.
Wielki Test Wiedzy o Unii Europejskiej w Płocku. Próba generalna przed maturą.
W ubiegły czwartek w siedzibie Akademii Mazowieckiej uczniowie z Ekonomika wzięli udziały w „Wielkim teście wiedzy o Unii Europejskiej”, podczas którego można było sprawdzić swoją wiedzę na temat wspólnoty, a także uczestniczyć w superciekawym spotkaniu z ekspertem.
Tegoroczne pytania z testu zawierały wiedzę ogólną o Unii Europejskiej, dotykały jej historii i teraźniejszości. Ważna była też część lokalna, w której uczniowie mogli podzielić się wiedzą na temat tego, co dzięki unijnym funduszom zyskały Płock i Mazowsze. Już sam udział w teście świadczył o dużej odwadze. Z wieloma pytaniami mieliby problem starsi oraz dużo starsi płocczanie.
Podczas testu uczestnicy korzystali z tabletów. Test zawierał 60 pytań a nasi uczniowie rywalizowali z kolegami i koleżankami z innych płockich szkół średnich i jak sami przyznali – „było to bardzo ważne i ciekawe doświadczenie”.
Oto przykładowe pytania :
Wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" i "X wieków Płocka", Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, Spichlerz z działem etnografii, Muzeum Żydów Mazowieckich to też dzieła, którymi można się chwalić dzięki unijnemu dofinansowaniu.
To efekty pracy:
a) Muzeum Diecezjalnego
b) Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki
c) Muzeum Mazowieckiego
d) Płockiej Galerii Sztuki
W latach 2009–2012 polski polityk był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Był to:
a) Jacek Saryusz-Wolski
b) Donald Tusk
c) Jerzy Buzek
Kto dziś jest przewodniczącą/przewodniczącym Parlamentu Europejskiego ?
a) Roberta Metsola
b) Ursula von der Leyen
c) Martin Schulz
Pod koniec marca 2024 roku do strefy Schengen dolączą/dołączy:
a) Bułgaria i Rumunia
b) Cypr
c) Wielka Brytania
Gościem testu był Wojciech Szeląg, wieloletni dziennikarz, prezenter i prowadzący "Wydarzenia", główny program informacyjny w Polsacie. Dziś pracuje w TVP i jest wykładowcą na UKSW.Przekonywał uczniów, że żyją w najlepszym miejscu na świecie. - Unia Europejska to absolutne genialny wynalazek, którego reszta świata może nam pozazdrościć. W tworzących ją państwach od dawna nie było wojny, bo my wiemy, że wymiana, współpraca mają większy sens niż walka - wyliczał.
Szkołę godnie reprezentowali uczniowie z klas: 5a, 5b oraz 4d wykazując się dużą wiedzą i zaangażowaniem.
Piotr Serwatkiewicz
.
Z wizytą w Archiwum Państwowym w Płocku.
29 lutego uczniowie klas 1c oraz 1d wraz z opiekunami Wiolettą Skrzyńską i Pawłem Ruskowalskim odwiedzili Archiwum Państwowe w Płocku. W ramach popularyzacji zasobów archiwalnych pani Magdalena Młodziejewska przedstawiła uczniom co mogą znaleźć wśród zbiorów i publikacji archiwum. Uczniowie dowiedzieli się, że w płockim archiwum znajdują się dokumenty nie tylko istotne dla miasta i regionu, ale także dotyczące znanych postaci z naszej historii. Są to na przykład akty urodzenia, bądź akty ślubu Prezydenta Rzeczypospolitej w latach 1926–1939 Ignacego Mościckiego, aktorki Miry Zimińskiej Sygietyńskiej czy pierwszego Prezesa Rady Ministrów III Rzeczypospolitej (w latach 1989–1991) Tadeusza Mazowieckiego.Młodzież również dowiedziała się w jaki sposób zabezpiecza i poddaje się cyfryzacji stare dokumenty.
18
.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2024 roku w płockim kościele Św. Józefa odbyły się uroczyste obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. 13 lat temu Sejm III RP ustanowił ten dzień na cześć polskich formacji wojskowych i politycznych stawiających opór sowietyzacji Polski. Była to największa grupa Polaków (około 180 tysięcy) walczących w konspiracji i jawnie przeciw aparatowi bezpieczeństwa komunistycznego, MO i NKWD w naszym kraju. Poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy płockim EKONOMIKU pod opieką Roberta Trębackiego brał oczywiście udział w tym ważnym święcie państwowym.
