• .

        •                                                              

           

          Zdalna wycieczka do Warszawy – „Śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”.

             Klasa I a, wraz z opiekunkami p. Martą Goleń i p. Katarzyną Korsak, pomimo ograniczeń, wynikających z pracy zdalnej, pracuje nad projektem „Baczyński”, upamiętniającym 100 –lecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dnia 30 marca wzięła udział w wirtualnej wycieczce do Warszawy, poprowadzonej przez Panią Renatę Płotczyk – licencjonowanego przewodnika i pilota wycieczek po Warszawie.

             Zajęcia, prowadzone przy pomocy aplikacji Teams, dostarczyły uczniom ogromną porcję wiedzy na temat wczesnego życia poety,  jego rodziców, miejsc związanych z  domem rodzinnym, nauką, latami beztroskiego dzieciństwa, a następnie wybuchem II Wojny Światowej i Powstania Warszawskiego. Szczęśliwa miłość i ślub z Basią Drapczyńską – studentką polonistyki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, nie zapowiadały tak bliskiego końca wspaniale zapowiadającego się poety. Niestety, w czwartym dniu Powstania, podczas walk o Pałac Blanka, jeden z najważniejszych poetów pokolenia Kolumbów, zginął od kuli snajpera.

             Lekcja, przedstawiająca chronologicznie wydarzenia z życia nieodżałowanego Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, wzbogacona licznymi zdjęciami i slajdami,  przybliżyła uczniom sylwetkę i twórczość poety. Uczestnicy wirtualnej wycieczki mogli sprawdzić swoją wiedzę na zakończenie zajęć, wykonując ćwiczenia w formie quizów i zadań typu „memory’.

                                       

           

           

          Działalność Koła Przyjaźni Polsko – Gruzińskiej Tamada                  
          w
           roku szkolnym  2019/2020

               Opiekunki Koła opracowały plan pracy dla Koła Przyjaźni Polsko  - Gruzińskiej „Tamada” dla młodzieży Zespołu Szkół Ekonomiczno - który został wdrożony do realizacji w roku szkolnym 2019/2020.

              Pierwszym zadaniem członów Koła we wrześniu  było uaktualnienie tablicy poświęconej Gruzji oraz  miastom partnerskim: Płock i Rustawi. Tablica znajduje się w pracowni polonistycznej (sala 41)

              Członkowie Koła prowadzą także kronikę Koła, w której upamiętniają wszystkie wydarzenia oraz bieżącą jego działalność.

          Na ten rok szkolny plan pracy koła „Sztuka nie zna granic” inspirowany jest naturalną ciekawością ucznia oraz istotą aktywnego zdobywania wiedzy. Pozwala uczniowi wzbogacać swoją wiedzę kulturową, uczy wyrażania emocji, pozawerbalnych metod komunikacji, wspiera rozwój poznawczy, ułatwia rozumienie relacji przestrzennych. Kontakt ze sztuką w naturalny sposób wzbogaca wiedzę dotyczącą relacji społecznych. Program może być modyfikowany i uzupełniany w ciągu roku szkolnego.

          Zaplanowano i zrealizowano następujące dziania:

          04 października 2019 r.  – spotkanie z nowymi członkami Koła, w programie Opowieści o Gruzji połączone z projekcją filmu, prezentacją tradycyjnego rękodzieła (m. in. strojów ślubnych) poznanie obyczajów gruzińskich, tradycyjnych strojów oraz potraw, a także miejsc, które warto tam odwiedzić.

          18 października 2019 r. premiera w Ekonomiku - Wyspa kukurydzy reż. George Owaszwili, 2014 (100’)

          Akcja filmu toczy się na maleńkiej wysepce na rzece Inguri, stanowiącej naturalną granicę pomiędzy Abchazją i Gruzją. Dziadek z nastoletnią wnuczką mieszkający prowizorycznie na wysepce i uprawiający kukurydzę, staną się mimowolnymi obserwatorami działań wojennych (mowa o krwawej wojnie abchazko - gruzińskiej z 1992 roku). Czy będą mogli kontynuować swoje zgodne z odwiecznymi prawami natury życie?

