I Etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego
Dnia 24 marca 2023 roku odbył się I Etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego dla klas I-VI, w którym wzięło udział 36 uczniów z naszej szkoły. Jego celem jest promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisania, ćwiczenie wytrwałości, rozwijanie zainteresowań polską pisownią oraz wyłonienie Szkolnego Mistrza Ortografii w II Etapie Konkursu, który odbędzie się 04 kwietnia.
Konkurs przygotowały: p. E. Zawadzka i p. M. Goleń3
Na „Szlaku Gotyku Ceglanego”.
To miał być wiosenny spacer na „Szlaku Gotyku Ceglanego” i jak widać po czapkach i kapturach był. Uczniowie klasy 1a mimo nieprzyjaznej pogody zobaczyli dawną basztę obronną przy ulicy Zduńskiej, fragment murów miejskich i co najważniejsze odwiedzili kościół farny pw. Św. Bartłomieja. W rolę przewodnika i gospodarza obiektu wcielił się ksiądz Dariusz Roliński, który przybliżył historię świątyni oraz oprowadził nas po jej ciekawym wnętrzu. Klasa mogła zajrzeć również do zakrystii, aby zobaczyć współczesne i „dawne” ornaty i dowiedzieć się w jaki sposób księża przygotowują się do mszy. Ksiądz Dariusz odpowiadał na zadawane pytania, choćby te dotyczące wina mszalnego i mocy jego procentów. Możliwość zwiedzenia miejsca sięgającego swymi początkami czasów Kazimierza Wielkiego to ciekawa i cenna lekcja historii.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
5 marca 2023 roku poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy Ekonomiku brał udział w uroczystej Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po nabożeństwie Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski oraz nauczyciele Robert Trębacki i Piotr Serwatkiewicz złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych.
W 2011 roku został ustanowiony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który miał przypomnieć o ruchu oporu działającym na ziemiach polskich w czasie sowieckiej dominacji w latach 1944 – 63. Walczyli przeciwko zniewoleniu Polski, walczyli o honor i występowali przeciwko terrorowi NKWD i UB. Byli okrutnie mordowani, skazywani na banicję, odbierano im dobre imię i oskarżano o najgorsze zbrodnie i współpracę z nazistami. Nie wszyscy byli nieskazitelni, ale wszystkich traktowano jako zdrajców i przestępców. Dzisiaj państwo Polskie przywraca im cześć, honor i rehabilituje. A Emila Fieldorfa, Witolda Pileckiego czy Danutę Siedzikównę wpisuje się w poczet najlepszych bohaterów Polski takich jak Zawisza Czarny czy Tadeusz Kościuszko.
„Kresy w potrzebie”
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego, pani Beata Zembrzycka i Martyna Żórawska, wzięły udział w konferencji podsumowującej działalność Fundacji „Kresy w potrzebie”, zorganizowanej 2 marca b.r. w Warszawie. Podczas konferencji prowadzonej przez panią Agnieszkę Skowrońską, Prezes Fundacji Kresy w potrzebie, zaprezentowano zdjęcia z momentu przekazania darów potrzebującym Polakom. Program uświetnił wykład pana Tomasza Łysiaka, polskiego pisarza, dziennikarza, publicysty i zarazem historyka, który przejmująco opowiedział o Powstaniu Styczniowym oraz uaktualnił kwestię Kresów i Ukrainy. Głos zabrali także pani Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz pan Marcin Zarzecki, Prezes Polskiej Fundacji Narodowej, którzy podzielili się swoimi relacjami z przebiegu zbiórki darów oraz spotkania z Rodakami na Kresach. Zespół Szkół Ekonomiczno-Kupieckich, jako szkoła uczestnicząca w zbiórce darów, został wyróżniony pamiątkową statuetką. W imieniu Samorządu Uczniowskiego serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w dotychczasowe zbiórki darów, dzięki Waszym dobrym sercom pomoc dotarła do potrzebujących Polaków zamieszkujących tereny Białorusi, Litwy, Łotwy i Ukrainy i zapraszamy do udziału w kolejnych zbiórkach.
1
Olimpiada Logistyczno- Spedycyjna z udziałem naszego ucznia.
3 marca 2023 r. uczeń naszej szkoły Mateusz Gryska z klasy IV b, uczestniczył w zawodach okręgowych VII edycji Olimpiady Logistyczno- Spedycyjnej. Opiekunem merytorycznym jest Pani Marzanna Bieńkowska.
Arena Młodych 2023.
