• .

          • Hołd dla Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

            W dniu 27 października 2025 poczet sztandarowy TP AK przy Ekonomiku uczestniczył w ceremonii nadania Rondu u zbiegu Rutskich z Przemysłową imienia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Uroczystość ta wpisuje się w wielkie święto nauczycielskie czyli jubileusz 120-lecia istnienia ZNP.

            W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele płockich szkół, instytucji i urzędów oraz oczywiście szef ZNP pan Sławomir Broniarz. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie pod opieką p. R. Trębackiego oraz słynącego z dużej siły witalnej Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich pana Ireneusza Szychowskiego.

            Warto wspomnieć, że TON powstał 26 października 1939 roku i działał przez cały okres II wojny światowej organizując pomoc dla nauczycieli, i tajne nauczanie. Dane mówią o 1,5 mln uczniach objętych nauczaniem, 100 tysiącami uczniów szkół średnich i 10 tysiącami studentów. TON było największą organizacją po Armii Krajowej działająca w podziemiu. W trakcie tajnego nauczania zginęło ponad 6,5 tysiąca nauczycieli.

            Na terenie Płocka udzielano ponad 300 kompletów uczniom szkół podstawowych i 45 kompletów uczniom szkół średnich. Pracowało na terenie naszego miasta 108 nauczycieli.

            Przytoczmy dwa ważne punkty odezwy wydanej przez TON w 1939 roku

            Państwo polskie, mimo przegranej wojny, istnieje i walka o odzyskanie niepodległości trwa nadal, nikt nie jest zwolniony od wierności dla państwa i narodu, obowiązkiem wszystkich jest wychowanie całej młodzieży w idei służby i poświęcenia dla narodu. Ideę tę należy wszczepiać przez naukę szkolną.

            W pracy wychowawczej i dydaktycznej należy pokazywać wielkość i piękno kultury polskiej, rozbudować patriotyzm, poczucie godności i dumy narodowej.

          • .

          • Z wizytą na Śląsku Cieszyńskim 

            Wystawa „Z archiwum Z. Pamiątki rodzinne Polaków z Zaolzia”.

             

            Mlynkova, Farna, rok 1938…. Co jeszcze Wam się kojarzy z Zaolziem? Czy wiecie, kim są mieszkańcy regionu znajdującego się tuż za szczytem Czantorii w Beskidzie Śląskim, w Republice Czeskiej?

            O ile tematyka Polaków na Wschodzie jest powszechnie znana, szeroko popularyzowana, to pomimo dużej popularności dwóch piosenkarek z Zaolzia, świadomość w naszym kraju dotycząca tego pięknego, otoczonego górami, miejsca jest niewielka.  

            Mniejsza, ale i wielka historia na wystawie pokazana jest poprzez rodzinne pamiątki.

            Znajdziemy tu pamiątki, które z pewnością zaskoczą zwiedzających związkami z takimi emblematami naszej narodowej tożsamości jak Dywizjon 303 i Monte Cassino, ale także zachwycą bogactwem kultury ludowej. Podziwiać można m.in. kombinezon pilota RAF-u, szczątki RWD-6, w którym zginęli Żwirko i Wigura, mundur i wyposażenie żołnierzy Andersa, zabytki kultury ludowej – m.in. stroje góralskie i cieszyńskie, wianną skrzynię, górnicze mundury i akcesoria, a także przejmujące świadectwa martyrologii i walki o polską tożsamość Zaolziaków.

            Są też zabytki w pewnym sensie zabawne i lekkie, jak „plackorz” z trzynieckiej huty czy wódka z wesela matki z 1934 roku.

            Nie zabrakło także fotografii krajobrazu odtwarzających niejako przestrzeń Zaolzia z ważnymi dla miejscowych Polaków miejscami.

            Klasa 4 a miała okazję poznać ciekawą i bogatą historię tego mało znanego regionu Polski. Za sprawą wystawy i barwnych opowieści przewodnika uczniowie mogli się przenieść w czasy międzywojenne i poznać splątane losy Polaków z Zaolzia.

             

            „plackorz” – metalowa łopatka do przenoszenia pieczonych na blasze placków

          • .

          • Obchody DEN w EKONOMIKU.

                 Dzień Edukacji Narodowej, jest świętem nauczycieli oraz innych pracowników oświaty.
            13 października w Naszej szkole odbyła się uroczystość z tej okazji. Pan Dyrektor, Ireneusz Szychowski, przeczytał życzenia Prezydenta Miasta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego skierowane do wszystkich pedagogów i pracowników szkoły. Następnie głos należał do uczniów, którzy przedstawili genezę święta oraz wyrazili swoją wdzięczność za poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Wyróżniający się nauczyciele oraz pracownicy Ekonomika otrzymali z rąk Pana Dyrektora nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy nieustającej pasji w codziennej pracy z młodzieżą, szacunku i uznania!

          • .

          • Technik rachunkowości oczami naszych uczniów.

            Technik rachunkowości dba o finanse firmy- liczy, analizuje i pomaga podejmować trafne decyzje gospodarcze. Dzięki rachunkowości poznajemy świat liczb i finansów, to nie tylko nauka, ale także pasja i przygotowanie do przyszłej kariery zawodowej!