          08 listopada 2019 r. – wspólne czytanie wybranych fragmentów Rycerza w tygrysiej skórze będącego dziełem życia Szoty Rustawelego, powstałego przypuszczalnie w latach 1196–1207. Arcydzieło literackie stworzono w języku gruzińskim i jest znane na całym świecie. Tłumaczenia na język polski dokonał Dr David Kolbaia ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

          27 listopada 2019 r. – wizyta członków Koła w płockiej piekarni gruzińsko – ormiańskiej. Marukyan to sieć piekarni z tradycyjnymi wypiekami Gruzji i Armenii. Tradycyjne wypieki były przygotowywane na oczach młodzieży. Uwagę zwrócił wielki, okrągły gruziński piec chlebowy tondir, który znajduje się wewnątrz piekarni. Asortyment bogaty: 2 rodzaje chleba - gruziński puri z mąki pszennej oraz ormiański lawasz - wypiek z mąki pszennej, wody i soli, słynne chaczapuri - faszerowane placki gruzińskie w wersji wytrawnej - z farszem z szynką, kurczakiem i pieczarkami, oraz słodkiej. Dostać można też domowe warzywne pasty czy gruzińską lemoniadę. Na zakończenie wizyty wszyscy zostali obdarowani świeżo upieczonym chlebem.

          18 listopada 2019 r. – Gruzja w muzyce – nauka gruzińskiej piosenki miłosnej Suliko. Tekst utworu powstał w 1895 roku na podstawie wiersza gruzińskiego poety Akakiego Rostomowicza Ceretelego. Na prośbę poety muzykę skomponowała żona jego krewnego, Warinka Cereteli. Tekst utworu był następnie wielokrotnie przerabiany, modyfikowany i tłumaczony na różne języki, w tym na język polski.

          15 stycznia 2020 r.- przygotowanie do mini koncertu (marzec 2020 r.), który poprzez muzykę i śpiew oraz poezję przeniesie słuchaczy do świata gruzińskiej biesiady, tradycji toastów, folkloru. Nie zabraknie zarówno nowszych utworów, jak i tradycyjnych pieśni, niosących się od wieków po kaukaskich halach i równinach.

           

           

          Działalności Koła Przyjaźni Polsko – Gruzińskiej Tamada                 
           w
           roku szkolnym  2018/2019

               Opiekunki Koła opracowały Program edukacyjny dla Koła Przyjaźni Polsko  - Gruzińskiej „Tamada” dla młodzieży Zespołu Szkół Ekonomiczno  - Kupieckich – Młody Odkrywca Gruzji, który po akceptacji Dyrekcji został wdrożony do realizacji w roku szkolnym 2018/2019.

              Pierwszym zadaniem członów Koła we wrześniu  było zebranie i  przygotowanie materiałów do wykonania tablicy poświęconej Gruzji oraz  miastom partnerskim: Płock i Rustawi. Tablica znajduje się w pracowni polonistycznej (sala 41)

              Członkowie Koła prowadza także kronikę Koła, w której upamiętniają wszystkie wydarzenia oraz bieżącą jego działalność.

             W dniu 25 września 2018 r. Opiekunki Koła otrzymały maila z Ambasady Gruzji,             w którym Pani  Gvantsa Ratiani - Rogowy - Asystentka Ambasadora Gruzji -  wyraziła      radość z powodu  zainteresowania kulturą i historią Gruzji wśród polskiej młodzieży, a także z funkcjonowania w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku  Koła Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej"Tamada".
          Wyraziła też chęć możliwości współpracy, prosząc jednocześnie o kontakt w przyszłości         z Panią Natalią Topchishvili - Radcą Ambasady.  

             Dnia 30 października 2018 r. członkowie Koła Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej  wraz z opiekunkami pojechali na wycieczkę do Warszawy. Trasa zwiedzania obejmowała zabytki kultury prawosławnej, m.in. Sobór  metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie  na warszawskiej Pradze. Tutaj odbył się ślub polskiego pisarza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Natalii Awałow, która pochodziła z rodziny gruzińsko-rosyjskiej. Rodzicami Nataszy (Natalii) był gruziński książę Konstanty Nikołajewicz Awałow.

