Konkurs wiedzy o historii.
26 kwietnia 2023 roku uczniowie płockiego Ekonomika uczestniczyli w Konkursie wiedzy o historii politycznej II RP zorganizowanym pod patronatem Pani Posłanki na Sejm III RP Elżbiety Gapińskiej. Konkurs miał miejsce w Młodzieżowym Domu Kultury w Płocku.
Nawiązaliśmy współpracę z PKP Intercity.
19.04.2023r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyli Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski oraz przedstawiciele PKP Intercity- Pani Dyrektor Ewa Gruszka Dyrektor Zakładu Centralnego oraz Pani Marzena Orzoł Ekspert ds. współpracy ze szkolnictwem. W spotkaniu wzięli również udział uczniowie o kierunku kształcenia technik eksploatacji portów i terminali. Celem spotkania było nawiązanie współpracy oraz zapoznanie uczniów z ofertą pracy PKP Intercity.
3
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich uczcili pamięć przedwojennego dyrektora Państwowego Gimnazjum Kupieckiego w Płocku Władysława Wróbla. W 1939 roku jako podporucznik rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej. Po jej zakończeniu dostał się do niewoli sowieckiej. Został osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku, a następnie zamordowany i pogrzebany w Piatichatkach niedaleko Charkowa.
Pan Dyrektor Ireneusz Szychowski wraz z młodzieżą zapalił znicze przy „Dębie Pamięci” oddając hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, a następnie przedstawił zgromadzonym wojenne losy Władysława Wróbla.Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia.
Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów –
z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.
Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Kijowie i Mińsku.
13 kwietnia 1943 r. świat obiegła wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. W 1943 r. – równolegle z ujawnieniem zbrodni rozpoczęło się fałszowanie przeszłości, a kłamstwo katyńskie stało się częścią zbrodni i jednym z mitów założycielskich PRL.
Wręczenie nagród w Szkolnymi Konkursie Ortograficznym.
Dnia 17 kwietnia odbyło się wręczenie nagród w Szkolnymi Konkursie Ortograficznym. Pan Dyrektor pogratulował zwycięzcom I edycji konkursu. Wśród nagrodzony znalazła się uczennicą klasy 3a, Uliana Pohoska, pochodząca z Ukrainą. Gratulujemy znajomości trudnej polskiej ortografii.
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii zdobywa Julia Gromadzińska kl. 3A;
II miejsce - Kacper Borowski kl. 3A;
III miejsce - Aleksandra Krzewska kl. 4APrzyznano także dwa wyróżnienia:
- Agnieszka Mokrzka 3A
- Michał Jędrzejewski 4Aoraz nagrodę specjalną:
- Uliana Pohoska 3AGratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy Wszystkim Uczestnikom.
Konkurs odbył się w ramach Innowacji Pedagogicznej: "Z językiem polskim za pan brat ", której autorkami są Marta Goleń i Elżbieta Zawadzka.
Drugi etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego
Dnia 3 kwietnia 2023 r. odbył się drugi etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego
Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym uczniom:I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii zdobywa Julia Gromadzińska kl. 3A;
II miejsce - Kacper Borowski kl. 3A;
III miejsce - Aleksandra Krzewska kl. 4APrzyznano także dwa wyróżnienia:
- Agnieszka Mokrzka 3A
- Michał Jędrzejewski 4Aoraz nagrodę specjalną:
- Uliana Pohoska 3AGratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy Wszystkim Uczestnikom.
Święta z chemią w tle...Pisanka gipsowa
24 marca 2023 r. miało miejsce rozstrzygnięcie szkolnego konkursupt. :,,Święta z chemią w tle...Pisanka gipsowa". Zadaniem uczestników było przygotowaniu z gipsu pisanki w oparciu o podaną instrukcję i wykazanie się pomysłowością w jej tworzeniu.Celem konkursu było:- pokazanie chemii z innej, ciekawej strony,- popularyzowanie chemii wśród uczniów szkoły średniej,- pokazanie obecności chemii w codziennym życiu,- rozwijanie zainteresowań uczniów.Ocenie podlegały następujące kryteria:- zgodność pracy z tematem,- kreatywność i pomysłowość,- pracochłonność i czasochłonność,- estetyka i staranność wykonania.Komisja konkursowa ustaliła:
- I miejsce zdobyła pisanka wykonana przez ucznia Igora Gałązkę z klasy IV d
- II miejsce zdobyła pisanka przygotowana rzez Julię Bernacką z klasy IV d
- III miejsce zdobyła pisanka przygotowana przez uczennicę Oliwię Woja z klasy IVa
Wyróżnienia otrzymują:
Bartos Frąckiewicz z klasy III d oraz Adam Kozłowski z klasy I d.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Konkurs przygotowały: Bożena Pietruszewska i Marzanna Bieńkowska27
Hiphopowe Rekolekcje Wielkopostne w Ekonomiku-dzień 1.
