Środa 12.12.2018

KPP-G TAMADA

.

Dnia 15 grudnia 2017 roku Koło Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej zorganizowało Pierwszy Wieczór Gruziński.

Celem spotkania była prezentacja wybranych zagadnień z dziedziny historii, literatury, kultury oraz położenia geograficznego Gruzji. Uczniowie klasy II a, pod opieką p. Marty Goleń przygotowali prezentację multimedialną na temat zabytków i miejsc wartych zwiedzenia. Materiał wzbogacony zdjęciami i muzyką gruzińską dotyczył stolicy Gruzj: Tbilisi, popularnej miejscowości wypoczynkowej: Batumi, pierwszego zabytku piśmiennictwa gruzińskiego, poematu Shoty Rustavelego „Rycerz w tygrysiej skórze”, a także wyjątkowej kuchni gruzińskiej. Część prezentacji, przygotowanej przez uczniów p. K. Korsak, została przedstawiona w języku rosyjskim.

Po prezentacji, zaproszeni goście p. Dyrektor I. Szychowski, zastępcy dyrektora p. E. Księżakowska i p. M. Mikołajczyk oraz p. Kierownik Szkolenia Praktycznego p. A. Krzemińska wraz z opiekunkami Koła i uczniami mieli okazję spróbować specjałów kuchni gruzińskiej: chaczapuri – placków z nadzieniem serowym oraz chinkali – pierogów w formie mieszka z mięsem, przygotowanych przez członków Koła.
   Koło Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej wraz z Dyrekcją Szkoły zostało wyróżnione zaproszeniem na Sesję Kaukazologiczną zorganizowaną przez Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim. To wyjątkowe wydarzenie, zorganizowane m.in. przez Przyjaciela naszego Koła p. dr Dawida Kolbaia, odbędzie się w dniach 28 i 29 kwietnia w Sali Balowej Pałacu Potockich Uniwersytetu Warszawskiego.

Dnia 29 listopada uczniowie szkolnego Koła Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej wraz z Dyrekcją Szkoły i opiekunkami koła p. M. Goleń i K. Korsak wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 830 rocznicę powstania poematu Shoty Rustawelego "Rycerz w tygrysiej skórze".  Delegacja szkoły udała się na zaproszenie Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów okolicznościowych,  wysłuchać koncertu zespołu muzyki cerkiewnej, spotkać się z dr Dawidem Kolbaia - historykiem i lektorem języka gruzińskiego, a także Ambasadorem Gruzji JE Ilją Darchiashvili.

Koło Przyjaźni Polsko-Gruzińskiej zostało utworzone dnia 18 października 2017 roku, w celu promowania kultury polskiej i gruzińskiej oraz podejmowania wspólnych działań, służących zacieśnianiu więzi pomiędzy obydwoma krajami. Członkami Koła są uczniowie ZSEK, którzy pogłębiają wiedzę związaną z kulturą Gruzji i rejonem Kaukazu, jego specyfiką, językiem i zabytkami historycznymi. Pomysł utworzenia Koła zrodził się podczas wizyty w naszej Szkole pani dr Diany Bazykian, Gruzinki, lektorki języka polskiego i rosyjskiego w Szkole Polskiej im. św. Królowej Jadwigi oraz Geu Center w Tbilisi. Podczas rozmowy z Panem Dyrektorem I. Szychowskim pani D. Bazykian zaproponowała współpracę z naszą Szkołą. Koło nawiązało współpracę z Ambasadą Gruzji w Polsce i JE Ambasadorem p. Ilją Darchiashvili. Osobą wspierającą inicjatywę jest również prof. Zaza Tsotniashvili, profesor Tbilisi State University oraz dr David Kolbaia - lektor języka gruzińskiego w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Założycielkami oraz opiekunkami Koła są: p. Marta Goleń – nauczyciel języka polskiego, miłośniczka i pasjonatka kultury i historii Gruzji oraz rejonu Kaukazu i p. Katarzyna Korsak – nauczyciel języka angielskiego i rosyjskiego – inicjatorka współpracy ze Studium Europy Wschodniej przy Uniwersytecie Warszawskim.