             Uczniowie mieli również okazję wysłuchać legendy o powstaniu Gruzji – Sakartwelo, zaprezentowanej przez panią przewodnik Renatę Płotczyk.

           

          Koło Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej zostało zaproszone na XVI Międzynarodową Konferencję Kartwelologiczną, która odbędzie się w dniach 06 – 08 grudnia br. Konferencja jest poświęcona uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję, została objęta patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Organizatorami Konferencji jest Studium Europy Wschodniej we współpracy z IPN w Warszawie oraz Polsko – Gruzińska Komisja Historyków. Konferencja trwa trzy dni i obejmuje liczne wykłady i prezentacje, m.in.: przedstawicieli Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Tbilisi.

          W II semestrze zostały przeprowadzone działania zgodnie z planem pracy Koła.

          Jego członkowie wraz z opiekunkami przygotowali 20 marca 2019 r. obchody Dnia Gruzińskiego w Zespole Szkól Ekonomiczno – Kupieckich. Były one związane z gruzińskim Świętem Niepodległości, które jest pamiątką ogłoszenia deklaracji niepodległości 26 maja 1918 roku, gwarantującej równość praw i wobec prawa każdemu obywatelowi. Gruzja straciła niepodległość trzy lata później, w wyniku inwazji Armii Czerwonej. Gruzini odzyskali wolność w 1991 r.

              Opiekunki Koła Przyjaźni  Polsko –Gruzińskiej „Tamada” zaprosiły wychowawców wraz ze swoimi klasami do współpracy w przygotowaniu Dnia Gruzińskiego, który odbył się w marcu 2019 roku pod hasłem: Wspólne losy Gruzinów i Polaków oraz w organizowanym konkursie. pt.: Polak, Gruzin dwa bratanki. Celem konkursu było rozpropagowanie działalności Koła na terenie Ekonomika oraz zachęcenie uczniów do wzięcia udziału w jego działalności, zapoznanie młodzieży z historią, tradycjami i życiem współczesnej Gruzji,  a także ukazanie wspólnych losów obu krajów. W konkursie brali udział przedstawiciele wszystkich klas pierwszych w grupach 2-3 osobowych.

          Przygotowano prezentacje multimedialne wraz z komentarzem ( max.10 slajdów) na  wybrany temat:

          1. Polscy emigranci i zesłańcy w Gruzji w XIX wieku;
          2. Dwie stolice – Warszawa i Tbilisi;
          3. Wokół stołu – biesiady w Polsce i Gruzji.

              Wyróżnione prace zostały zaprezentowane podczas uroczystości Dnia Gruzińskiego  w Ekonomiku, a zwycięzcy nagrodzeni. Na zakończenie obchodów Pan Dyrektor  oraz  Wicedyrektorzy  - wpisali się do kroniki pamiątkowej Koła.

          W programie obchodów:

          11.00-11.20 Powitanie, słowo wstępne o działalności Koła, historii Gruzji oraz języku gruzińskim;

          11:30-12:30 Prezentacje konkursowe – Polak- Gruzin dwa bratanki;

          11.00-15.00 Prezentacja stoiska Wokół Gruzji, m.in Rustawi, które jest miastem partnerskim Płocka. Na stoisku można było obejrzeć albumy przedstawiające to piękne miasto, jego mieszkańców, tradycje oraz współczesność.

           

             

          Działalność Koła Przyjaźni Polsko  - Gruzińskiej „Tamada” 
          w  roku szkolnym     2018/2019 -   semestr I

           

           

           

               Opiekunki Koła opracowały Program edukacyjny dla Koła Przyjaźni Polsko  - Gruzińskiej „Tamada” dla młodzieży Zespołu Szkół Ekonomiczno  - Kupieckich – Młody Odkrywca Gruzji, który będzie realizowany w br. szkolnym.

              Pierwszym zadaniem członów Koła we wrześniu  było zebranie i  przygotowanie materiałów do wykonania tablicy poświęconej Gruzji oraz  miastom partnerskim: Płock i Rustawi. Tablica znajduje się w pracowni polonistycznej (sala 41)

           

          Członkowie Koła prowadzą także kronikę Koła, w której upamiętniają wszystkie wydarzenia oraz bieżącą jego działalność.

