.
Hołd dla Tajnej Organizacji Nauczycielskiej
W dniu 27 października 2025 poczet sztandarowy TP AK przy Ekonomiku uczestniczył w ceremonii nadania Rondu u zbiegu Rutskich z Przemysłową imienia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Uroczystość ta wpisuje się w wielkie święto nauczycielskie czyli jubileusz 120-lecia istnienia ZNP.
W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele płockich szkół, instytucji i urzędów oraz oczywiście szef ZNP pan Sławomir Broniarz. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie pod opieką p. R. Trębackiego oraz słynącego z dużej siły witalnej Dyrektora Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich pana Ireneusza Szychowskiego.
Warto wspomnieć, że TON powstał 26 października 1939 roku i działał przez cały okres II wojny światowej organizując pomoc dla nauczycieli, i tajne nauczanie. Dane mówią o 1,5 mln uczniach objętych nauczaniem, 100 tysiącami uczniów szkół średnich i 10 tysiącami studentów. TON było największą organizacją po Armii Krajowej działająca w podziemiu. W trakcie tajnego nauczania zginęło ponad 6,5 tysiąca nauczycieli.
Na terenie Płocka udzielano ponad 300 kompletów uczniom szkół podstawowych i 45 kompletów uczniom szkół średnich. Pracowało na terenie naszego miasta 108 nauczycieli.
Przytoczmy dwa ważne punkty odezwy wydanej przez TON w 1939 roku
Państwo polskie, mimo przegranej wojny, istnieje i walka o odzyskanie niepodległości trwa nadal, nikt nie jest zwolniony od wierności dla państwa i narodu, obowiązkiem wszystkich jest wychowanie całej młodzieży w idei służby i poświęcenia dla narodu. Ideę tę należy wszczepiać przez naukę szkolną.
W pracy wychowawczej i dydaktycznej należy pokazywać wielkość i piękno kultury polskiej, rozbudować patriotyzm, poczucie godności i dumy narodowej.
.
Z wizytą na Śląsku Cieszyńskim
Wystawa „Z archiwum Z. Pamiątki rodzinne Polaków z Zaolzia”.
Mlynkova, Farna, rok 1938…. Co jeszcze Wam się kojarzy z Zaolziem? Czy wiecie, kim są mieszkańcy regionu znajdującego się tuż za szczytem Czantorii w Beskidzie Śląskim, w Republice Czeskiej?
O ile tematyka Polaków na Wschodzie jest powszechnie znana, szeroko popularyzowana, to pomimo dużej popularności dwóch piosenkarek z Zaolzia, świadomość w naszym kraju dotycząca tego pięknego, otoczonego górami, miejsca jest niewielka.
Mniejsza, ale i wielka historia na wystawie pokazana jest poprzez rodzinne pamiątki.
Znajdziemy tu pamiątki, które z pewnością zaskoczą zwiedzających związkami z takimi emblematami naszej narodowej tożsamości jak Dywizjon 303 i Monte Cassino, ale także zachwycą bogactwem kultury ludowej. Podziwiać można m.in. kombinezon pilota RAF-u, szczątki RWD-6, w którym zginęli Żwirko i Wigura, mundur i wyposażenie żołnierzy Andersa, zabytki kultury ludowej – m.in. stroje góralskie i cieszyńskie, wianną skrzynię, górnicze mundury i akcesoria, a także przejmujące świadectwa martyrologii i walki o polską tożsamość Zaolziaków.
Są też zabytki w pewnym sensie zabawne i lekkie, jak „plackorz” z trzynieckiej huty czy wódka z wesela matki z 1934 roku.
Nie zabrakło także fotografii krajobrazu odtwarzających niejako przestrzeń Zaolzia z ważnymi dla miejscowych Polaków miejscami.
Klasa 4 a miała okazję poznać ciekawą i bogatą historię tego mało znanego regionu Polski. Za sprawą wystawy i barwnych opowieści przewodnika uczniowie mogli się przenieść w czasy międzywojenne i poznać splątane losy Polaków z Zaolzia.
„plackorz” – metalowa łopatka do przenoszenia pieczonych na blasze placków
.
Obchody DEN w EKONOMIKU.
Dzień Edukacji Narodowej, jest świętem nauczycieli oraz innych pracowników oświaty.
13 października w Naszej szkole odbyła się uroczystość z tej okazji. Pan Dyrektor, Ireneusz Szychowski, przeczytał życzenia Prezydenta Miasta Płocka Pana Andrzeja Nowakowskiego skierowane do wszystkich pedagogów i pracowników szkoły. Następnie głos należał do uczniów, którzy przedstawili genezę święta oraz wyrazili swoją wdzięczność za poświęcenie i troskę o dobro wychowanków. Wyróżniający się nauczyciele oraz pracownicy Ekonomika otrzymali z rąk Pana Dyrektora nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy nieustającej pasji w codziennej pracy z młodzieżą, szacunku i uznania!26
.