            A jak wygląda technik rachunkowości oczami naszych uczniów?
            Przekonaj się sam!

          • .

          • Wycieczka do Europarlamentu. 

            W dniach od 1.10.2025r. do 5.10.2025r. uczniowie „Ekonomika” brali udział w wycieczce do Brukseli. Uczestnikami wycieczki byli następujący uczniowie: Agata Gonta Va, Szymon Karłowicz IVc, Tomasz Kryszczak IVf

            Wycieczka była nagrodą dla uczniów, którzy wzięli udział w  Ogólnopolskiej Olimpiadzie Społecznej „Zwolnieni z Teorii”.

            Dzięki uprzejmości i na zaproszenie Pana Europosła Jacka Ozdoby, mieli możliwość zwiedzania Parlamentu Europejskiego w Brukseli, Domu Historii Europejskiej oraz wielu innych atrakcji, za co serdecznie dziękujemy.

            Uczniom, jeszcze raz gratulujemy ogromnego sukcesu jakim było ukończenie projektu społecznego, który w dalszym ciągu rozwija się w Naszym mieście.

            Zapraszamy do retrospekcji zdjęć z wyjazdu.

          • .

          • Spotkanie z Aleksandrą Mae

            2 października 2025 roku do płockiego Ekonomika przybyła na prośbę pana Roberta Trębackiego panna
            Aleksandra Mae, fotografka i obieżyświat. Kobieta, która początkowo porzuciła rodzinny dom, aby po
            latach nauki, pracy i licznych podróży powrócić w miejsce swoich narodzin.
               
               Dla uczniów naszej szkoły Aleksandra Orlikowska opowiedziała o swojej podróży po Europie na
            rowerze. Pokonała 15 tysięcy kilometrów przejechała przez fascynujące kraje takie jak Francja,
            Hiszpania, Portugalia i jej ulubione Włochy. Na swej drodze znalazła kota, z którym po licznych
            perypetiach powróciła do Polski. Opisała swoje zmagania z rowerem, samotnością i poznawanymi na
            drodze ludźmi. Panna Aleksandra nie tylko przekraczała granice lądowe, ale także granice swoich
            możliwości. Odkryła piękno świata i cel w życiu – spokój i szczęście w polskich Borach Tucholskich.
               
               Młodzież była bardzo zainteresowana przygodami panny Aleksandry i zadała jej sporo pytań po
            obejrzeniu prezentacji i filmików.
               
               Trzeba wspomnieć jeszcze jedno Aleksandra Orlikowska otrzymała w 2021 roku Nagrodę
            Dziennikarzy i Nagrodę Publiczności na największym w Europie festiwalu podróżniczym KOLOSY.
            Na tych spotkaniach podróżników, żeglarzy i alpinistów organizowanym w Gdyni przyznawane są
            nagrody za wybitne osiągnięcia w tych właśnie dziedzinach. Nagrodę taką otrzymali już m.in. Super
            Kolos 2024 – Elżbieta Dzikowska czy Super Kolos 2004 – Marek Kamiński (zdobył dwa bieguny
            Ziemi).
            Dziękujemy, więc polskiemu Kolosowi za wizytę w naszej placówce.

          • .

          • Wycieczka do Gąsawy i Strzelna Klasztornego

            29 września 2025 r. uczniowie płockiego Ekonomika pod opieką Roberta Trębackiego, Beaty Behnke, Anny Chmury i Danuty Wojciechowskiej udali się na wycieczkę na pogranicze krain historycznych Kujaw i Pałuk. 

            Uczniowie odwiedzili Strzelno Klasztorne z zespołem zabytków romańskich: Rotundę św. Prokopa i były klasztor norbertanek pod wezwaniem Św. Trójcy. Młodzież dowiedziała się kilku interesujących faktów na temat tych obiektów., które warto tu wspomnieć. Są to m. in.:

            • Zespół ten położony na wzgórzu św. Wojciecha jest Pomnikiem Historii
            • Należał do najstarszego zakonu żeńskiego w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów
            • Rotundę, która powstała w XII wieku odwiedzali władcy polscy m.in. Władysław Łokietek, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski
            • Dziewczęta i kobiety przyjeżdżają do największej rotundy w Polsce, aby uzyskać od św. Prokopa dobrego męża i partnera
            • Znajdują się tu najstarsze w Polsce stacje Drogi Krzyżowej z XVI wieku
            • W bazylice św. Trójcy znajdują się kolumny z Przywarami i Cnotami, są to jedyne z 3 zabytków tego typu na świecie
            • Na kolumnie z Przywarami jest pierwsze wyobrażenie nagiej kobiety (Nieczystość)
            • Przy ołtarzu św. Krzyża znajduje się relikwiarz z 658 relikwiami męczenników i świętych
            • Jest też 5 konfesjonałów z XVII wieku z napisami polskimi
            • Znajdują się tu wyobrażenia ponad 10 diabłów!, jeden z nich pali papierosy (?)
            • Bazylika św. Trójcy i NMP została przebudowana w stylu barokowym (szczególnie fasada)

            I wiele innych unikatowych oraz bezcennych zabytków znajduje się w Strzelnie.

