku a następnie zamordowany i pogrzebany w Piatichatkach niedaleko Charkowa. Pani Dyrektor Ewa Księżakowska przedstawiła zgromadzonym na czym polegał tragizm losów polskich jeńców wojennych w ZSRR, a następie wraz z młodzieżą zapaliła znicze przy „Dębie Pamięci” oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej.  To szczególnie ważne by uczniowie pamiętali o przedwojennym dyrektorze szkoły i ofiarach totalitarnego reżimu, zwłaszcza w roku obchodów „100 lecia Ekonomika”.
             

            Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia.

            Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.

            Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Kijowie i Mińsku.

            13 kwietnia 1943 r. świat obiegła wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. W 1943 r. – równolegle z ujawnieniem zbrodni rozpoczęło się fałszowanie przeszłości, a kłamstwo katyńskie stało się częścią zbrodni i jednym z mitów założycielskich PRL.
            W uroczystości brały udział klasy 1G i 2C wraz ze swoim nauczycielem i wychowawcą Piotrem Serwatkiewiczem.

          • .

          • Dnia 29 marca - piątek - szkoła jest nieczynna , pracownicy szkoły odbierają wolny dzień za 6 stycznia 2024 roku

          • .

          • 100 lat płockiego Ekonomika. Wielki jubileusz najstarszej szkoły zawodowej na Mazowszu

            W piątek 22 marca 2024r. płocki Ekonomik obchodził jubileusz 100 lat swojego istnienia pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka, Andrzeja Nowakowskiego. Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. pod przewodnictwem ks. bp. Romana Marcinkowskiego. Po mszy św. obchody 100-lecia odbywały się w Zespole Szkół Ekonomiczno Kupieckich. Jubileusz ropoczął Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski tymi słowami ..."Gdy 1 września 1992 r. rozpoczynałem w murach tej szkoły pracę na stanowisku dyrektora, nawet nie marzyłem o tym, że po 32 latach doczekam jej stulecia. To niezwykły, wspaniały moment. niosący wiele wspomnień i wzruszeń”....Następnie dyrektor przywitał wszystkich zaproszonych gości, wsród nich byli m.in.
             
            *Elżbieta Gapińska Posłanka na Sejm RP ,
            *Waldemar Pawlak Senator RP , 
            *Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego, 
            *ks. bp Roman Marcinkowski,
            *ks. bp Marek Karol Babi,
            *Andrzej Nowakowski Prezydent Miasta Płocka, 
            *Roman Siemiątkowski Zastępca Prezydenta Miasta Płocka,
            *Iwona Krajewska W-ce Przewodnicząca Rady Miasta Płocka,
            *Agnieszka Harabasz Dyrektor Wydziału Edukacji UMP,
            *Aleksandra Jadczak Dyrektor Zarządu Jednostek Oświatowych,
            *Paweł Felczak Zastępca Dyrektora Delegatury w Płocku, Kuratorium Oświaty w Warszawie,
            *Tomasz Kominek Dyrektor Delegatury w Płocku Urzędu Marszałkowskiego,
            *Marzena Orzoł ekspert ds. współpracy ze szkolnictwem Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP Intercity,
            *dyrektorzy szkół średnich,
            *emerytowani nauczyciele i absolwenci.

            Jubileusz szkoły to również ponad 32 lata pracy na stanowisku dyrektora ZSEK pana Ireneusza Szychowskiego, którego z  tej okazji uhonorował prezydent Andrzej Nowakowski medalem Laude Probus. Prezydent Nowakowski nagrodził również najbardziej zasłużonych nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Po oficjalnych wystąpieniach odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów płockiego Ekonomika pt. " Ekonomik 1921-2024, 100-lat i troszeczkę. Jak miłe są wspomnienia...", którą wspólnie z występami tanecznymi przygotowali nauczyciele - Mariola Chęcińska, Iwona Chmielewska, Katarzyna Filipkowska, Joanna Gawłowska, Marta Goleń, Arkadiusz Wiśniewski. Dekoracje oraz wystawy związane z historią szkoły zostały przygotowane przez nauczycieli wraz z uczniami.

          • .

          • Wielki Test Wiedzy o Unii Europejskiej w Płocku. Próba generalna przed maturą.

             

            W ubiegły czwartek w siedzibie Akademii Mazowieckiej uczniowie z Ekonomika wzięli udziały w „Wielkim teście wiedzy o Unii Europejskiej”, podczas którego można było sprawdzić swoją wiedzę na temat wspólnoty, a także uczestniczyć w superciekawym spotkaniu z ekspertem.

            Tegoroczne pytania z testu zawierały wiedzę ogólną o Unii Europejskiej, dotykały jej historii i teraźniejszości.  Ważna była też część lokalna, w której uczniowie mogli podzielić się wiedzą na temat tego, co dzięki unijnym funduszom zyskały Płock i Mazowsze.  Już sam udział w teście świadczył o dużej odwadze. Z wieloma pytaniami mieliby problem starsi oraz dużo starsi płocczanie.  