Nauka CARVINGU dla klas 8.
.
Technik rachunkowości oczami naszych uczniów.
Technik rachunkowości dba o finanse firmy- liczy, analizuje i pomaga podejmować trafne decyzje gospodarcze. Dzięki rachunkowości poznajemy świat liczb i finansów, to nie tylko nauka, ale także pasja i przygotowanie do przyszłej kariery zawodowej!
A jak wygląda technik rachunkowości oczami naszych uczniów?
Przekonaj się sam!
.
Wycieczka do Europarlamentu.
W dniach od 1.10.2025r. do 5.10.2025r. uczniowie „Ekonomika” brali udział w wycieczce do Brukseli. Uczestnikami wycieczki byli następujący uczniowie: Agata Gonta Va, Szymon Karłowicz IVc, Tomasz Kryszczak IVfWycieczka była nagrodą dla uczniów, którzy wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Społecznej „Zwolnieni z Teorii”.
Dzięki uprzejmości i na zaproszenie Pana Europosła Jacka Ozdoby, mieli możliwość zwiedzania Parlamentu Europejskiego w Brukseli, Domu Historii Europejskiej oraz wielu innych atrakcji, za co serdecznie dziękujemy.
Uczniom, jeszcze raz gratulujemy ogromnego sukcesu jakim było ukończenie projektu społecznego, który w dalszym ciągu rozwija się w Naszym mieście.
Zapraszamy do retrospekcji zdjęć z wyjazdu.
42
.
Spotkanie z Aleksandrą Mae
2 października 2025 roku do płockiego Ekonomika przybyła na prośbę pana Roberta Trębackiego panna
Aleksandra Mae, fotografka i obieżyświat. Kobieta, która początkowo porzuciła rodzinny dom, aby po
latach nauki, pracy i licznych podróży powrócić w miejsce swoich narodzin.
Dla uczniów naszej szkoły Aleksandra Orlikowska opowiedziała o swojej podróży po Europie na
rowerze. Pokonała 15 tysięcy kilometrów przejechała przez fascynujące kraje takie jak Francja,
Hiszpania, Portugalia i jej ulubione Włochy. Na swej drodze znalazła kota, z którym po licznych
perypetiach powróciła do Polski. Opisała swoje zmagania z rowerem, samotnością i poznawanymi na
drodze ludźmi. Panna Aleksandra nie tylko przekraczała granice lądowe, ale także granice swoich
możliwości. Odkryła piękno świata i cel w życiu – spokój i szczęście w polskich Borach Tucholskich.
Młodzież była bardzo zainteresowana przygodami panny Aleksandry i zadała jej sporo pytań po
obejrzeniu prezentacji i filmików.
Trzeba wspomnieć jeszcze jedno Aleksandra Orlikowska otrzymała w 2021 roku Nagrodę
Dziennikarzy i Nagrodę Publiczności na największym w Europie festiwalu podróżniczym KOLOSY.
Na tych spotkaniach podróżników, żeglarzy i alpinistów organizowanym w Gdyni przyznawane są
nagrody za wybitne osiągnięcia w tych właśnie dziedzinach. Nagrodę taką otrzymali już m.in. Super
Kolos 2024 – Elżbieta Dzikowska czy Super Kolos 2004 – Marek Kamiński (zdobył dwa bieguny
Ziemi).
Dziękujemy, więc polskiemu Kolosowi za wizytę w naszej placówce.
.
Wycieczka do Gąsawy i Strzelna Klasztornego
29 września 2025 r. uczniowie płockiego Ekonomika pod opieką Roberta Trębackiego, Beaty Behnke, Anny Chmury i Danuty Wojciechowskiej udali się na wycieczkę na pogranicze krain historycznych Kujaw i Pałuk.
Uczniowie odwiedzili Strzelno Klasztorne z zespołem zabytków romańskich: Rotundę św. Prokopa i były klasztor norbertanek pod wezwaniem Św. Trójcy. Młodzież dowiedziała się kilku interesujących faktów na temat tych obiektów., które warto tu wspomnieć. Są to m. in.:
- Zespół ten położony na wzgórzu św. Wojciecha jest Pomnikiem Historii
- Należał do najstarszego zakonu żeńskiego w Polsce Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów
- Rotundę, która powstała w XII wieku odwiedzali władcy polscy m.in. Władysław Łokietek, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski
- Dziewczęta i kobiety przyjeżdżają do największej rotundy w Polsce, aby uzyskać od św. Prokopa dobrego męża i partnera
- Znajdują się tu najstarsze w Polsce stacje Drogi Krzyżowej z XVI wieku
- W bazylice św. Trójcy znajdują się kolumny z Przywarami i Cnotami, są to jedyne z 3 zabytków tego typu na świecie
- Na kolumnie z Przywarami jest pierwsze wyobrażenie nagiej kobiety (Nieczystość)
- Przy ołtarzu św. Krzyża znajduje się relikwiarz z 658 relikwiami męczenników i świętych
- Jest też 5 konfesjonałów z XVII wieku z napisami polskimi
- Znajdują się tu wyobrażenia ponad 10 diabłów!, jeden z nich pali papierosy (?)