.
83 rocznica likwidacji getta w Płocku.
21 lutego 2024 klasy 2F i 1E wraz z opiekunami Robertem Trębackim i Piotrem Serwatkiewiczem oraz Dyrektorem Szkoły Ireneuszem Szychowskim udali się na płocki cmentarz żydowski, aby uczcić 83 rocznicę likwidacji getta w Płocku. Pamiętajmy w 1941 roku Niemcy wywieźli lub wymordowali około 10 000 Żydów z Płocka i okolic. Płock liczył ponad 30 tysięcy mieszkańców, więc była to spora mniejszość narodowa, która trudniła się głównie rzemiosłem i handlem. Po wojnie pozostało 100 Żydów, którzy zbudowali pomordowanym pomnik przy ulicy Mickiewicza, tam znajduje się też niewielki cmentarz tej społeczności. Jak się przypuszcza w latach 80-tych XX wieku w Płocku pozostał ostatni przedstawiciel tej mniejszości narodowej. Ważne jest, więc upamiętnianie faktu, iż Płock był miastem wielokulturowym i wieloreligijnym. Oraz to, że Płock jest miastem, w którym dokonano zagłady wielu jego mieszkańców. Cześć ich pamięci.
.
Ekonomik podziwia Krainę Ognia i Lodu w Domu Darmstadt
15 lutego 2024 roku w Domu Darmstadt odbył się pokaz ISLANDIA NA PIECHOTĘ. Prelegentką była Polka mieszkająca od dziecka na tej uroczej wyspie - Ewelina Gąciarska. Uczniowie Ekonomika z inspiracji Roberta Trębackiego znaleźli się wśród bardzo dużej ilości osób słuchających jej wykładu.
Oto co zapamiętali nasi uczniowie.
Nordyckie państwo położone na północy Grzbietu Śródatlantyckiego, na wyspie Islandia i kilku mniejszych wyspach, m.in. archipelagu Vestmannaeyjar w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Stolicą państwa i największym miastem jest Reykjavík.
Islandzkie konie: W Islandii z powodu jakości dróg najpopularniejszym transportem jest jazda konna. Jedyną występującą rasą koni na Islandii jest koń Islandzki rasa konia wyhodowana w Islandii. Pomimo że konie te są małe, czasem wielkości kuców, większość rejestrów ras nazywa je końmi.
Długo żyją i są wytrzymałe. W swojej ojczyźnie rzadko chorują; islandzkie prawo zapobiega importowaniu koni do kraju, a raz wywiezione nie mogą już wrócić. Te prawo zostało wprowadzone ze względu na próbę zapobiegnięcia przenoszenia chorób które mogły by zostać zarażone te konie. Jest to sposób na ich ochronę. Konie te, oprócz takich chodów jak stęp, kłus i galop, potrafią poruszać się także chodem znanym jako tölt oraz inochodem. Rasa jest ciągle używana do tradycyjnych prac gospodarczych w Islandii, do rekreacji, pokazów, zawodów i wyścigów.
Natura na Islandii : Na Islandii występują aktywne wulkany , gejzery , mech i łubin, gorące źródła, zorza polarna, piasek wulkaniczny.
Wulkany: Na Islandii występują nadal aktywne wulkany które powodują zagrożenie dla ludzi. W ostatnim czasie na Islandii nastąpiła erupcja wulkanu która pozbawiła domu wielu ludzi. Z powodu obecnej sytuacji gospodarczej na Islandii są oni w trudnej sytuacji. Obecnie na Islandii ceny mieszkań są bardzo wysokie , a ich ilość jest nie wielka. Taka sytuacja może podwyższyć bezdomność w kraju. W szczególności ze osoby które straciły domy nie tylko prawdopodobnie nie dostaną odszkodowania , jeżeli nie zostało kupione specjalne ubezpieczenie. To do tego większość z nich musi spłacić pożyczki za domy które zostały zniszczone i do których nie będą mogli nigdy wrócić.
Wulkany występujące na Islandii:
- Snæfellsjökull
- Helgrindur
- Ljósufjöll
- Reykjanes
- Krísuvík
- Brennisteinsfjöll
Gejzery występujące na Islandii:
- Geysir
- Strokkur
Pierwszy z nich od kilku lat nieaktywny i drugi najaktywniejszy z wszystkich na Islandii. Oba gejzery znajdują się w dolinie Haukadalur i można je zobaczyć uskuteczniając najpopularniejszą turystyczną trasę Golden Circle.