            Podczas testu uczestnicy korzystali z tabletów. Test zawierał 60 pytań a nasi uczniowie rywalizowali z kolegami i koleżankami z innych płockich szkół średnich i jak sami przyznali – „było to bardzo ważne i ciekawe doświadczenie”.

            Oto przykładowe pytania :

            Wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" i "X wieków Płocka", Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Spichlerz z działem etnografii, Muzeum Żydów Mazowieckich to też dzieła, którymi można się chwalić dzięki unijnemu dofinansowaniu.

            To efekty pracy:

            a) Muzeum Diecezjalnego

            b) Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki

            c) Muzeum Mazowieckiego

            d) Płockiej Galerii Sztuki

            W latach 2009–2012 polski polityk był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Był to:

            a) Jacek Saryusz-Wolski

            b) Donald Tusk

            c) Jerzy Buzek

            Kto dziś jest przewodniczącą/przewodniczącym Parlamentu Europejskiego ?

            a) Roberta Metsola

            b) Ursula von der Leyen

            c) Martin Schulz

            Pod koniec marca 2024 roku do strefy Schengen dolączą/dołączy:

            a) Bułgaria i Rumunia

            b) Cypr

            c) Wielka Brytania

            Gościem testu był Wojciech Szeląg, wieloletni dziennikarz, prezenter i prowadzący "Wydarzenia", główny program informacyjny w Polsacie. Dziś pracuje w TVP i jest wykładowcą na UKSW.

            Przekonywał uczniów, że żyją w najlepszym miejscu na świecie. - Unia Europejska to absolutne genialny wynalazek, którego reszta świata może nam pozazdrościć. W tworzących ją państwach od dawna nie było wojny, bo my wiemy, że wymiana, współpraca mają większy sens niż walka - wyliczał.

            Szkołę godnie reprezentowali uczniowie z klas: 5a, 5b oraz 4d wykazując się dużą wiedzą i zaangażowaniem.

             

            Piotr Serwatkiewicz

             

          • .

          • Z wizytą w Archiwum Państwowym w Płocku.

            29 lutego uczniowie klas 1c oraz 1d wraz z opiekunami Wiolettą Skrzyńską i Pawłem Ruskowalskim odwiedzili Archiwum Państwowe w Płocku. W ramach popularyzacji zasobów archiwalnych pani Magdalena Młodziejewska przedstawiła uczniom co mogą znaleźć wśród zbiorów i publikacji archiwum. Uczniowie dowiedzieli się, że w płockim archiwum znajdują się dokumenty nie tylko istotne dla miasta i regionu, ale także dotyczące znanych postaci z naszej historii. Są to na przykład akty urodzenia, bądź akty ślubu Prezydenta Rzeczypospolitej w latach 1926–1939 Ignacego Mościckiego, aktorki Miry Zimińskiej Sygietyńskiej czy pierwszego Prezesa Rady Ministrów III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1991) Tadeusza Mazowieckiego.Młodzież również dowiedziała się w jaki sposób zabezpiecza i poddaje się cyfryzacji stare dokumenty.

          • .

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            1 marca 2024 roku w płockim kościele Św. Józefa odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego.  13 lat temu Sejm III RP ustanowił ten dzień na cześć polskich formacji wojskowych i politycznych stawiających opór sowietyzacji Polski. Była to największa grupa Polaków (około 180 tysięcy) walczących w konspiracji i jawnie przeciw aparatowi bezpieczeństwa komunistycznego, MO i NKWD w naszym kraju. Poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy płockim EKONOMIKU pod opieką Roberta Trębackiego brał oczywiście udział w tym ważnym święcie państwowym.

          • .

          • 83 rocznica likwidacji getta w Płocku.

            21 lutego 2024 klasy 2F i 1E wraz z opiekunami Robertem Trębackim i Piotrem Serwatkiewiczem oraz Dyrektorem Szkoły Ireneuszem Szychowskim udali się na płocki cmentarz żydowski, aby uczcić 83 rocznicę likwidacji getta w Płocku. Pamiętajmy w 1941 roku Niemcy wywieźli lub wymordowali około 10 000 Żydów z Płocka i okolic. Płock liczył ponad 30 tysięcy mieszkańców, więc była to spora mniejszość narodowa, która trudniła się głównie rzemiosłem i handlem. Po wojnie pozostało 100 Żydów, którzy zbudowali pomordowanym pomnik przy ulicy Mickiewicza, tam znajduje się też niewielki cmentarz tej społeczności. Jak się przypuszcza w latach 80-tych XX wieku w Płocku pozostał ostatni przedstawiciel tej mniejszości narodowej. Ważne jest, więc upamiętnianie faktu, iż Płock był miastem wielokulturowym i wieloreligijnym. Oraz to, że Płock jest miastem, w którym dokonano zagłady wielu jego mieszkańców. Cześć ich pamięci.