- Bazylika św. Trójcy i NMP została przebudowana w stylu barokowym (szczególnie fasada)
I wiele innych unikatowych oraz bezcennych zabytków znajduje się w Strzelnie.
Później młodzież przewędrowała Doliną rzeki Gąsawki. Jest ścieżka dydaktyczna chroniąca obszar torfowiska i olsów oraz grądów. Znajdują się tu gatunki rzadkie i chronione np. pierwiosnek lekarski czy czosnek niedźwiedzi. Na obszarze bagiennym sosna karłowacieje, ale znajduje się tu również jesion wyniosły i bez czarny. Żyją tam zimorodek, wydra i dzik. Rzeka Gąsawka pięknie meandruje i położone są przez nią kładki. Jest mnóstwo wystających korzeni.
Młodzież poznała też zabytek barokowy na terenie Pałuk w Gąsawie. Jest tam modrzewiowy kościół św. Mikołaja z fantastycznym wystrojem barokowym. Zbudowany został przez kanoników regularnych z Trzemeszna. W świątyni znajdują się:
- Belka tęczowa z późnogotycką grupą ukrzyżowania
- W prezbiterium jest namiot jako tło ołtarza głównego
- Jest też Scena cierpiącego Hioba
- Apokaliptyczna Matka Boża na suficie
- Mnóstwo malowideł w klimacie Rembrandta
- Jest sporo diabłów i raj oraz napisów po łacinie
Na końcu przygoda zawiodła uczniów pod pomnik Leszka Białego zamordowanego okolicach Gąsawy przez nasłanych przez Pomorzan zabójców. O mały włos nie zginąłby w tej zasadce (1227 r.) książę Henryk Brodaty.
Przypomnijmy Leszek nazwany białym od koloru włosów lub szlachetności był wnukiem Bolesława Krzywoustego i ostatnim księciem seniorem Polski.
29
.
Europejski Dzień Języków Obcych.
26 września w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich po raz kolejny świętowaliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Tegoroczne hasło obchodów przypomniało nam, że języki łączą ludzi i otwierają drzwi do nowych kultur – a my w naszej szkole wierzymy, że języki obce wcale nie są nam obce.
Podczas wydarzenia uczniowie klas I–V mieli okazję w niecodzienny i przyjemny sposób zanurzyć się w świecie języków. Oprócz zajęć dydaktycznych wzięli udział w seansie filmowym w wersji oryginalnej z napisami, co pozwoliło im połączyć naukę z rozrywką. Młodzież chętnie dzieliła się również swoimi refleksjami na temat inspirujących cytatów o sensie uczenia się języków obcych. Było to wartościowe doświadczenie, które pokazało, że nauka języków to nie tylko szkolne zadania, lecz przede wszystkim droga do lepszego zrozumienia świata i innych ludzi.
Kolejna rocznica egzekucji w Płocku. Pamiętamy !!!
W piątkowy ranek, 18 września 1942 roku na Placu Synagogalnym w Płocku postawiono szubienice. Pracownicy pobliskich firm i sklepów byli przymuszeni do wyjścia na ulicę, by obejrzeć egzekucję 13 więźniów, a właściwie uczestników ruchu oporu. Fala strachu miała w płocczanach stłumić chęć buntu i walki z okupantem. Wyrok wykonano. Mieszkańcy Płocka i okolic ginęli z okrzykiem na ustach: „NIECH ŻYJE POLSKA". Minęła 83 rocznica tych dramatycznych wydarzeń. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno – Kupieckich w Płocku, zaprezentowali krótki program artystyczny. Przedstawiciele młodzieży, członkowie Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w Poczcie Sztandarowym, złożyli pod pomnikiem kwiaty, zapalili znicze. Była to krótka, ale zapadająca w pamięć lekcja historii.
W egzekucji zginęli:Antoni Krzywoszyński – buchalter Zemwaru,
Józef Jurkowski – urzędnik Zemwaru,
Władysław Piotrowski – kierownik Spółdzielni Rolniczej w Wyszogrodzie,
Leon Pomierny – technik z Gostynina,
Stefan Adamczyk – rolnik z Karwowa,
Stefan Trojanowski – maszynista z Białej Góry,
Zygmunt Wolski – rolnik z Wielkich Gośmic,
Gustaw Mossakowski – urzędnik z Ciechanowa,
Marek Sobczyński – urzędnik z Łyszkomic,
Józef Rudziński – szofer z Ciechanowa,
Wincenty Peszyński – rolnik z Płomczyna
Stanisław Kozłowski – robotnik z Uniecka
ksiądz Michał Serafin – proboszcz parafii w Wyszogrodzie29

Przydatne linki
Logowanie
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 3066559