           

             

           

          W dniu 25 września 2018 r. Opiekunki Koła otrzymały maila z Ambasady Gruzji, w którym Pani  Gvantsa Ratiani - Rogowy - Asystentka Ambasadora Gruzji -  wyraziła radość z powodu zainteresowania kulturą i historią Gruzji wśród polskiej młodzieży, a także z funkcjonowania w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich w Płocku Koła Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej "Tamada". Wyraziła też chęć możliwości współpracy, prosząc jednocześnie o kontakt w przyszłości z Panią Natalią Topchishvili - Radcą Ambasady.  

             Dnia 30 października 2018 r. członkowie Koła Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej  wraz z opiekunkami pojechali na wycieczkę do Warszawy. Trasa zwiedzania obejmowała zabytki kultury prawosławnej, m.in. Sobór  metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie  na warszawskiej Pradze. Tutaj odbył się ślub polskiego pisarza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Natalii Awałow, która pochodziła z rodziny gruzińsko-rosyjskiej. Rodzicami Nataszy (Natalii) był gruziński książę Konstanty Nikołajewicz Awałow.

             Uczniowie mieli również okazję wysłuchać legendy o powstaniu Gruzji – Sakartwelo, zaprezentowanej przez panią przewodnik Renatę Płotczyk.

           

           

          Koło Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej zostało zaproszone na XVI Międzynarodową Konferencję Kartwelologiczną, która odbędzie się w dniach 06 – 08 grudnia br. Konferencja jest poświęcona uczczeniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Gruzję, została objęta patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Organizatorami Konferencji jest Studium Europy Wschodniej we współpracy z IPN w Warszawie oraz Polsko – Gruzińską Komisję Historyków. Konferencja trwa trzy dni i obejmuje liczne wykłady i prezentacje, m.in.: przedstawicieli Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu w Tbilisi.

           


           

          Działalność Koła Przyjaźni Polsko – Gruzińskiej Tamada   w semestrze I
          roku szkolnego 2017/2018

           

             Koło Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej zostało utworzone dnia 18 października 2017 roku, w celu promowania kultury polskiej i gruzińskiej oraz podejmowania wspólnych działań, służących zacieśnianiu więzi pomiędzy obydwoma krajami. Członkami Koła są uczniowie ZSEK, którzy pogłębiają wiedzę związaną z kulturą Gruzji i rejonem Kaukazu, jego specyfiką, językiem i zabytkami historycznymi. Pomysł utworzenia Koła zrodził się podczas wizyty w naszej Szkole pani dr Diany Bazykian, Gruzinki, lektorki języka polskiego i rosyjskiego w Szkole Polskiej im. św. Królowej Jadwigi oraz Geu Center w Tbilisi. Podczas rozmowy z Panem Dyrektorem I. Szychowskim pani D. Bazykian zaproponowała współpracę z naszą Szkołą. Koło nawiązało współpracę z Ambasadą Gruzji w Polsce i JE Ambasadorem p. Ilją Darchiashvili.

                 Osobą wspierającą inicjatywę jest również prof. Zaza Tsotniashvili, profesor Tbilisi State University oraz dr David Kolbaia - lektor języka gruzińskiego w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Założycielkami oraz opiekunkami Koła są: p. Marta Goleń – nauczyciel języka polskiego, miłośniczka i pasjonatka kultury i historii Gruzji oraz rejonu Kaukazu i p. Katarzyna Korsak – nauczyciel języka angielskiego i rosyjskiego – inicjatorka współpracy ze Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim.

                Dnia 29 listopada 2017r. uczniowie szkolnego Koła Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej wraz z Dyrekcją Szkoły i opiekunkami koła p. M. Goleń i K. Korsak wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 830 rocznicę powstania poematu Shoty Rustawelego Rycerz w tygrysiej skórze.  Delegacja szkoły udała się na zaproszenie Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów okolicznościowych,  wysłuchać koncertu zespołu muzyki cerkiewnej, spotkać się z dr Dawidem Kolbaia - historykiem i lektorem języka gruzińskiego, a także Ambasadorem Gruzji JE Ilją Darchiashvili.