            Później młodzież przewędrowała Doliną rzeki Gąsawki. Jest ścieżka dydaktyczna chroniąca obszar torfowiska i olsów oraz grądów. Znajdują się tu gatunki rzadkie i chronione np. pierwiosnek lekarski czy czosnek niedźwiedzi. Na obszarze bagiennym sosna karłowacieje, ale znajduje się tu również jesion wyniosły i bez czarny. Żyją tam zimorodek, wydra i dzik. Rzeka Gąsawka pięknie meandruje i położone są przez nią kładki. Jest mnóstwo wystających korzeni. 

            Młodzież poznała też zabytek barokowy na terenie Pałuk w Gąsawie. Jest tam modrzewiowy kościół św. Mikołaja z fantastycznym wystrojem barokowym. Zbudowany został przez kanoników regularnych z Trzemeszna. W świątyni znajdują się:

            • Belka tęczowa z późnogotycką grupą ukrzyżowania
            • W prezbiterium jest namiot jako tło ołtarza głównego
            • Jest też Scena cierpiącego Hioba
            • Apokaliptyczna Matka Boża na suficie
            • Mnóstwo malowideł w klimacie Rembrandta
            • Jest sporo diabłów i raj oraz napisów po łacinie

            Na końcu przygoda zawiodła uczniów pod pomnik Leszka Białego zamordowanego okolicach Gąsawy przez nasłanych przez Pomorzan zabójców. O mały włos nie zginąłby w tej zasadce (1227 r.) książę Henryk Brodaty.

            Przypomnijmy Leszek nazwany białym od koloru włosów lub szlachetności był wnukiem Bolesława Krzywoustego i ostatnim księciem seniorem Polski.

          • .

          • Europejski Dzień Języków Obcych.

            26 września w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich po raz kolejny świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Tegoroczne hasło obchodów przypomniało nam, że języki łączą ludzi i otwierają drzwi do nowych kultur – a my w naszej szkole wierzymy, że języki obce wcale nie są nam obce.

            Podczas wydarzenia uczniowie klas I–V mieli okazję w niecodzienny i przyjemny sposób zanurzyć się w świecie języków. Oprócz zajęć dydaktycznych wzięli udział w seansie filmowym w wersji oryginalnej z napisami, co pozwoliło im połączyć naukę z rozrywką. Młodzież chętnie dzieliła się również swoimi refleksjami na temat inspirujących cytatów o sensie uczenia się języków obcych. Było to wartościowe doświadczenie, które pokazało, że nauka języków to nie tylko szkolne zadania, lecz przede wszystkim droga do lepszego zrozumienia świata i innych ludzi.

          • Kolejna rocznica egzekucji w Płocku. Pamiętamy !!!

          • W piątkowy ranek, 18 września 1942 roku na Placu Synagogalnym w Płocku postawiono szubienice. Pracownicy pobliskich firm i sklepów byli przymuszeni do wyjścia na ulicę, by obejrzeć egzekucję 13 więźniów, a właściwie uczestników ruchu oporu. Fala strachu miała w płocczanach stłumić chęć buntu i walki z okupantem. Wyrok wykonano. Mieszkańcy Płocka i okolic ginęli z okrzykiem na ustach: „NIECH ŻYJE POLSKA". Minęła 83 rocznica tych dramatycznych wydarzeń. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku, zaprezentowali krótki program artystyczny. Przedstawiciele młodzieży, członkowie Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w Poczcie Sztandarowym,  złożyli  pod pomnikiem kwiaty, zapalili znicze. Była to krótka, ale zapadająca w pamięć lekcja historii.
            W egzekucji zginęli:

            Antoni Krzywoszyński – buchalter Zemwaru,
            Józef Jurkowski – urzędnik Zemwaru,
            Władysław Piotrowski – kierownik Spółdzielni Rolniczej w Wyszogrodzie,
            Leon Pomierny – technik z Gostynina,
            Stefan Adamczyk – rolnik z Karwowa,
            Stefan Trojanowski – maszynista z Białej Góry,
            Zygmunt Wolski – rolnik z Wielkich Gośmic,
            Gustaw Mossakowski – urzędnik z Ciechanowa,
            Marek Sobczyński – urzędnik z Łyszkomic,
            Józef Rudziński – szofer z Ciechanowa,
            Wincenty Peszyński – rolnik z Płomczyna
            Stanisław Kozłowski – robotnik z Uniecka
            ksiądz Michał Serafin – proboszcz parafii w Wyszogrodzie

            https://www.facebook.com/share/p/17CBVSqf9d/

            https://www.facebook.com/share/p/1C3p5eZa7v/

      • Nasza szkoła korzysta z platformy EduPage, na której znajdziesz bieżące informacje z życia szkoły, aktualny plan lekcji i wiele innych informacji.
    • Odnośnik: http://bip.zjo.lo.pl/?cid=137           
      Odnośnik: https://zsek.edupage.org/news/?gtnid=877#news-877

    • Librus Synergia
    • Logowanie

    • Galeria zdjęć

      • brak danych
    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 3066559