Technikum Ekonomiczne

Od początku istnienia patronem Szkoły Przemysłowo-Handlowej Żeńskiej była błogosławiona Królowa Kinga. Mimo, że w nazwie szkoły jej imię nie występuje, jednak we wspomnieniach naszych wychowanków widać przywiązanie do jej osoby. Była kobietą szlachetną, walczącą o słuszne idee. Założyła starosądecki Klasztor sióstr Klarysek i sprowadziła do Polski węgierskich górników, którym zawdzięczamy odkrycie soli w Bochni i Wieliczce. Od 1965 r. po czasy obecne patronem naszej szkoły jest Ludwik Joachim Franciszek Krzywicki, wybitny socjolog i ekonomista. Niezmiernie pracowity, opublikował dziesiątki książek, setki rozpraw i tysiące artykułów publicystycznych. Interesował się antropologią, etnologią i archeologią. Uznany jest za najwybitniejszego socjologa Polski, z powodzeniem zajmującego się etnografią, statystyką, ekonomią, psychologią i historią kultury materialnej, antropologią i historią ruchów społecznych. Wielkiego płocczanina upamiętniają 2 tablice: na domu rodzinnym przy ul. Bielskiej 14 i w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Małachowskiego. W 1966 r. na Wzgórzu Zamkowym odsłonięto pomnik L. Krzywickiego. Jego pamięć też uwiecznia popiersie znajdujące się przed budynkiem naszej szkoły.