Gorące źródła na Islandii :
- Błękitna Laguna
- Sky Lagoon
- Gorące źródła Hvammsvik
Gorące Źródła na Islandii czasem osiągają tak wysokie temperatury, że są zamykane dla bezpieczeństwa ludzi.
Piasek wulkaniczny:
Na Islandii nie występuje powszechnie znany piasek w kolorze żółtym. Na Islandii występuje piasek wulkaniczny który powstaje w wyniku erupcji wulkanu. Zazwyczaj występuje w kolorze czerwonym lub czarnym.
Tradycyjne Islandzkie jedzenie:
- Tort chlebowy
- Skyrkaka
Domy na Islandii: Zazwyczaj domy na Islandii są w bardzo żywych kolorach taki jak pomarańczowy czy błękitny. Islandczycy mają również w zwyczaju nadawać im specyficzne imiona które służą określeniu ich lokalizacji. Często nie kojarzą oni nazwy ulic tylko właśnie te imiona.
13 Mikołajów : Na Islandii występuje 13 Mikołajów a raczej jólasveinarnir czyli potocznie Świąteczni Chłopcy. Są oni dziećmi złej gorzyccy Gryli (Grýla) oraz jej trzeciego męża Leppaludiego (Leppalúði) i początkowo – podobnie jak rodzice – wcale nie mieli pozytywnych charakterów. W przeszłości raczej “wykorzystywano” ich do straszenia dzieci niż ich rozpieszczania, natomiast dziś odpowiedzialne są one za wręczanie grzecznym dzieciom drobnych podarunków (np. słodycze, niewielkie gadżety – coś symbolicznego). Niegrzeczne dzieci otrzymują od jólasveinarnir ziemniaka. Jólasveinarnir jest trzynastka, a więc dzieci otrzymują, aż trzynaście prezentów. Codziennie, od 12 do 24 grudnia od jednego i konkretnie przypisanego na dany dzień, Świątecznego Chłopaka.
Inne ważne informacje i ciekawostki:
- Na Islandii trzeba mieć auto z dobrymi oponami, każdy ma, bo są duże odległości np. do sklepu 20 km
- Jest to jeden z najdroższych krajów w Europie, wysokie koszty utrzymania czy żywność wynikają z ceł na towary importowane, ale prąd i ogrzewanie są bardzo tanie
- Na Islandii żyje 20 000 Polaków to największa grupa obcokrajowców
- Są tam trzy duże markety
- Każdy gra na jakimś instrumencie
- W szkołach językiem obcym był początkowo duński, a od XXI wieku język angielski
- Islandczycy kochają lukrecję
- Islandczycy są w pierwszej trójce najszczęśliwszych narodów świata
- Mieszkańcy wyspy wierzą w elfy, trolle i krasnale
- Gęstość zaludnienia wynosi 3 osoby na km2
- Klimat umiarkowany chłodny i subpolarny, ocieplenie powoduje Prąd Zatokowy
- Islandczycy są bardzo dumni, to indywidualiści
- Islandia się zmienia przybywa hoteli i turystów
- Bardzo niski poziom przestępczości
- Linda Pétursdóttir i Unnur Birna Vilhjálmsdóttir to kobiety, które zostały MISS WORD
Przyroda w tym kraju jest fenomenalna, wystarczy spojrzeć na kanion Studlagil, lodowce z największym w Europie Vatnajökull, Krater Stutur, wąwóz Almannagja, skały Landmannalaugar czy wodospad Gullfoss. Oczywiście jest to jedno z najlepszych miejsc do oglądania zorzy polarnej.
4
.
Pamiętamy.
10 lutego 2024 na płockim cmentarzu komunalnym odbyły się krótkie uroczystości z okazji kolejnej rocznicy wywózki Polaków na Sybir. Włodarze Miasta, pan Remigiusz Bielewicz przewodniczący Związku Sybiraków w Płocku oraz pan dyrektor ZSEK Ireneusz Szychowski składali kwiaty. Poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy płockim Ekonomiku po opieką Roberta Trębackiego tradycyjnie już uczestniczył w tym święcie. Młodzież zapaliła znicze pod Memoriałem Sybiraków.
.
Lekcja historii na dużym ekranie.