Mega czas, mega info, mega sprawa, mega nawrócenie🙏. Warto walczyć o siebie💪, bo jesteś CENNY i WARTOŚCIOWY🤝. I to wszystko za sprawą Dobromir Makowski - RapPedagog 🤙Dzięki, że z nami byłeś i pokazałeś jak było, jak jest i jak ma być🙏❤️ 🫶. To była lekcja dojrzałej i świadomej wiary i życia. Dzięki za wskazanie drogi ⛪️11
Rekolekcje Wielkopostne dzień 2.
Tym razem spotkaliśmy się w Parafii św. Bartłomieja w Płocku, by zadbać również o ducha🙏. Podczas Mszy św. Ks. Jarek, nasz rekolekcjonista podjął się "rozkminki" 🤔na temat szczęścia. Pamietacie? Pytał nas - co tak naprawdę daje nam szczęście? Co trzeba mieć, co posiadać, by mieć mega szczęście?😇 Rekolekcje - to był dobry czas, dwa dni naszej indywidualnej rozkminki, po której można powiedzieć, że każdy z Was jest Wyjątkowy💓, Cenny💗 i Ważny💝 i każdy zasługuje na Szczęście, wiecie jakie.😇 Dziękujemy wszystkim za obecność, za zaangażowanie i przygotowanie szkolnych rekolekcji🤝👏💪.
46
XIV sesja Młodzieżowej Rady Miasta Płocka
27 marca 2023 roku odbyła się XIV sesja Młodzieżowej Rady Miasta Płocka.
Na sesji pojawili się zaproszeni goście, pani Marta Krasuska - Radna Miasta Płocka, pani Monika Maron - Dyrektor wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych, pani Joanna Wiśniewska - podinspektor w Referacie Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Wolontariatem Urzędu Miasta Płocka oraz pani Marzena Kapuścińska - Kierownik Referatu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i Wolontariatu. Radni odwołali Aleksandra Dykę z funkcji opiekuna MRMP oraz zatwierdzili wybór pani Moniki Maron na to stanowisko. Następnie radni powołali przedstawiciela MRMP do pracy w Płockiej Radzie ds. Kombatantów oraz Ochrony Miejsc Pamięci, Walk i Męczeństwa, którym został Radny Kacper Stępień, uczeń klasy 4 Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich. Obrady zwieńczyło wybranie nowego przewodniczącego MRMP – jednomyślnie zdecydowano o wyborze Natalii Siedlich, uczennicy III LO.
Dzień bobra w Ekonomiku
Uczniowie płockiego Ekonomika pod kierunkiem Roberta Trębackiego włączyli się w obchody – Międzynarodowego Dnia Bobrów. Święto tego zwierzaka obchodzone jest od 2009 roku.
Kilka ważnych informacji o bobrach:
- Bóbr był zagrożonym gatunkiem w Europie, dzięki działalności ekologów już nie jest.
- Chroniąc bobry chronimy mokradła i dziką przyrodę.
- Jest to jedno z niewielu zwierząt, które potrafią przekształcać środowisko swojego życia.
- Gryzoń ten ma zdolności inżynieryjno-melioracyjne (drwal, hydrotechnik i inspektor w jednym).
- Bóbr zwiększa bioróżnorodność gatunkową na obszarze swego występowania.
- Buduje tamy i żeremia
- Jest to zwierzę monogamiczne, żyje 30 lat.
- Ogon bobra stanowi 1/5 ciała, zwierzę ma pomarańczowe zęby.
- Bobry tworzą rodziny 4 – 10 osobowe.
- Żyją w całej Polsce.
- Bobry działają negatywnie na środowisko człowieka (podtopienia, zjadają kapustę, kukurydzę i marchew, blokują rowy melioracyjne, szlaki komunikacyjne i wały przeciwpowodziowe, ścinają drzewa owocowe oraz o dużej wartości kulturowej). Z tego powodu władze państwa powinny wypłacać odszkodowania.
Gdzie bobry tam pstrąg dobry – powiedzenie
3
Przydatne linki
Logowanie
Galeria zdjęć
- brak danych
Liczba wizyt
liczba odwiedzin: 2749801