24 lutego w łódzkiej Atlas Arenie zorganizowano spotkanie z cyklu „Arena Młodych”. 4 tys. uczniów ze szkół ponadpodstawowych uczestniczyło w największych rekolekcjach w województwie łódzkim. Uczniowie płockiego "Ekonomika" wraz z opiekunami Anną Żuchewicz, Moniką Pietrzak, Magdaleną Umyszkiewicz, Marcinem Wernerem i Pawłem Ruskowalskim po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu dla uczniów szkół średnich.
25
Tabu, bez tabu, czyli to, o czym się nie mówi lub co jest zakazane...
W dniu 10 lutego 2023r. uczniowie klas 3b i 2b wraz w wychowawczyniami Wiolettą Majcher-Nowacką i Magdaleną Umyszkiewicz uczestniczyli w wernisażu wystawy prac Edwarda Dwurnika zatytułowanej „Bez tabu” w Płockiej Galerii Sztuki.
Wystawę autora tworzy ponad 200 prac na papierze, pochodzących z prywatnej kolekcji. Gromadzone przez lata, składają się na wyjątkowy zestaw nie tylko rysunków, ale i grafik, kolaży oraz akwarel, kupowanych systematycznie przez kolekcjonera na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty. Prezentowane są pojedyncze rysunki wykonane ołówkiem, tuszem, kredką, ale także prace z kilkunastu cykli, m.in. Droga, Robotnicy, Mur, Miasta czy Reportaż.
Prace utrzymane są w charakterystycznym dla Dwurnika stylu, komentują, a czasem krytykują i obnażają absurdy rzeczywistości, ukazują wizualną opowieść o Polsce i jej mieszkańcach.
Edward Dwurnik (1943-2018) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych współczesnych artystów polskich. W latach 1963-1970 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP, gdzie uzyskał dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Uprawiał malarstwo, rysunek i grafikę. Mieszkał i pracował w Warszawie. Jako swojego „mistrza“ wymieniał Nikifora, którego prace zainspirowały do narysowania pierwszych prac z cyklu „Podróże autostopem“(w 1965 r.). Dwurnik sam skrupulatnie policzył stworzone dzieła – każdy z jego cykli liczy średnio od kilkudziesięciu do ponad tysiąca dzieł.
Jak podkreślali kuratorzy wystawy, artysta miał i znał swoje tabu – silne, nieprzekraczalne zakazy. Na szczęście to, o czym „się nie mówi”, potrafił narysować. Warto przyjść i sprawdzić samemu, czy w którejś z prezentowanych prac nie kryje się nasze własne tabu!
12
Bezpieczeństwo w czasie ferii
W dniach 13.12.2022 i 20.12.2022 w ZSEK przeprowadzone zostały lekcje szkoleniowe dla wszystkich klas I i II dotyczące BEZPIECZEŃSTWA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W CZASIE FERII ZIMOWYCH - współpraca z WOPR Płock.
3
83 Rocznica Deportacji Polaków na Sybir
10 lutego 1940 roku żołnierze NKWD w sposób bardzo precyzyjny i przemyślany rozpoczęli wywóz obywateli polskich w głąb ZSRR. Wśród 140 tysięcy wywiezionych znaleźli się polscy osadnicy wojskowi i cywilni z Kresów Wschodnich oraz służba leśna. Było to niespodziewane przesiedlenie, strach i terror towarzyszyły mu, a w dodatku potworny mróz. Ludziom sowiecka służba bezpieczeństwa rozkazała w ciągu kilkudziesięciu minut spakować się i wyjechać w bydlęcych wagonach na Wschód. Polacy mieli pracować w przemyśle drzewnym lub zostać rozstrzelani. Potem były jeszcze trzy akcje deportacyjne mające na celu likwidację polskich elit.
Dzisiaj wspominamy te tragiczne wydarzenia, a poczet sztandarowy Towarzystwa Przyjaciół AK przy płockim Ekonomiku pod opieką Roberta Trębackiego uczestniczył w skromnych uroczystościach odbywających się na płockim Cmentarzu Komunalnym przy Memoriale Sybiraków i Płocczan wywiezionych na Wschód.
Wycieczka do Włoch.
WŁOCHY 2023 - są jeszcze wolne miejsca (dokładnie 7).
Może ktoś, coś? Może ktoś z Ekonomika? Może Absolwenci dołączą? Może polecisz z rodzicami? Może Sympatycy czy Przyjaciele Ekonomika? Pomyśl i daj znać wiadomo komu (info na plakacie). Czekamy.
Przydatne linki
Logowanie
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 2749781