Dnia 21 lutego uczniowie klas I E i III A pod opieką nauczycieli R. Trębackiego, B. Ogińskiej oraz K. Korsak wybrali się do kina "Przedwiośnie" na projekcję filmu "Kos". Dramat historyczny, nazwany również "westernem historycznym", w reżyserii Pawła Maślony to jeden z polskich współczesnych filmów, który przygląda się naszej historii. Głównym tematem filmu jest Insurekcja Kościuszkowska z 1794 roku. W tym roku wraca do Polski generał Tadeusz Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów z pomocą byłego niewolnika Domingo. Zadanie schwytania generała otrzymuje bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin, który ma zapobiec wybuchowi rebelii.
Film, ze znakomitą obsadą aktorską zdobył 9 nagród Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, w tym Złote Lwy.
.
Międzynarodowy Dzień Zebry
31 stycznia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Zebry. Uczniowie płockiego Ekonomika pod kierunkiem Roberta Trębackiego postanowili przypomnieć o tym nietypowym święcie zwierząt i nie tylko zwierząt. Pierwsze święto zebry zaczęto obchodzić w 2010 roku.
Zebra to zwierzę z rodziny koniowatych, żyjące tylko w Afryce i ogrodach zoologicznych. Niestety wszystkie 3 gatunki wpisane są do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych jako Narażone na wyginięcie. Szczególnie dotyczy to zebry pręgowanej żyjącej m.in. w Kenii. Zebrom zagraża susza i wypas zwierząt hodowlanych, a także kłusownictwo.
W płockim zoo od 1993 roku hoduje się zebrę Hartmanna, która jest wyjątkowa bo potrafi nie pić wody 1 do 2 dni nawet. Jest to podgatunek zebry górskiej żyjącej w południowej Afryce.
Oprócz zwierząt nazwę zebra nadano przejściom dla pieszych. Pierwsze takie rozwiązanie drogowe wprowadzono w starożytnym Rzymie. Kolejne spotykamy dopiero w drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii, a potem rozprzestrzeniły się szybko na resztę Europy i USA. W 1968 roku Konwencja wiedeńska ujednoliciła przepisy o ruchu drogowym i przyjęła oznakowanie w postaci szerokich pasów równoległych do osi jezdni najczęściej koloru białego.
Przy zebrach stoją strażnicy lub przeprowadzacze, szczególnie przy szkołach. Także policja kontroluje bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowymi zabezpieczeniami są powierzchnie antypoślizgowe przy przejściach i dodatkowe sygnały świetlne i dźwiękowe.
Według danych z 2022 roku na polskich drogach doszło do 21 tysięcy wypadków w tym 2500 na przejściach dla pieszych, a 4500 wypadków było związane z najechaniem na pieszego. Niestety w Polsce odnotowano jeden z największych wskaźników śmiertelności w Europie. Zginęło na drodze około 1900 osób w tym 450 na przejściach dla pieszych. Pieszy spowodował ponad 1000 wypadków, w których zginęło 200 osób. Ponad 500 osób nieostrożnie przekraczało jezdnię z czego 90 to ofiary śmiertelne.
Można to porównać do Niemiec (rok 2021) , gdzie jest najwięcej wypadków – 250 000 i ginie w nich 2500 osób, czy Włoch – 150 000 wypadków, w których ginie 2800 osób.
Dobrą informacją dla Polski jest fakt spadającej liczby wypadków na drodze. W 2013 odnotowano ponad 35 000 wypadków, w których zginęło ponad 3300 osób. W 2023 roku życie straciło około 1700 osób. Spadła też liczba rannych z 44 000 do 23 000.
.
Studniówka 2024
13 stycznia, maturzyści z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Kupieckich bawili się w Złotej Komnacie w Brochocinie. To był niezapomniany bal studniówkowy pełen atrakcji. Dobra muzyka, stare i nowe przeboje, pyszne jedzenie i świetna atmosfera. Zdjęcia, taniec oraz niezapomniany klimat towarzyszący zabawie do samego rana. Teraz muszą się brać za naukę bo do majowego egzaminu dojrzałości tylko 100 dni ale jeszcze przez chwilę powspominajmy ten czas zabawy.
116
.
Ogłoszenie
W dniu 29 grudnia 2023r. szkoła będzie nieczynna. Pracownicy administracji i obsługi odbierają dzień wolny za 11 listopada 2023r.
Przydatne linki
Logowanie
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 2750343