              Dnia 15 grudnia 2017r. Koło Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej zorganizowało Pierwszy Wieczór Gruziński.

                Celem spotkania była prezentacja wybranych zagadnień z dziedziny historii, literatury, kultury oraz położenia geograficznego Gruzji. Uczniowie klasy II a, pod opieką p. Marty Goleń przygotowali prezentację multimedialną na temat zabytków i miejsc wartych zwiedzenia. Materiał wzbogacony zdjęciami i muzyką gruzińską dotyczył stolicy Gruzj: Tbilisi, popularnej miejscowości wypoczynkowej: Batumi, pierwszego zabytku piśmiennictwa gruzińskiego, poematu Shoty Rustavelego Rycerz w tygrysiej skórze, a także wyjątkowej kuchni gruzińskiej. Część prezentacji, przygotowanej przez uczniów p. K. Korsak, została przedstawiona w języku rosyjskim.

                   Po prezentacji, zaproszeni goście p. Dyrektor I. Szychowski, zastępcy dyrektora   p. E. Księżakowska i p. M. Mikołajczyk oraz p. Kierownik Szkolenia Praktycznego p. A. Krzemińska wraz z opiekunkami Koła i uczniami mieli okazję spróbować specjałów kuchni gruzińskiej: chaczapuri – placków z nadzieniem serowym oraz chinkali – pierogów w formie mieszka z mięsem, przygotowanych przez członków Koła.


             Koło Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej wraz z Dyrekcją Szkoły zostało wyróżnione zaproszeniem na Sesję Kaukazologiczną zorganizowaną przez Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim. To wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane m.in. przez Przyjaciela naszego Koła p. dr Dawida Kolbaia, odbędzie się w 2018r.  w Sali Balowej Pałacu Potockich Uniwersytetu Warszawskiego.

           

             

              

              

           


            Dnia 29 listopada uczniowie szkolnego Koła Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej wraz z Dyrekcją Szkoły i opiekunkami koła p. M. Goleń i K. Korsak wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 830 rocznicę powstania poematu Shoty Rustawelego "Rycerz w tygrysiej skórze".  Delegacja szkoły udała się na zaproszenie Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów okolicznościowych,  wysłuchać koncertu zespołu muzyki cerkiewnej, spotkać się z dr Dawidem Kolbaia - historykiem i lektorem języka gruzińskiego, a także Ambasadorem Gruzji JE Ilją Darchiashvili.

            

             


          Koło Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej zostało utworzone dnia 18 października 2017 roku, w celu promowania kultury polskiej i gruzińskiej oraz podejmowania wspólnych działań, służących zacieśnianiu więzi pomiędzy obydwoma krajami. Członkami Koła są uczniowie ZSEK, którzy pogłębiają wiedzę związaną z kulturą Gruzji i rejonem Kaukazu, jego specyfiką, językiem i zabytkami historycznymi. Pomysł utworzenia Koła zrodził się podczas wizyty w naszej Szkole pani dr Diany Bazykian, Gruzinki, lektorki języka polskiego i rosyjskiego w Szkole Polskiej im. św. Królowej Jadwigi oraz Geu Center w Tbilisi. Podczas rozmowy z Panem Dyrektorem I. Szychowskim pani D. Bazykian zaproponowała współpracę z naszą Szkołą. Koło nawiązało współpracę z Ambasadą Gruzji w Polsce i JE Ambasadorem p. Ilją Darchiashvili. Osobą wspierającą inicjatywę jest również prof. Zaza Tsotniashvili, profesor Tbilisi State University oraz dr David Kolbaia - lektor języka gruzińskiego w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Założycielkami oraz opiekunkami Koła są: p. Marta Goleń – nauczyciel języka polskiego, miłośniczka i pasjonatka kultury i historii Gruzji oraz rejonu Kaukazu i p. Katarzyna Korsak – nauczyciel języka angielskiego i rosyjskiego – inicjatorka współpracy ze Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim.